Visszatekintés 2024-re
Mi történt a "magyar monarchikus szférában" az elmúlt évben?
Minden évben mentegetőztem, hogy a visszatekintés címe nem a legjobb, ezért módosítottam rajta. Mivel 10 témakör szerepel a jegyzetemben, igyekeztem tömöríteni és szétosztani ezeket a mai és a holnapi bejegyzések közé.
2024 és 1988 pont ugyanannyira van 2006-tól
Nem tudom nem ezzel a gondolattal kezdeni az év itteni lezárását. Sokunk számára a rendszerváltás 1988-ban indult el. Többször is emlegettük ebben az évben azt, hogy 1988 és 2024 között 2006 van félúton. Tudom, hogy nagyon nincs azonos vélemény a blog látogatói között 2006 főbb eseményeinek a megítéléséről, nem is vitát szeretnék nyitni, csak ezt a különlegességet gondoltam megemlítem.
A Habsburgok 750 éve
Az egyik jelentős esemény volt 2024-ben, a Habsburgok uralkodásának a 750. évfordulója. Legalábbis ezzel a címmel szerveztek egy ünnepséget. Természetesen a dinasztia feje, Károly főherceg (1961) tartott egy díszbeszédet. Ez akár jól is sikerülhetett volna, de ahogyan a születésnapi beszéd sem, úgy ez sem került be a hírekbe.
Illetve a magyar kormánysajtó egy része utólag mégis felkapta a születésnapi beszédet, azt sugallva vele, hogy Habsburg Károly az egykori "birodalmát" kívánja visszaállítani. Aztán amilyen lendülettel elővették, ugyanolyan gyorsan el is süllyesztették ezt az értelmezést, mert logikailag nem állt össze.
Szerintem ez az értelmezés azért látott napvilágot, mert Orbán Viktor Habsburg Eduárd The Habsburg Way c. könyvéhez írt előszavát ezekkel a szavakkal zárta:
Közös történelmünk folytatásra vár.
Valahogy ebből az egészből mégsem lett komoly hír, amelynek az okaira nincs magyarázat. Szerintem nem lényegtelen ügy, hogy egy ország miniszterelnöke egy dinasztiával kapcsolatban ilyen mondatot ír le. Legalább annyit megérdemelt volna ez a mondat, hogy megkérdezzék a két érintett személyt az általuk kívánatosnak gondolt értelmezésről.
A 750 évvel kapcsolatban joggal felvethető lenne, hogy 1274 valóban egy kezdőpontnak tekinthető-e? Amennyiben egy igen válasz mellett keresnénk érveket, eléggé hajánál fogva előrángatott "bizonyítékokról" lenne szó. Károly főhercegnek ez valamennyire sikerült, így a beszédének a központi elemévé tette az első Habsburg király ellen lázadó cseh királyt.
Habsurg Károly tartotta a díszbeszédet
(a kép forrása: Károly főherceg adjutánsának a honlapja)
II Ottokár (1233-1278) 1253 és 1278 között volt cseh király, aki nem értett egyet az első Habsburg megválasztásával, mivel magának szánta a koronát. E miatt a birodalmi gyűlés (1274-ben) a cseh király megbüntetése mellett döntött, így ha másnak nem is, de ennek valóban 2024-ben volt a 750. évfordulója.
A beszédből kiéreztem egy olyan párhuzamot, hogy ma is szankcionálni kellene azokat a politikusokat, akik Európa érdekeivel ellentétesen politizálnak. Ez egy olyan állítás, amivel sok ok miatt többen is vitába szállnának, de ez a beszéd nem igazán ezért érdekes, hanem inkább azt lett volna izgalmas megtudni, hogy kire gondolt Károly főherceg? Szerinte ki a "XXi. századi Ottókár"?
Többen úgy értették, hogy a magyar miniszterelnökre gondolt, amit néhány korábbi beszédből valóban igazolni lehetne. Mármint nem a sejtetés szintjén, hanem nagyon egyértelmű kijelentésekről van szó. Viszont korábban, amikor Orbán Viktorról kérdezték, akkor pragmatista politikusnak nevezte, de nem fejtette ki azt, hogy pontosan mire gondolt.
Mindenesetre az Orbán-rendszer főemberei és Habsburg Károly között nem tűnik annyira feszültnek a viszony. Tudjuk, hogy Károly főherceg milyen megtiszteltetésben részesített egyes embereket, illetve a blog rendszeres látogatói olvashattak már a Habsburgok magyar cégügyeiről és a különböző kifizetőhelyekről.
A hivatalos közlemény szerint Habsburg Károly az Aranygyapjas Rend nagymestereként tárgyalt a magyar kormányfővel egy befolyásos magyar parlamenti képviselővel
(a kép forrása: index)
Amikor 2024 utolsó hónapjában a dinasztia feje ismét találkozott a magyar miniszterelnökkel, akkor ennek értelmezésében nem lettünk magunkra hagyva, erről már hivatalos közleményt is kiadott a kormány. Ebben Károly főherceget úgy titulálták, mint aki az "Aranygyapjas Rend nagymestere", ami egy elég ügyetlen megfogalmazás. A Rend nagymestere ugyanis mindig a Habsburgok feje, vagyis az, aki az "igazi" császár lenne.
Azért is fura ez a nagymesterezés, mert a dinasztia a mai napig használja a magyar királyi címet. Ezért Habsburg Károlyról úgy beszélni, mint aki az Aranygyapjas Rend nagymestere, olyan, mintha Orbán Viktort "egy befolyásos parlamenti képviselő" címmel illetnénk, amikor egy fontos találkozójáról adnánk hírt.
Éppen ezért érdekes kérdés, hogy vajon miről volt szó a mostani találkozón, ha már egyszer erről egy hivatalos közlemény is kiadásra került - de ezt nem tudni. A közlemény szerint a katolikus egyház társadalmi szerepvállalásáról és Európa jövőjéről beszélgettek. Azt, hogy ezekben a kérdésekben a magyar kormányfő tárgyalópartner, az rendben van. Azt viszont sokan nem értjük, hogy Habsburg Károly ilyen ügyekben milyen okok miatt lehet egy miniszterelnök beszélgetőpartnere? Azért, mert a Rend nagymestere?
Adhattak volna Károly főhercegnek ügyesebb címeket, mint például az "osztrák páneurópai mozgalom vezetője", vagy "Habsburg Ottó fia", esetleg "IV. Károly unokája", végső esetben pedig "egykori EP-képviselő, akit az apja az EP egyik első magyar képviselőjeként azonosított", szinte mindegyik jobban hangzott volna. Az, hogy egy monarchista szervezet első embereként tárgyalt a magyar kormányfővel, eléggé meglepő. Sőt, nem is akármilyen monarchista szervezetről van szó, hanem egy olyanról, amelyik a magyar királyi címet is a sajátjának tekinti!
Magánemberként, személyes szimpátiából persze lehet barátságban akármelyik kormányfővel egy dinasztia feje, de az ilyen csevegésekről nem szokás hivatalos közleményt kiadni. Sokan vagyunk, akikben egy nagy kérdőjel ébredt a közleményt olvasva. Ezen sokak között viszont egy újságíró sem akadt, ugyanis a hazai hírgyárosok szerint "nincs itt semmi látnivaló". Ha jól figyeltem a híreket, akkor ugyanezt az álláspontot osztja minden magyarországi párt is. Nem furcsa?
Károly főherceg, a felesége és a második lánya (Glória) társaságában ünnepelte a cseh király legyűrésének a 750. évfordulóját
(a kép forrása: Károly főherceg adjutánsának a honlapja)
Amennyiben Károly főherceg egy demens ember lenne, akkor könnyű lenne feloldani a magyar kormányra tett megjegyzései, valamint a kormányzat prominenseivel kapcsolatos támogató magatartása között feszülő ellentmondásokat. Ha valaki nem tudná, akkor megerősítem, hogy szellemileg egy teljesen ép ember. Meg lehet nézni a vele készült interjúkat, rengeteg helyen lehet vele találkozni, nincs semmi baj a gondolkodásával. Jelen pillanatban viszont ott tartunk, hogy nincsenek válaszok, mivel a kérdéseket sem fogalmazta meg senki - még a magát kormánykritikusnak tartó sajtó sem!
Egyébként valaki előkerített egy interjút, amelynek a létezését sokan letagadták. Ezt Zita királyné temetése után készítették Károllyal. Ott megkérdezték tőle, hogy vállalná-e a királyi tisztséget. Nem a császárságról volt szó, hanem kifejezetten a magyar királyi pozícióról. A válasza ez volt: "if I would have the duty to do it, yes of course" vagyis: "ha kötelességem lenne megtenni, természetesen igen".
Vita a párizsi újságírókkal
Az év során írtam egy francia lappal való vitánkról, melynek az egyik rétege Habsburg György (1964) nagyköveti működése. A vita lényege az volt, hogy Habsburg György a diplomáciai képességei vagy a származása miatt kapta meg a nagyköveti kinevezéseit. A francia állítás az, hogy a magyar állam a dinasztia egyféle óvatos helyreállításának a jeleként nevez ki Habsburgokat nagykövetnek.
A most előhozott "perdöntő" bizonyítékuk egy insta-oldal fényképe volt. A francia vitapartnerek mindegyike újságírónak vallja magát. Ezt tanulták, sok éve ilyen munkakörben dolgoztak, pár évet Budapesten is tudósítóként töltöttek el, jelen pillanatban is ezért kapják a nem kevés fizetésüket. A vitát csak azért mutatom meg, hogy amikor valaki általuk készített cikkeket olvas, akkor tudja milyen felkészültség van a háttérben.
Erről a képről van szó:
Habsburg Zsófia (2001) gratulált a magyar sportolóknak, amit a képen látható módon értelmeztek
(a kép forrása: royals without throne)
Az igazsághoz tartozik az is, hogy az eredeti kép megjelent Habsburg Zsófia a saját oldalán. A felirathoz neki semmi köze nincs, azt a képet újraközlő oldal szerkesztői készítették el. Ezt a feliratozott képet kapták fel, majd úgy kezelték, mintha az eredeti képen is szerepelt volna a felirat.
Természetesen a képet azzal a felszólítással ellátva kaptuk meg, hogy akkor most már nincs értelme vitatnunk Habsburg György és gyermekei közéleti szerepét. Az ügy azért érdekes, mert minimális utánjárással ez a kép elveszthette volna a "bizonyító" erejét.
Ugyanis a nagykövetség épületében a magyar nagykövet is gratulált a sportolóknak, erről is készültek fényképek. Sőt, a nagykövetség mindkét nyelven leírta, hogy maga az esemény nem volt más, mint a Magyar Olimpiai Bizottság rendezvénye. Hangsúlyozom, hogy az eredeti bejegyzés magyar és francia nyelven íródott, tehát az újságírók anyanyelvén is elolvasható!
A fenti fénykép hátterében a MOB fogadása állt, tehát nem is a nagykövetség szervezte
(a kép forrása: a nagykövetség FB-oldala)
Ettől viszont még a látszat (vagy az értelmezés?) tényleg lehetne az, mintha György legidősebb gyermeke gratulált volna a sportolóknak. Ám a fényképek között böngészve szerintem egyértelmű, hogy nem Zsófia volt az esemény főszereplője.
Először itt van ez a kép:
A MOB fogadásán készült képen látható, hogy mindenkin az a ruha van, amely Zsófia fényképén is látható
(a kép forrása: a nagykövetség FB-oldala)
Készült egy csoportkép is. Érdemes megkeresni rajta Habsburg Zsófiát! Amennyiben ő központi szerepet töltött be (ami nyilvánvalóan nem igaz), akkor miért nincs rajta a csoportképen?
Ha Zsófia kulcsszereplő, akkor a csoportképen miért nem szerepel?
(a kép forrása: a nagykövetség FB-oldala)
Rengeteg ilyen esemény adódik egy év alatt, ez csak egy példa arra, hogy ezekből mi keletkezik. Mivel ők fizetésért dolgoznak, szerintem ebbe bele kellene férnie a fenti ellenőrzési folyamatnak. Ilyen esetekben mindig elgondolkodunk azon, hogy mennyire helyes dolog elvégezni az ő munkájukat?
Hasonló ügy volt az úgynevezett Kaiserball, amelyet egy osztrák hagyományőrző egyesület 15 éve minden januárban megszervez. Vitathatatlan tény, hogy a szervezet egy monarchista szervezet. A francia újságírók szerint a szervezet tevékenységére a dinasztia most helyezte rá a "hitelesítő pecsétet", mégpedig azzal, hogy Habsburg György fia, Károly nyitotta meg a bált. Ez egyébként nagyon nem igaz, mindez pedig könnyen ellenőrizhető.
Ez az állításuk azért sem helytálló, mert a temetéseken az egyesület már nem egyszer adott díszőrséget. Például Habsburg Ottó temetésén is. Sőt, 2018-ban Károly főherceg személyesen ment el a bálra, ahol nyíltan is kifejezte a támogatását. Ráadásul 2019-ben György és Zsófia már járt a rendezvényen, majd 2020-ban Károly főherceg fia, Ferdinánd is. Amennyiben az egész rendezvény történetének a végére jártak volna, akkor láthatták volna azt is, hogy Ferdinánd ráadásul osztrák köztársasági katonai egyenruhában vett részt a rendezvényen. Már önmagában ez is megmutatta, hogy nem egy véresen komoly monarchista összeesküvésről van szó.
Ha pedig a monarchista szemléletük támogatásáról van szó, akkor szintén nem most történt ez meg (ráadásul most, 2024-ben ilyesmiről szó sem volt), hanem 2021-ben, egy Kaiserparade nevű rendezvényen. A rendezvényen Károly főherceg a tényleges császár szerepét alakította, az egyesület egyenruhásai pedig a katonáit. Az egyesületi videós beszámolón nem hallható Károly főherceg akkori megjegyzése, miszerint az, aki a monarchiát a múlt részének tekinti, az nem érti a történelmet. Akkoriban megjelent pár újságnak a bulvárhírei között, de ma már nem sikerült ezeket újra megtalálni.
Tehát maga a bál egy évről-évre megrendezett találkozó, ami annyira nyilvános, hogy bárki vehet rá jegyet. A szervezők azzal igyekeznek rá embereket szervezni, hogy mindig megpróbálnak valakit a családból meghívni, gondolom ettől jobban fogynak a jegyek.
Amúgy az, hogy Magyarországon egy szerkesztőségben dolgozó ember (nevezzük akár újságírónak) nem képes egy-egy kép vagy hír mögött a történet felderíteni teljesen nyilvános forrásokból, az nem lep meg. Az viszont, hogy ez már Párizsban sem megy, valahol azért nehezen befogadható. Amennyiben ezek az emberek olyan titulusokat igényelnek maguknak, mint "tényfeltáró" vagy csak "tényellenőrző", melyeket szerintem nem lenne szabad az újságírói munkától elkülöníteni, akkor ennél sokkal komolyabb kutatásokra is képesnek kellene lenniük. Hangsúlyozom újra, hogy ezek az emberek fizetésért csinálják, nem hobbiból.
Vitézek elismerései
Ebben az évben a magyar állam több olyan kitüntetést adományozott, amely ugyan a hírekben nem jelent meg kellő súllyal, viszont egy-két mondatot érdemeltek volna. Ilyen volt például a nádori vitézi szervezet első emberének a kitüntetése, de kapott kitüntetést a szicíliai Károly, valamint két afrikai "trónörökös" is (az "afrikai" is idézőjelbe kerülhetne, hiszen nem ott élnek), akik szintén a nádori vitézi szervezet vezetői lettek.
A másik két vitézi szervezetben is történtek események. Állami elismerést kapott Hunyadi László is, a "harmadik" vitézi szervezetnek a vezetője. A kitüntetést Lezsák Sándor adta át. Illetve az is említésre méltó, hogy Csák János nem csupán véletlenül volt ott a nádori szervezettel rivalizáló vitézek bálján, hanem ebben az évben is megjelent náluk, de most az amerikai avatáson.
Ahogyan arról már volt szó, van a kormányzatban egy hivatalosan el nem ismert törekvés arra, hogy egyetlen szervezetet tüntessenek ki a figyelmükkel, de bármennyire is magas helyről indult el ez a kezdeményezés, jelen pillanatban úgy tűnik, hogy a másik két szervezet sikeresen ellenáll.
A Vár átalakulása
Gondolom mindenki tudja, hogy a Vár átépítése látványosan zajlik. Ennek része József főherceg egykori palotájának a felépítése is. A mai vitákban felületesen úgy jelenik meg, mintha a Vár egyes épületeinek a helyreállítása új program lenne, de aki belemerül, az láthatja mennyire régi ügyről van szó.
Nem túlzás azt mondani, hogy Budapest legértékesebb telkeiről van szó, melyeket pazarlás volt több évtizeden át magukra hagyni. Azon vita volt, hogy kulturális vagy politikai célokat szolgáljon a negyed, esetleg mindkettőt. Mindenesetre önmagában az pozitívum, hogy valami elkezdett történni, megszűnt a környék romhalmaz jellege, sőt, már látszódik a célegyenes is. Az egy másik kérdés, hogy mi, az adófizetők, megint megtömtük valakinek a zsebét, de ha a többség ilyen nagylelkű kíván lenni, akkor ebbe bele kell törődni...
Látványterv a főhercegi palotával
(a kép forrása: pestbuda)
Elméletileg 2024-re ígérték a főhercegi palota átadását, ha jól tudom, akkor ez valamennyit csúszik. Onnan kezdve viszont az új palota látogatható lesz, legalábbis a parkja biztosan. Mindenfajta ellenérzéseim ellenére is fontosnak tartottam, hogy a Vár parkjai helyre legyenek hozva, mert ha ezt Bécsben és Pozsonyban meg tudták oldani, akkor Budapesten is már rég meg kellett volna csinálni.
Azt nagyon érdekesnek tartom, hogy nem kapta fel a sajtó (már évek óta nem!) az átépítés hozta "újdonságokat". Minket egy forgatási engedély beszerzése szembesített azzal az év során, hogy létezik egy olyan szervezet, amelynek a neve Várkapitányság! Miközben az ügyet intéztük, kiderült az is, hogy sajátosan magyar megoldásként Várkapitányságunk ugyan van, de Várkapitányunk nincs.
Az sem új hír, hogy Habsburg Mihály(1942) felkereste az építkezéseket. Erről az építő cég egy egész jó videós anyagot rakott össze. Érdekes az, hogy a projektet felügyelő szervezet is elkészítette ennek az eseménynek az összefoglalóját. Az építő cég József főherceg dédunokájának, egy másik alkalommal pedig főhercegnek nevezte Habsburg Mihályt. Ezekkel a titulusokkal nincs probléma. Amint egyszer már szó volt róla, a magyar kormány az osztrák kormányt fricskázza azzal, hogy rendszerint főhercegnek nevezi a Habsburgokat.
A kiemelt kormányzati projektszervezet anyaga azonban egy elég érdekes titulust használt Habsburg Mihállyal kapcsolatban:
A kormányzati szervezet szerint létezik olyan, hogy "magyar királyi herceg"
(a kép forrása: a projekt csatornája)
Nem arról van szó, hogy Habsburg Mihály használta ezt a címet, hanem arról, hogy ezt egy kormányzati szerv tette. Jelen pillanatban hatályban van egy jogszabály, amely tiltja ennek a címnek a használatát. Tudjuk, hogy az Alkotmánybíróság értelmezte, az értelmezésével pedig pontosította. Ugyanakkor ez nem változtat azon, hogy ha valakiknek tiszteletben kellene tartani a hatályos jogszabályokat és az Alkotmánybíróság döntéseit, akkor azok éppen a kormányzat szervei. Ha ők sem tartják tiszteletben és cinikusan semmibe vehetik, akkor mit várnak az állam polgáraitól? Természetesen a kérdés nem komoly, hiszen itt élek, tudom a választ.
A mostani tervezet szerint egyébként a kormány költözik át az államfői hivatalnak otthont adó palotába. A Sándor-palota így visszakapja az "eredeti" funkcióját, A Karmelita marad a kormánynál, ott lesznek továbbra is a háttérintézmények. Az államfői hivatalt viszont el fogják költöztetni. Emlékszünk rá, hogy hova? Nem vicc, nem csúsztatás: a Királyi Palota épületébe!
Peter82 2024.12.31. 17:39:16
Eddig a Királyi Palota államfői hivatali funkciójáról nem volt szó. Annyit lehetett olvasni hogy az újjáépülő Főhercegi Palotába az Alkotmánybírásóg költözik (ami teljesen történetietlen hülyeség, AB nem is létezett akkoriban, de mégis ez a terv.)
Még annyit, hogy úgy tudom, hogy a Gödöllői Királyi Kastély Lázár János javaslatára a kormány Magyar Agrártudományi Egyetemnek adományozta. ;) Tehát nem tűnik úgy mintha az egykori királyi kastélynak állami reprezentációs szerepet szánna a kormány.
2. Zsófiához: Bár nekem úgy tűnik, hogy Zsófia a legokosabb a három gyerek közül, a Habsburgok hímsoviniszták, ott szigorú férfiági öröklés van. Zsófiának tehát nincs esélye. ;) A miniszterelnök úr pedig különben se foglalkozik nőügyekkel. :))
3. Azt most nem tudom eldönteni, hogy ez a blogbejegyzés mire akar utalni, ha utalni akart valamire egyáltalán? :). Mi a konklúzió? Haladunk a restauráció felé vagy a francia újságírók hülyék, és dehogy? Szóval? ;)
Én személy szerint nem gondolom a restauráció lenne a célja a Fidesz vezető körének, de nekem semmilyen belsős információm nincs, teljesen kívülálló vagyok. Megjegyzem a Gödöllő Királyi Kastélynak logikusan lenne szerepe egy hipotetikus restauráció esetén, de mégis ott, Lázár János nyomdokain járva, a jövő földműveseit fogják oktatni. :)
gigabursch 2024.12.31. 20:26:50
Ugyan van néhány sarokkő, amiben nagyon különbözik a véleményünk, de ez mit se számít abban, hogy hiánypótló a munkád!
Csak így tovább.
(A hapszbúhoknak jót nem tudok kívánni)
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2024.12.31. 22:44:40
Az államfői hivatal elköltöztetésével kapcsolatban eltűntek az információk, ezért ebben az ügyben csak az a biztos, ami már megtörtént, vagyis semmi sem számít annak.
A Vár alatti járatokban lehet jelentkezni vezetett túrákra, például itt:
var-barlang.hu/
Ha valaki elmegy egy ilyenre és kérdezget, hogy ide-oda miért nem lehet bemenni, akkor elhangzik, hogy az új államfői hivatal kialakítása miatt. Elvileg ez most pénzhiány miatt lelassult.
Ennél megbízhatóbb információt nem tudok én sem.
2. A lányokat a francia újságírók kapták fel, de teljesen alaptalanul. A példáján keresztül csak azt akartam megmutatni, hogy amikor írogatnak, mennyire nem néznek utána semminek sem.
Az ő elméletük az, hogy a mostani kormánypárt egy elkerülhetetlen bukás előtt királyságra fog váltani, hogy védelmet kaphassanak egy komolyabb mértékű elszámoltatás ellen.
Minden apró információt ami eléjük kerül, ebbe a keretbe zsúfolnak be. Ilyen volt a sportolók köszöntése, meg a bálokon való részvétel. Sőt, a 2024 novemberi bálon történő megjelenést is ide sorolják, ahol György fia a francia legitimista trónkövetelő legidősebb gyermekének volt a kísérője.
3. A személyes véleményem szerint van szándék a restaurációra, az más kérdés, hogy ezek az emberek képesek lesznek-e menedzselni ezt a tervüket - szerintem nem. Lehet, hogy tévedek, de a sok apró lépés arra szolgál, hogy az emberek majd ne tiltakozzanak akkor, amikor valóban váltani akarnak.
Az érintett francia újságírók valamit ebből felismertek, de van velük két gond. Az egyik, hogy nem információkat gyűjtenek és abból alkotnak elméletet, hanem egy elméletük van és minden eléjük kerülő adatot abba illesztenek be. A másik baj, hogy minden kutatómunkától megkímélik magukat. Kb. azt sem vették észre, hogy az a bizonyos felirat nem volt ott az eredeti képen. Ez egy újságírónál (is) hatalmas hiba.
Gödöllővel az a baj, hogy eszméletlen sokat kellene rákölteni. Ilyenkor szempont az épület állaga, a megközelíthetősége, a különböző védelmi létesítmények. Főleg a védelmi létesítmények hiánya a nagyobb gond, mert az nagyon sok pénz.
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2024.12.31. 22:48:04
Én is köszönöm neked az egész éves aktivitást! Majd holnap kiderül mennyire sokat ér :)
Az, hogy vannak dolgok amiben másképp gondolkodunk, nem probléma. Amíg szóba tudunk egymással állni, addig jó. Ha pedig majd egyszer nem megy, akkor majd kibontunk egy megfelelő üveget és megisszuk :)
dundyvega 2025.01.03. 18:03:04
Arról, hogy Orbán találkozott Károllyal decemberben, valahogy elkerülte a figyelmemet; engem is nagyon érdekel, hogy valójában miről tudott beszélni a Habsburg család és Magyarország első embere. (Jó, tudom, hogy tekintélye az elnöknek nagyobb van, de mégiscsak ő Magyarország első embere jelenleg.) Főleg úgy, hogy azért ketten kétféle dolgot gondolnak Európáról, Orbán a független országok Európáját, Károly pedig, ha jól értettem az eddigi megnyilvánulásait, szorosabb Európát szubszidiaritással.
Az valóban érdekes, hogy egyik ellenzéki párt sem támadta azzal Orbánt, hogy bizonyára azért tárgyalt Károllyal, mert vissza akarja állítani a monarchiát. (Orbánt azért rendszeresen támadják olyan dolgokkal, amelyekre nincs semmi bizonyíték, vagy amiket véletlenszerűen elejtett szavakra, tettekre építettek fel; hát ezzel azért tudnák támadni… )
Peter82 2025.01.04. 08:43:25
dundyvega 2025.01.04. 20:22:37
gigabursch 2025.01.05. 07:03:20
Ajjaj, akkor itt egy feloldhatatlan problémába szaladunk bele.
Ahhoz jég is kéne.
De a Főni, mióta meghirdette a rezsicsökkentést, azóta nincs tél.
Pedig a jéghez az is kell ...
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2025.01.05. 13:50:25
A blogon jó pár olyan kérdést előhoztam, amit a külügyminiszterrel látszólag izmozó "kritikus" újságírók meg sem pendítettek, például ilyen az egyik fontos magyar diplomata halála.
Nagyon sok minden érvágást jelentene a mostani hatalomnak, de valahogy mindenki kerülgeti ezeket a témákat. Ilyen például Mészáros Lőrinc esete. Mindenki elhitte a NER meséjét Lőrincről, de valahogy senki nem tudott vagy éppen akart ennyi idő alatt a mese mögé látni.
Mi lehet az igazság Lőrincről, ha mindenki képes lenyelni éveken át azt a mesét, hogy ő csak a miniszterelnök barátja? Talán a Partizán szerkesztői hiszik magukat a legellenzékibbnek, még ők is leadták ezt a mesét a hatalmas leleplezésükben, hogy "Lőrinc úr csak egy gyerekkori barát".
Minden olyan politikai erő, amelyik magát ellenzékinek nevezi, hallgat az ilyen ügyekről. Miért nem kérdezték meg Orbánt egyszer sem arról, hogy mit tárgyalt Habsburg Károllyal? Miért fogadta el mindenki kétely nélkül a kiadott közleményt, amikor ordítóan átlátszó?
Ezekkel csak azt a személyes véleményemet látom igazolva, hogy ez az egész közéleti "vita" csak egy színjáték, etetnek vele minket. Mindegyikük nagyon jól megél abból, amit csinál. Ezt pár éve valaki elismerte közülük, de inkább majd előkeresem ezt, mert meglepően nyíltan tette - azt is mindenki figyelmen kívül hagyta.
Egyébként teljesen egyetértek veled abban, hogy Károly beszédei érdektelenek, laposak. Egy jó riporter tud vele érdekes és pergős beszélgetést készíteni, de még egy olyan beszédet nem hallottam tőle, ami akár csak egy percre is megragadja az embert.
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2025.01.05. 14:07:29
Gyurcsány mondott 3 okot arra, hogy 2010 után vajon miért nem vádolták meg semmivel, miért nem állították bíróság elé. Akárhogy keresem, nyoma nincs.
gigabursch 2025.01.05. 20:50:58
Kb két olyan csatorna van, ami kormánykritikus.
Az egyik valóban a partizán.
A másik a Magyar Jelen.
S minden, ami hivatalosan nem vállalható, arra ott a kuruc.
Pl az érintett diplomata kapcsán csak őnáluk volt érdemi cikk.
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2025.01.06. 12:02:40
Az említett 3 szerkesztőség egyike sem nagyon meri átlépni a meghúzott határokat. A vörös vonalakat ugyan megközelítették, de amikor még korábban kaptak (nem tőlem, de a levelezést utólag megmutatták) anyagokat, egy szót sem mertek publikálni belőle.
Nem ez az ügy a mániám, de ez egy jó indikátor: mit állítanak Mészáros Lőrincről? Azok, akik erősítik azt a képzetet, hogy ő a miniszterelnök barátja és ennek köszönheti a vagyonát és a kivételes szerencséjét az üzleti életben, az finoman szólva nem mond igazat. A három említett szerkesztőség (is) tudja mi az igazság, de megy tovább a mesélés a gazdag barátról.
Vagy vannak olyan események, amely mögött ugyanaz a család áll. Egyikük sem írt róluk a 3 közül, pedig nagyon sok ügy mögött közvetlenül ők állnak. A három szerkesztőség mindegyike tud róla, mert mindhárommal valaki hosszas levelezésben állt. Világos és egyértelmű bizonyítékokat kaptak, nem éltek vele. Ráadásul a három közül az egyik kapott ajánlatot (nem is akárkitől!) egy nagyon különleges interjúra, de elhárították.
dundyvega 2025.01.06. 22:10:05
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2025.01.07. 13:06:02
dundyvega 2025.01.07. 14:43:37
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2025.01.07. 21:15:27
Nekem tetszett, hogy ilyen nyíltan leírta amit mindig is gondoltam róluk, de akkor ez csak egy borgőzös pillanatában hozta össze :)