Új beszéd Habsburg Károlytól

A megszokott időben került sor Habsburg Károly előadására, némileg frissített tartalommal, valamint egy extra meglepetéssel.

Habsburg Károly (1961) az utóbbi években rendszeresen tart egy Európa helyzetét értékelő beszédet, melyek fő jellemzője, hogy nem kerültek bele a hírekbe. Nagy eséllyel ebben az évben sem lesz másképp, de meglepő módon. egy elég komoly változás történt a beszéd tartalmában.

hk2025_1.jpg

Habsburg Károly mellett szól, hogy személyesen szerezte a benyomásait, ráadásul védelem nélkül ment a frontvonalon fekvő városokban; mellette a felesége foglal helyet
(a kép forrása: OE 24 interjúból kivágott kép)

A beszéd első, nagyobb részének a tartalma olyasmi, ami egy XX. századi történelmet jobban ismerő embernek sok helyen bántja a fülét. Akárhogyan is gondolkodunk Károly főhercegről, ő egy politikus, a politikusok pedig szeretik átformálni a tényeket. Éppen ezért nem róható fel csak kifejezetten neki ez a szokás, de nem is lehet mellette szó nélkül elmenni. Nem csupán az állításai, hanem a mögöttes alapfeltevések is nagyon vitathatók. A bejegyzés további részében megpróbálok ezzel nem foglalkozni.

Az elmúlt évek hasonló előadásait is ismerve, végre felismertem, hogy Károly főherceg kikhez beszél ilyenkor! Amiket a célközönségéről állít, azok a társadalom leggazdagabbjaira, valamint a középosztály legvagyonosabb családjaira érvényes. Kis kutatással meg lehetne nézni, hogy ez nagyjából mennyi embert jelent Ausztriában és mennyit Magyarországon, de ez maximum félmillió ember. Az a tény, hogy egy dinasztia vezetője őket szólítja meg egy ilyen nyilvános beszédben és velük azonosítja magát, szerintem súlyos hiba.

A korábbi évektől eltérően voltak olyan elemek a beszédben. Ezeket csak felsorolom, mert így egyben elég érdekes képet rajzolnak fel a dinasztia vezetőjének a politikai elképzeléseiről.

Azért sorszámos felsorolást választottam, mert így tömörebben lehet róla beszélni.

  1. Azt, aki a nemzetközi politikában agresszorként viselkedik és felrúgja a nemzetközi együttműködéseket, nem lehet lecsillapítani békés eszközökkel, csak háborúval.
  2. Az, amit pozitív értelemben jogállamnak tekintünk, az mind az európai államok saját fejlődéséből következik, ezért ezeknek az államoknak védeni kell az ezzel kapcsolatos értékeket. Ezzel ellentétesen Károly főherceg kifejtette, hogy az agresszív fellépés miatt az oroszok kollektív büntetésére van szükség, mivel hatalomban tartják a mostani orosz elitet.
  3. Az álláspontja szerint Hitler 1938-ban elfoglalta Ausztriát és ez országban élőknek az akarata ellenére történt. 
  4. Mivel az ENSZ Biztonsági Tanácsának 5 állandó tagja közül a 3 legerősebb állam (Kína, Oroszország és az USA) agresszorként viselkedik, a második világháború után kialakult nemzetközi rendszer összeomlott.
  5. Az EU-nak hiba volt leállni a bővítéssel, mert a bővítés a legerősebb garanciája a békének. Ezt kicsit rondábban fogalmazta meg, de a lényege ez.
  6. Az EU-nak ki kellene állnia a világháborút lezáró nemzetközi rendszer érvényessége mellett. Forgatókönyvet kellene ezért készítenie arra az esetre, ha az USA kilépne a NATO-ból. A NATO jövője azon múlik, hogy az EU életben tartja-e vagy sem. Ki kellene jelölni már most a NATO új vezetőjét.
  7. Az EU tagállamaira már nem csupán Oroszország és Kína jelent veszélyt, hanem az USA is. A veszély nem az új elnöktől ered, mert már a most leköszönő elnök is ellenséges volt az EU-val és a tagállamaival szemben.
  8. Oroszország úgy folytat háborút, hogy az általa leuralt (gyarmatosított) népekből toborzott embereket küldi a mészárszékre.
  9. Kína az Oroszország ellen hozott intézkedéseket vizsgálja, hogy azokat felhasználja majd a Tajvan elleni akciójában. A Tajvan utáni a céljuk Oroszország keleti részeinek a megszerzése lesz, ami miatt majd felbomlik az orosz gyarmatbirodalom.
  10. Ukrajna Oroszországgal szembeni önvédelmének a támogatása az EU-nak egy lehetőség Oroszország agresszív terjeszkedésének a visszaszorítására. Ezzel az EU meg tudná állítani Kínát és az USA-t is.
  11. Az EU-nak egységes külpolitikát kell kialakítani úgy, hogy az összes tagállam álláspontját össze kell tudnia hangolni, ehhez kell egy alkalmas külügyminiszter is.

A fentiek tehát Károly főherceg előadásában hangoztak el, egyféle politikai programként. A korábbi évektől eltérő hangvétellel beszélt, így például elmaradt a magyar kormány rejtett bírálata. A fenti 11 ponthoz nem szeretnék írni semmit sem, mivel nem az én véleményem az érdekes, de a második ponttal nagyon nem tudok egyetérteni.

Egyrészt a soron következő "lator" állam éppen Ausztria lenne. Ott egy Habsburg Károly által mindenféle negatív jelzővel illetett párt jut éppen kormányra. A logikája szerint akkor a büntetés az osztrákoknak is kijár, mert hatalomba juttattak egy általa ártalmasnak tartott politikai erőt?

Az is ellentmondásos ebben, hogy az orosz politikai rendszerről kifejtette a véleményét (korábban), miszerint a választások nem szabadok. Vagyis nem az oroszok szavazatai, hanem a hatalom birtokosainak a csalásai tartják a helyén az elitet. Mit tehetnének az egyszerű orosz emberek? Abban egyetértenénk, hogy akiknek a kezében komoly vagyon és hatalom van, azok képesek megbuktatni egy rendszert, de a köznép vajon képes erre? 

Ráadásul ha az orosz választási rendszer nem szabad, de a hatalom elleni felkelés hiánya miatt az orosz embereket is büntetni kell, akkor mit érdemelnek az osztrákok, akik szabad választásokon hoztak egy szerinte rossz döntést? És nehezen tudom megállni, hogy ezen a ponton ne keverjem ide a harmadik pontot...

hk2025_2.jpg

A magyar kormányt követve, Andrej Plenkovics is nyíltan beállt Habsburg Károly mögé
(a kép forrása: Atlantic Council)

A születésnapi program egy másik érdekessége, hogy újabb vezető politikus állt be Habsburg Károly mögé. Eddig csak a magyar kormány vállalta Károllyal a nyílt szövetkezést, de most már Andrej Plenkovics (1970) is, aki videós üzenetben köszöntötte a dinasztia fejét.

Lehet, hogy van olyan, aki nem tudja ki az a Plenkovics? Ő 2016 óta Horvátország miniszterelnöke! Ő egy olyan szereplője a horvát közéletnek, mint amilyen a magyarnak Orbán Viktor. Sőt, e mellett a HDZ elnöke is, melyet ma már szalonképesnek tekintenek, de azért lehetne róluk pár dolgot írni.

Ahogyan más politikusok, úgy Habsburg Károly is erősen indította el ezt az évet.