Királyok tiltakozása
Január 16-án volt II. Konstantin görög király temetése. A görög kormány nem volt hajlandó államfőként tekinteni a néhai királyra. A világ királyi családjai diszkréten, méltóságteljesen fejezték ki az ellenvéleményüket.
Az utolsó bejegyzésben II. Konstantinról volt szó, aki ténylegesen is görög király volt, majd a köztársaság kikiáltása után kivívta magának a jogot arra, hogy a "görög király" címet a leváltása ellenére is viselhesse. A néhai államfőnek kijáró temetést a görög kormány viszont most megtagadta, a temetést lényegében bojkottálta. Ugyanakkor a királyi dinasztiák erről másképp gondolkodtak. A dinasztiák a maguk eszközeivel demonstráltak tegnap a kormány döntései ellen. Kissé túlzás lenne azt állítani, hogy tüntettek, de valójában ez történt.
Pál herceg és a megözvegyült királyné
(a kép forrása: Point de Vue)
Az, hogy II. Konstantint nem egykori államfőnek kijáró tiszteletadással temették el, valahol egy nagyon komoly és súlyos döntés. Persze volt már olyan Magyarországon is, hogy a politikai vezetés bojkott alá helyezte egy korábbi államfő temetését, de ezek mind olyan személyek voltak, akiket a regnáló hatalom nagyon negatívan minősített, az akkori közvélekedéssel összhangban.
II. Konstantin azonban nem ilyen személy volt, amit jelez a temetésén megjelent tömeg mérete is. A tömeg órákon állt sorba az utcákon, hogy bejuthasson a koporsóhoz. Az utcák tömve voltak a szertartás ideje alatt is a gyászolókkal, a temetésről tudósító portálok rekordokat jegyezhettek fel.
Az, hogy egy volt államfőnek még államforma váltás esetén is kijár az államfőt megillető végtisztesség, a Habsburgok példájával lehet érzékeltetni. Kevés olyan ország van, amelynek a politikai elitje annyira zsigerből tud haragudni a volt dinasztiájára, mint Ausztria. Mégis, amikor Zita császárné (1892-1989) elhunyt, akkor a temetés idejére Bécs egy napra felfüggesztette az ellenérzéseit, így pár órára ismét a Monarchia fővárosává mert válni. Az athéni politika ilyenbe nem mert belemenni.
A görög jobboldali kormány
Arról már volt szó a blog görög témájú bejegyzéseiben, hogy az országban a monarchia végét népszavazás döntötte el. A görög politikában azóta is a republikánus nézetek dominálnak, a királyságpárti minősítés kifejezetten előnytelen címkének számít. A mostani kormánypárt jobboldaliként határozza meg magát (az Európai Néppárt tagja), a fő politikai riválisa a baloldalon van. Mind a baloldal, mind a jobboldal keresi a lehetőséget arra, hogy a másik félre rásüthessen szinte bármilyen negatív minősítést, így a monarchista kategorizálás is ilyennek számít. Ebből lett most is a bonyodalom.
Mivel a jobboldal már veszített el egy amúgy nyertesnek kínálkozó helyzetben választást, valamennyire igyekeznek óvatosabban lavírozni az érzékeny ügyekkel kapcsolatos döntéseikben. Most viszont ez a lavírozás nagyon félrement, mert a saját táboruk prominensei sem értettek egyet a király temetésével kapcsolatban hozott döntésekkel. Sőt, ezt elég kemény szavakkal nyilvánosságra is hozták!
Hosszú magyarázkodásba kezdett például a fejlesztési miniszter, aki feleségét és a miniszteri kabinetjének az igazgatóját "delegálta" maga helyett, mivel el kellett utaznia. Állítása szerint, ha nem lett volna jó régen leegyeztetve a kuvaiti útja, akkor elő nem fordulhatott volna olyan, hogy ne menjen el a király, vagyis a volt államfő temetésére. Nem monarchista érzelmek miatt ment volna el, hanem szerinte ez csupán emberi tisztesség kérdése. Félig-meddig volt ez csak burkolt célzás a kormányfőnek, mert elég egyértelműen lehetett dekódolni.
Néhány kormánypárti politikus a kormányfői nyilatkozatok ellenére megjelent a temetésen, a döntésüket pedig azzal indokolták, hogy nem a monarchia intézményét, hanem a görög államiság egy képviselőjét tisztelték meg, ami szerintük a kormánynak is kötelessége lett volna. Persze voltak köztük olyanok is, akik már szinte önmagukat megszégyenítő módon esküdöztek, miszerint a görög demokráciát nem fenyegeti veszély és az államforma kérdését senki sem kívánja napirendre tűzni.
A kormányt eredetileg a kulturális miniszter képviselte volna. Aztán látva azt, hogy mennyi hivatalban lévő államfő érkezik a családjával, nehezen, de döntés született a miniszterelnök helyettesének a kiküldéséről. Maga a kormányfő, az állami intézmények vezetői, meg úgy az egész kormány azonban látványosan távol kívánt maradni. Így történhetett meg az a protokolláris baklövés, hogy az Athénba érkező államfőket nem fogadta a görög kormány.
A görög fővárosba érkező királyi párt a király saját nagykövetük fogadta, mivel a görög kormány nem volt hajlandó köszönteni az ország fővárosába érkező államfőket!
(a kép forrása: spanyol királyi ház)
Éppen ezért szólt nagyot, hogy Makis Voridis (1964), a belügyminiszter, mit sem törődve a szent eskü mellett fogadott állami bojkottal, mégis elment. Ő egyébként a görög belpolitika egy fura embere, a magyar politikából nem nagyon lehet hasonló karaktert találni. Így tulajdonképpen ő a második miniszter, aki szembefordult a kormányfővel.
Az esküvel kísért nyilatkozatok özönében kiemelkedő volt az egykori jobboldali kormányfőnek, Antonisz Szamarasznak (1951) a megnyilatkozása. Ő 2012 és 2015 között volt miniszterelnök, a görög jobboldal egy fontos egyéniségének számít. Számára nem volt kérdés, hogy az egykori görög államfő temetésére kötelessége elmenni. Elmondta azt is, hogy nem méltó a demokráciához a volt görög államfőt "lefokozni", éppen a temetése alkalmából. A véleménye szerint a temetéssel kapcsolatos kérdéseket a kormány nagyon elhibázta, II. Konstantinnak kijárt volna az államfői temetés.
Rajtuk kívül még volt pár jobboldali politikus, akik a saját oldaluk heves reakciója ellenére is megjelentek a temetésen. A nyilatkozataik egyértelműek voltak, nem osztották a kormány álláspontját, persze a többségük elutasította a monarchista címkézést.
Az ügynek volt egy másik protokollt érintő része is. A világ királyi családjai a legmagasabb képviseletről döntöttek, különösen az európai dinasztiák. Vagyis egy-egy rendkívüli esetet leszámítva, magát az uralkodót delegálták II. Konstantin temetésére. Ilyen esetben tiszteletlenség a kormányfő helyettesét küldeni a görög kormány részről, hiszen azonos szintű képviseletet illik biztosítani. Ez elég durva sértésnek minősül, amit nem egy, nem kettő, hanem tucatnyi állammal szemben követett el a görög kormány! Ebből a szempontból nyugodtan lehet a temetésen való királyi jelenlétet egy diszkrét tüntetésnek is definiálni.
A királyok demonstrációja
Először tegyünk említést arról a három személyről, akik nem jelentek meg.
Mivel a görög politikai vezetés II. Konstantint nem volt hajlandó még volt államfőként sem kezelni, ezért a brit udvar diplomáciai megfontolások miatt ezt az álláspontot méltányolta. Így III. Károly király nem utazott el a temetésre, holott közte és a görög király között nagyon szoros volt a személyes kapcsolat (és a rokoni kötődés is, hiszen III. Károly király édesapja a görög királyi család egyik fontos személye volt). A brit udvar ezért úgy fogta fel, hogy részükről lenne tiszteletlenség Károly király jelenléte. Más kérdés, hogy a brit uralkodó egyébként sem nagyon szokott temetésekre járni, de valószínűleg II. Konstantin kivétel lett volna.
Mivel a görög kormány miniszteri szinten képviseltette magát, ezért a walesi herceg sem utazott el, hiszen az szintén államfői jelenlétet testesített volna meg. Így hosszas mérlegelés után döntöttek Anna hercegnő (1950) megjelenése mellett, aki III. Károlynak a testvére.
A brit királyt Anna hercegnő képviselte
(a kép forrása: Point de Vue)
A harmadik távolmaradásnak az okát nem nagyon érti senki sem. A Habsburgok ugyanis egyetlen képviselőjüket sem küldték el a temetésre. Az eddigi gyakorlat az volt, hogy amikor egy dinasztia fejének a temetésére kerül sor, akkor Habsburg Károly általában megjelent. Időnként előfordult egy-egy fontos alkalom, amikor a testvére, György főherceg helyettesítette őt, de most egyiküket sem látták, sem másokat a családból. Persze az sem kizárt, hogy ott voltak, csak a kamerák kezelői nem vették őket észre.
Rajtuk kívül az összes uralkodói dinasztia képviseltette magát, Európán kívülről is. A norvég király az egészségügyi állapota miatt a koronahercegét küldte el (aki ilyenkor államfőnek számít), a többi európai uralkodó viszont személyesen vett részt a temetésen.
Pál herceg a képen a svéd királyi párt fogadja; egyébként ebben a kvázi államfői szerepben Pál herceg kifogástalanul teljesített
(a kép forrása: Point de Vue)
Protokoll szempontjából hatalmas baklövés volt ennyi államfő mellé két minisztert küldeni. Ráadásul II. Konstantin és a megjelentek között a rokoni kapcsolaton túl nagyon jó személyes viszony is volt, ezért várhatóan lesz majd még böjtje a kormány döntésének. Nyilván a volt király lefokozását a hivatalban lévő királyok sem fogadták örömmel, így a híreket érdemes lesz majd ilyen szemüveggel is olvasni a közeli jövőben.
Az sem mellékes, hogy a templom épületének a bejáratánál Pál herceg fogadta az egymás után érkező uralkodókat és a családtagjaikat. Ebben az államfői protokolláris szerepben a görög királyi család új vezetője sokak számára szimpatikusan viselkedett. Kifogástalanul követte a királyi etikettnek megfelelő eljárást, ami a híroldalak alatti kommentek szerint sok görög republikánusban is kedvezőbbé formálta a képet a hercegről.
Hat hivatalban lévő uralkodó volt az első sorban, a spanyol, a belga, a holland, a monacói, a luxemburgi és a svéd
(a kép forrása: spanyol királyi ház)
Egy lista azokról, akik megjelentek (nem kizárt, hogy valakiket nem vettem észre):
- a badeni dinasztia feje
- a belga királyi pár
- a bolgár cár (Európa legrégebben trónra lépett uralkodója)
- a brit királyi család több tagja
- a dán királyi család részéről nagyon sokan, a királynő is
- a hannoveri dinasztia feje és a felesége
- a holland király és a családtagjai
- az iráni dinasztia
- a jordán királyi család részéről nagyon sokan
- a luxemburgi nagyherceg és a testvére
- a monacói herceg (a felesége nem jött vele)
- a norvég királyi család több tagja (a koronaherceg képviselte a beteg királyt)
- az orosz dinasztia feje
- a román királyi család képviseletében Radu herceg
- a spanyol királyi pár, valamint a spanyol királyi család szinte teljes egésze (a nyugalmazott király is megjelent, a felesége szintén!)
- a svéd királyi pár és a lányuk
- a szerb királyi házaspár
A királyi emberek mindegyike diszkrét, visszafogott fekete ruhában érkeztek a temetésre. A ruházatuk és a viselkedésük összességében lenyűgözte az embereket. Valahol mindenki érezte, hogy a gyász és a búcsú mellett valami más is történik.
A görög király utolsó útján tucatnyi dinasztia vezetője és házastára vett részt, köztük 8 hivatalban lévő államfő, 3 egykori államfő, valamint pár hivatalban lévő királyt képviselő herceg és hercegnő
(a kép forrása: Protothema)
Ebből a szempontból nem mellékes az sem, hogy a királyi családok tagjai félretették a köztük lévő ellentéteket és látványosan demonstrálták a köztük helyreállt békét. Utalnék a dán királynőre és a két fiára, vagy éppen a spanyol királynéra, aki nagyon baráti módon üdvözölte Pál herceg (a görög királyi ház új feje) feleségét, akivel pár éve a nyilvánosság előtt kaptak össze. A békekötés nem csupán megjátszott volt, mivel sok lesifotó jelent meg a két hölgy temetés utáni közös időtöltéséről.
A spanyol királyné és Pál felesége kibékültek egymással
(a kép forrása: Protothema)
Ezek a békekötések már-már egy szerényebb hadüzenettel érnek fel, hiszen azt az üzenetet fogalmazzák meg, hogy minden amúgy lényeges kérdést alá tudnak rendelni a közös érdekeiknek.
A görög kormánypártnak valószínűleg más szempontjai voltak. Nekik a választásokon való győzelem forog kockán, pontosabban az abba vetett hit. Feltehetően úgy érezhetik, hogy a győzelemért cserébe megérte megsérteni egy tucatnyi befolyásos európai államfőt, valamint a személyükben képviselt államokat is.
A görög királyi család
A temetésen nagyon sok görög ember is jelen volt, persze ez nem meglepő, hiszen a görög monarchista tábor a térség egyik legerősebbje. II. Konstantin utódja, Pál (1967) a temetésen a tömegtől tapsot kapott, ami eléggé egyértelművé tette, hogy a hibái ellenére is komoly támogatottsága van. A felvételeket nézve szerintem őt magát is meglepte ez a gesztus.
A temetésen ő mondta az egyetlen búcsúztató beszédet. Kísérletet tett apja politikai szerepének az átértelmezésére, ami egyébként meglepően jól sikerült. Nehezen lehet a szavait nem úgy értelmezni, mint egy trónfoglaló beszédet. Nem volt fenyegető, de ha tudatos és tervezett volt, akkor Pál herceg sokszor lesz majd a görög híradások témája.
Pál herceg búcsúztató beszéde trónfoglaló beszéddé alakult
(a kép forrása: Protothema)
Ezek után érkezett a meglepő bejelentés, miszerint Pál és a családja Görögországba költözik. Bár Pál még mindig nem határozta meg a státuszát, ezzel megüzente azt, hogy magát a görög királyi család valódi fejének tekinti és átveszi édesapja helyét.
Azt a többi dinasztia egyértelműen megmutatta, hogy támogatják őt. Azt, hogy ez mire lesz elég, majd meglátjuk.
Források
Protothema a belügyminiszter részvételéről
Protothema a fejlesztési miniszter reagálásáról
Protothema a két "királynő" kibéküléséről
Protothema a temetés belpolitikai vitáiról és itt is
Protothema a temetési beszédről
noblesseoblige · http://fratrescalendarum.blog.hu 2023.01.18. 09:13:43
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2023.01.19. 05:44:45
Viszont a badeni meghívottak listáján elsők között szerepelt Habsburg Zsófia és György, de a fényképeken nem látni őket. Lehet, hogy betegek lettek vagy valami hasonló történt.
Motorogre 2023.01.19. 09:42:35
A szerény korrekt uralkodóházak (svéd, holland stb.) tudják még megőrizni a nép respektjét.
noblesseoblige · http://fratrescalendarum.blog.hu 2023.01.19. 09:47:52
Tudtommal 1981-ben a királyné temetésén sem képviseltette magát a család. Azt el tudom képzelni, hogy vagy politikailag nem akartak bonyodalmat vagy egész egyszerűen a viszonyuk semleges vagy rossz a görög uralkodócsaláddal. (Esetleg nem hívták őket)
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2023.01.20. 00:12:34
Az államforma kérdésétől függetlenül viszont ott van az a tény, hogy ennyi államfő látogatását közömbösen fogadni, nem üdvözölni őket, minimum udvariatlanság.
A harmadik oldala pedig az, hogy egy volt államfőről volt szó, aki nem diktátor volt, ezért nem lett volna indokolatlan részére az állami temetés. Ami történt, az olyan, mintha Orbán Viktor bojkottálta volna Göncz Árpád temetését.
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2023.01.20. 00:14:15
Kaptam egy képet, amin egyesek Habsburg Mihályt és a feleségét vélik felismerni:
www.romaniaregala.ro/wp-content/uploads/2023/01/IMG_8963.jpeg
Simeon mögött van Radu herceg, mögötte pedig egy házaspár. Nekem nem úgy tűnik, de most már elbizonytalanodtam.
Mr. Kéktúra 2023.01.27. 04:13:36
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2023.01.29. 09:44:39
A pár mindkét tagjának ismerős az arca, de nem ugrik be a nevük.
gigabursch 2023.01.30. 09:14:19
Nem is valók ők sehova.
Mr. Kéktúra 2023.03.19. 13:55:59
Természetesen értékelendő és tiszteletre méltó, ha egy királyi család sok tagjával képviselteti magát egy ilyen eseményen. Ugyanakkor a spanyoloknál túlzottnak tartom ilyen hangsúlyosan kiemelni, hogy a volt király és a neje is ott voltak, lévén - szerintem - nem elsősorban ebbéli minőségükben voltak jelen, hanem közvetlen családtagként: azért mégiscsak az elhunytnak a testvéréről és utóbbinak a házastársáról van szó...
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2023.03.25. 22:07:31
Mr. Kéktúra 2023.03.27. 12:01:22
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2023.03.27. 22:42:17
A napi gyakorlatban ez azt jelentette, hogy mindig megjelent egy protokollszakértői feladatot ellátó valaki, aki ennek a részleteire ügyelt. Amit ez a valaki ilyen ügyekben mondott vagy leírt, az szent és sérthetetlen volt. Engem érdekelt az intézkedéseknek a logikája, mert nem láttam túl következetesnek a döntéseket, de kiderült, hogy a látogatás célja dönt el mindent.
A konkrét esetben egy volt államfő érkezett a közeli hozzátartozója temetésére. A fogadó állam akár meg is tagadhatta volna a belépést, ami a legdurvább intézkedés lett volna, de a nemzetközi jog lehetőséget ad erre. Ettől egy fokkal enyhébb az, amikor közömbösen viszonyulnak az érkezéséhez és a látogatásához. Ha egy skálán próbáljuk elhelyezni, akkor a skálának ez még a negatív tartományához tartozik. Szövetséges és baráti államok között ilyenre elég ritkán kerül sor (nem példa nélküli, de ritka).
Az általános forgatókönyv az volt, hogy ilyen esetekben a fogadó állam részéről valaki megjelenik az érkezésekor és köszönti őt, részvétet nyilvánít. Ez még a nem baráti országok volt államfőinek is járt, egyféle minimumként. Elég fura, hogy ezt is elhagyták, ennek szóltak a mondataim.
Persze az mindig benne van, hogy tévedek, rosszul ítélek meg helyzeteket, most sem merem ezt kizárni.
Mr. Kéktúra 2023.03.28. 15:31:48
Amit most leírtál, az így van, de én nem erről írtam fentebb.
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2023.03.28. 21:23:33
Lehet, hogy rosszul mérem fel a helyzetet (erre mindig komoly esély van), de szerintem egy nyugalmazott király soha nem tud magánember lenni. Minden helyzetben megmarad az ország képviselőjének.
Természetesen értem azt a logikát is, hogy ezen az alkalommal a volt királyi pár az elhunyt közvetlen hozzátartozóiként a gyászoló család részei voltak, nem pedig a spanyol állam képviselői. Ez viszont nem helytálló, csak amikor róluk van szó, sajnos átvesszük a média egyszerűsítő nyelvezetét.
Amikor a spanyol király lemondott, annak a jogi aktusa a 3/2014. sz. törvény elfogadása volt. E szerint a lemondás János Károly részéről csak a spanyol koronára terjedt ki.
Az 1368/1987 sz. királyi rendelet értelmében János Károly megmaradt királynak, a felesége pedig királyné maradt. A spanyol jog szerint mindketten jogosultak maradtak a királyi család képviseletére, valamint királyként és királynéként a spanyol állam képviseletére is.
Ebből a szerepről János Károly önként vonult vissza 2019-ben, de a felesége nem adta fel ezt a helyzetét. A spanyol jog szerint Zsófia még mindig spanyol királyné, szintén az 1987-es rendelet mondja ezt ki. Sőt, János Károly királyi címe a közélettől való egyoldalú visszavonulása ellenére is megmaradt!
Létezik nemzetközi egyezmény az államfők utazásáról, ezekre bécsi egyezményekként hivatkoznak. Ennek az értelmében Zsófia királyné államfőnek minősül azért, mert a spanyol alkotmány ennek tekinti és a spanyol kormány ezt elismeri. A nemzetközi egyezmény szerint ilyenkor a vele utazó családtagnak is ugyanaz a bánásmód jár, mint a házastársának. Tehát ebben az esetben János Károly akkor is spanyol államfőnek számít, ha ő magát nem tekinti annak, a felesége jogán.
A görög kormányra a nemzetközi jog azt a felelősséget rótta, hogy a biztonságáról gondoskodniuk kellett, amely kötelezettségüknek eleget is tettek - vagyis ezzel is elismerték azt, hogy államfőként voltak jelen, nem magánszemélyként. Az idézett soraimon átjövő felhördülés ennek a helyzetnek szólt.
Egyébként ez a "magánemberként" való látogatás (pont most íródik egy másik témában erről valami) nem létezik. A magyar közéletben sajnos ez elterjedt, a közvélekedés is teljesen elfogadta, miszerint egy államot képviselő ember egy időre félreheti a tisztségét, ilyen módon elveszíti közszereplői jellegét és magánemberként mehet el egy rendezvényre. Zita királyné temetése idején és Horthy újratemetésén is előjött ez az érvelés. Amikor Sólyom László szlovákiai látogatását a szlovák kormány megtagadta, akkor a magyar állam nemzetközi bíróságig vitte az ügyet. Abban az esetben is kimondta a bíróság, hogy egy államfő esetében nem létezik olyan, hogy egy másik országban szervezett eseményre magánemberként látogat el. A nemzetközi jogban ilyen nincs. Ha valakit egy ország államfőjeként ismer el az adott ország, akkor az minden pillanatban államfő marad, nem függeszthető fel egy kis időre sem.
Mr. Kéktúra 2023.03.29. 11:50:29
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2023.04.03. 08:18:28
Mr. Kéktúra 2023.04.28. 18:10:15
i.redd.it/vmys4x0jndta1.jpg
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2023.04.29. 08:42:43
Az ilyen jellegű ábrák nekem is tetszenek. Azért nem tudom sajnos őket használni, mert eléggé sok akadályt gördítenek elé.
Alapjában véve minden képen szereplő embernek kellene az írásos hozzájárulása, de legalább azt kellene tudnom bizonyítani, hogy mindegyikük engedélyezte az arcképének a használatát. Másik megoldás, hogy ezzel a kép készítője rendelkezik, aki viszont engedélyezi az alkotása közlését.
Látom, hogy mennyien használnak engedélyek nélkül ilyeneket, de nem merném megtenni.
Egyszer próbáltam már beszerezni az engedélyeket. A honlapokon közreadott arcképeket céloztam meg és a webmestereknek írtam. Nagyjából 90 százalékuk minden hezitálás nélkül belement, de a többi eléggé komoly tiltakozást küldött vissza. Érdekelne, hogy az ilyen ábrákat publikálók rendelkeznek-e engedéllyel (szerintem nem), valamint a fenyegetőzve tiltakozók tényleg perelnek-e (szerintem szintén nem a válasz).