Heinrich Albertall
Élt egy ember, akit a környezete Habsburgnak tartott. Vajon ki volt ő?
Vannak olyan témák, amelyeket a blog olvasói rendszeresen előhoznak, mint őket érdeklő kérdéseket. Ezek között van egy, amelyiket nem nagyon mertem boncolgatni, de ha ekkora érdeklődés van iránta, akkor szerintem van itt helye. Ezért lett a mostani bejegyzés főszereplője Heinrich Albertall.
Komoly ez a kérdés?
Heinrich von Albertall (1858-1941) egy valóban létező személy volt. A Monarchia egyik konstantinápolyi irodájának volt a hivatalnoka 1896-tól kezdve, nagy valószínűséggel valamilyen hírszerzői feladattal megbízva. Törökországban egy lengyelek lakta faluban élt, a helyiek emléke szerint már 1900 előtt náluk lakott.
A probléma a személye körül az, hogy 1858-ban ilyen személy nem született, ráadásul az Albertall-család, mint nemesi család, egyszerűen nyomtalan, mintha nem is léteztek volna soha. Ez az ember a saját bevallása szerint egy Habsburg volt, sőt, idővel Ferenc József fiának állította be önmagát. E mellett élvezte a Monarchia kitüntetett figyelmét, majd az utódállamokét is, mintha egy különösen védett személy lett volna.
Valójában sokaknak van egyértelmű válasza a személyét övező káoszra. Mégpedig az, hogy ő valóban azonos volt Rudolf trónörökössel (1858-1889), aki Ferenc József (1830-1916) és Erzsébet királyné (1837-1898) egyetlen fia volt. A hivatalos verzió szerint 1889-ben Mayerlingben halt meg, öngyilkosság vagy gyilkosság miatt. Akik a hivatalos magyarázatban nem hisznek, azok szerint a halála egy megrendezett színjáték volt.
A fiatal Rudolf koronaherceg
(a kép forrása: a vadászkastély helyén álló kolostor honlapja)
A megrendezett haláleset verzióját sok minden valószínűsíti. Volt már példa a történelemben előtte és utána is megrendezett halálesetekre, azokat ismerve pedig nagyon csábító a mayerlingi eseményeket is így magyarázni. Ez azonban az egyik olyan téma, amiről ma a racionális érvek mentén szinte lehetetlen beszélgetni.
Éppen ezért nem szeretnék a "Rudolf vagy nem Rudolf" vitában megragadni, hanem egy hosszú válaszkeresés összefoglalását szeretném megmutatni. Természetesen az is a szándékom, hogy felélesszem a vitát, lehetőleg a racionalitás szintjén, de majd kiderül mennyire lehetséges ilyesmi.
Heinrich Albertall történetének története
Heinrich Albertall úgy került a képbe, hogy 1983-ban megjelent Jerzy S. Latka (1944-2022) könyve, aki egy törökországi lengyel faluban felfedezte az úr különös történetét. A helyiek egy Habsburgnak tekintették, aki rengeteg jel szerint Ferenc József fia volt, ráadásul a Monarchiában kiállított útlevele szerint 1858-ban született, ahogyan maga Rudolf is.
Jerzy S. Latka a könyvében egyértelműen Rudolfnak gondolta az illetőt, mert az e mellett szóló bizonyítékokat nagyon erősnek érezte. Amennyiben valaki ezeket a bizonyítékokat higgadt fejjel értékeli, akkor inkább amellett tanúskodnak, hogy Heinrich Albertall Habsburgnak adta ki magát, nem egyszer pedig elég egyértelműen Rudolfnak. A bizonyítékok másik csoportja a mayerlingi események hivatalos magyarázatának a gyengéire utalt, de értelemszerűen nem igazolják a szerző végkövetkeztetését.
Jerzy S. Latka 1983-ban adta ki a könyvét Heinrich Albertall titkáról
(a kép forrása: allegro)
Ezt a történetet Nemere István (1944) dolgozta át magyarra, több könyvben is megjelentetve Rudolf trónörökös feltételezett második életének a bizonyítékait. Az első könyve, melyben az ügyet bemutatta, 1987-ben jelent meg Új titkok könyve címmel. A könyv erről szóló fejezete nagyjából az eredeti lengyel írás átdolgozása, ahogyan a későbbi írásai is. Az, hogy Nemere Istvántól jelent meg ez az anyag először magyarul, finoman szólva nem segítette a befogadást. A kérdéssel való foglalkozást mai napig is sokaknál az a tény zárja ki, hogy (tévesen) Nemere Istvánnak tulajdonítják a történetet.
Akármit is gondolunk Ferenc Józsefről vagy éppen Nemere Istvánról, megkerülhetetlen az a tény, hogy Heinrich Albertall egy létező ember volt. Ahhoz, hogy ebben a kérdésben tisztábban lássunk, érdemes áttekinteni a Rudolffal való azonosítás ellentmondásait.
Mi szól a Rudolf-verzió ellen?
Aránylag magyarul is jól elérhető irodalma van Rudolf koronaherceg viharos magánéletének. Azokat megismerve az ember egy romló tendenciát feltételez, kemény függőségekkel, valamint mélyen rögzült, nem túl jó szokásokkal. Bár láttam már hatalmas változásokat nagyon leépült emberelnél, mégis nehezen tudom elhinni azt, hogy Rudolf főherceget pár év alatt sikeresen felgyógyították a totális mentális csődből.
A felgyógyulási idő ugyanis elég rövid. Egy Heinrich Albertallnak tulajdonított írás már 1892. októberében megjelent. A mű egy 300+ oldalas, nagyon alapos értekezés. Az is biztos, hogy Heinrich Albertall már 1896-ban a Monarchia török nagykövetségén létrehozott irodán dolgozott. Ott nagyon alapos munkát végzett, sokat írt, mely írások jól illeszkednek a neki tulajdonított 1892-es értekezéshez. Vagyis az állítólag 1889. februárjától kezdődő rehabilitáció során el kellett érni, hogy 1892. októberére már készen legyen az értekezés. Maga a kutatás még legjobb esetben is el kellett induljon 1891-ben. Vagyis 24 hónap alatt kellett elérni azt, hogy egy mentálisan súlyosan beteg emberből, egy fegyelmezett, alapos tudós váljon.
Nem lehetetlen, de az ilyen gyors változás nem is túl gyakori. Aki képes ebben hinni, az számolja hozzá azt az állítólagos nagy lelki megterhelést, amit a koronahercegi státuszból való kiesés jelentett. Nem beszélve arról, hogy elvesztette a családját, rengeteg barátját, ráadásul azt a lányt is gyászolta, akit a feltételezett "menekülése" rejtésére megöltek.
Saját tapasztalatból nem tudom milyen lehet főhercegként nevelkedni, ahogy a koronahercegség lelki oldalát is csak leírásokból és elbeszélésekből ismerem. Ezért nehezen tudom elhinni, hogy Rudolf egy követségi hivatalnoknak álcázva, meglehetősen precíz hírszerzőként vagy tudósítóként dolgozott volna évekig, majd a háború kezdetén elfogadta volna azt, hogy csak altisztként szolgálhat a Monarchia hadseregében. Ezzel a helyzettel egy tiszt vagy egy főtiszt sem tud könnyen megbarátkozni. Rudolf lelki alkatát (igaz, csak leírásokból) ismerve... nem hinném, hogy ebbe belement volna.
Szerintem Jerzy S. Latka jól állapította meg azt, hogy a Heinrich Albertall egy álnév. Az ilyesféle identitás-cserének kevés verzióját ismerjük a múltból, de van egy apró bökkenő. Ha átírják a személynevet, a születési helyet, akkor pont a születési dátumot nem módosítják?
A legtöbb titoknak van egy lejárati ideje. Amikor a Monarchia titkairól van szó, akkor figyelembe kell venni, hogy az I. világháború elsodorta az államot. Ferenc József már nem volt életben, a császári családot száműzték, szinte bármi előkerülhetett volna, nem lett volna belőle botrány. El nem tudom hinni a Rudolfról olvasottak alapján, hogy 1922 után nem fedte volna fel magát, illetve senki más sem állt volna elő az elmúlt 130 évben egy ilyen titok felfedésével.
Bár meglehetősen gyenge érv az, hogy a Habsburgokon belül is volt vita Rudolf sorsáról, mégis számításba kell vennünk. Ez a vita ugyanis nem tartalmazta a történetnek azt a változatát, mely szerint Rudolf túlélte volna Mayerlinget. Zita királyné (1892-1989) állítása szerint politikai gyilkosság történt, Habsburg Ottó (1912-2011) viszont ezt cáfolta, szerinte Rudolf saját magát ölte meg. Zita királyné megnevezte a gyilkost is (Clemenceau személyében!), ami nagyrészt érthetővé tette az ellentmondásokat. Igaz, hogy egyikük sem volt kortárs, valamint egyikük sem állt elő bizonyítékokkal, de nekik nem állt volna érdekükben letagadni Rudolf túlélését.
Az igaz, Rudolf koronaherceg sírjának a felnyitásához a dinasztia nem járult hozzá. Ugyanakkor a mexikói Habsburgok 2017-es közleménye szerint, 1994 óta nyitva tartanak egy genetikai azonosítási lehetőséget. Akkor Habsburg Ottó engedélyezte a mexikói császársággal próbálkozó Miksa koporsójának a felnyitását. Ő Ferenc József testvére volt, így van egy minta, ami a rokonság megállapítására alkalmas. Ezzel elég sokan éltek is, vagyis Heinrich Albertall esetében is "csak" a pénzen múlik az egész. Vagyis a Habsburg mivoltának a bizonyítása elé nem gördített akadályt a dinasztia.
Egy fénykép
Van a kezünkben egy gyenge támpont. Egy lengyel újságíró interjúkat készített a faluban 1939-ben, ezért felkereste a különös osztrák urat is. Az újságírónak ugyan nem kívánt nyilatkozni az öregúr, de az újságíró fotósa lőtt egy képet Heinrich Albertallról. Ennek köszönhetően van egy kép a titokzatos emberünkről.
Egy napjainkban megjelent könyvből másoltam ide (de ugyanez megjelent Jerzy S. Latka könyvében is):
Heinrich Albertall arcképe 1939-ből
(a kép forrása: Hacer Topaktas Üstüner könyvének 347. oldala)
A fénykép feletti sorok a következőket mondják: "Életéből körülbelül 30 évet töltött Polonezköyben. A helyi
a lakosság a Habsburg-monarchia tagjaként ismerte." A könyv több helyen érinti a személyét, de semmi extra információt nem ír le róla.
Nem tudtam ellenállni a kísértésnek, hogy ezzel a fotóval (vagyis az 1990-ben megszerzett változatával) ne házaljak azoknál, akik már akkoriban is jók voltak digitális képelemzési eljárásokban. Azóta több más kísérletet tettem, de a jelenről majd pár sorral lejjebb lesz szó.
Akik a képet látták (mármint a nem laikusok), három dologra hívták fel a figyelmem:
- Egy darab nem jó minőségű kép, az sajnos nem kép. Az emberi fej 3D-s jelenség, így egyetlen képből nagyon lényeges információk hiányoznak, amit már minimum két (nem azonos szögből készített) képből ki lehetne nyerni.
- Az 1800-as évek fényképei (melyen Rudolf koronaherceg és a vele azonos időben élt emberek szerepelnek) nagyon komolyan retusálva lettek. Ezzel szemben Heinrich Albertall arcképén nincs retus, így az összehasonlítandó információk sérültek (ha például Ferenc Józseffel, a feleségével vagy éppen Rudolffal próbálnánk összehasonlítani).
- A szépséghibának vélt sajátosságokat valószínűleg eltüntették a királyi család képeinek a retusálásakor, ami fontos információ lett volna a nagyon egyedi jellegzetességek felismerésében.
Mindez értelmes nyelvezetre fordítva azt jelenti, hogy ez az egyetlen kép szinte semmire sem elegendő. Legalábbis abban az időben volt ez érvényes, amíg csak úgy be lehetett sétálni ilyen helyeken dolgozó emberekhez és lehetett tőlük baráti szívességeket kérni, egy későbbi viszonzásért cserébe.
Az ilyen helyeken ma már komoly beléptetés van, ráadásul az ilyen elemzéshez használt erőforrások igénybevétele naplózás alatt van, nehogy valaki fusizni tudjon. Közel 1,2 millió forint lenne a hivatalos ára egy ma elérhető komoly elemzésnek, de egy esetleges Rudolf és Heinrich Albertall közötti elemzés nyilvánvalóan nem ér meg senkinek sem ekkora összeget.
Az előbbiekre való tekintettel két éve felvetettem az egyik kiadónak, hogy ennyi befektetéssel egy klassz könyvet lehetne megalapozni, mert akár sikerülne valamire jutni, akár nem, mindenképpen lenne belőle könyv. Egy kiadónak viszont ez akkor érné meg, ha a várható bevételek magasabbak az előállítási költségeknél. A saját felmérésük szerint Heinrich Albertall ügye nem hozott volna annyit sem, amennyi a vizsgálat díja lett volna, nem beszélve az egyéb költségekről.
A fényképekkel kapcsolatos megbízhatósági kételyek eléggé komoly tényezők akkor, amikor "házilagos" módszerekkel próbálnak eredményekre eljutni. Találkoztam olyannal is, akinek van képelemzés egy bizonyos területével foglalkozó vállalkozása, ráadásul mivel nagy Nemere-rajongó, elment a falig a képekkel. Szakvéleményként ugyan nem adták ki, de valahány százalékos esélyt láttak arra, hogy Heinrich Albertall is egy Habsburg. Legalábbis az arc sajátosságai alapján.
A feltételezésének az alapja az volt, hogy Ferenc József, János Szalvátor (róla majd lejjebb lesz szó) és Rudolf trónörökös képeiből készítettek egy gyűjtést. Valamiféle genetikai sajátosságot megfigyeltek az arcukon, valamint kevésbé változó arányokat, méreteket kerestek. Egy ilyenféle gyűjtésből előállított "zanza" elemeit keresték Heinrich Albertall arcán és bár elég nagy bizonytalansággal, de valamit találtak. A saját akkori eszközparkjuk azonban nem tette lehetővé a pontosítást (talán még ma sem?), így felelősségteljesen nem jelenthették ki a rokonság tényét.
Egyébként a rokonság vagy azonosság vélelmének a kiadásakor számszerű, ellenőrizhető eredményeket sorolnak fel. A kapott értékek megbízhatóságát minősítő számok azonban olyan alacsonyak voltak, amelyek miatt nincs szó valódi eredményről! Vagyis van egy "eredmény", de az előállítói sem tartják megbízhatónak. Ha ettől eltérő álláspontról tud valaki, akkor az érdekes lenne.
Olyannal is történt több próbálkozás, hogy egy szoftveres eljárással elkészítették Rudolf főherceg, János Szalvátor főherceg fiatalkori arcképeiből a lehetséges 70 éves kori arcképeiket. A szoftver valamiért mindkettőjüket vékonyabb alkatúnak kreálta meg, ezzel szemben Heinrich Albertall annyira azért nem volt vékony. A kapott eredmények egyike lejjebb látható:
A feltételezett idős Rudolf, Heinrich Albertall, valamint az elképzelt János Szalvátor
A fenti arcok között szintén egy digitális eljárással kerestek hasonlóságot, amelyből a Rudolf koronaherceggel való közelebbi rokonság jött ki. Az egyezés mindkettőjükkel kapcsolatban elérte a rokonság gyanújára alapot adó értéket, de mivel egy sokszoros feltételezésről van szó, mindez nem jelent semmit (ráadásul semmit sem tudunk az eljárás megbízhatóságáról).
Megnyílhatna persze egy olyan útkeresés is, miszerint Heinrich Albertall nem más, mint Ferenc Józsefnek a házasságon kívül született fia. Ehhez azonban azt kellene tudnunk, hogy ki volt az a személy, aki Heinrich Albertall néven élte le az élete közel felét. Nézzük!
Akkor mi lehet a megoldás?
Az, hogy Mayerling körül valami nem stimmel, abban egyet kell értsek sokakkal. Leginkább azért, mert hiába ismertünk meg számos levelezést és személyes naplót, mindegyik csak kuszábbá tette a szálakat. Az elmúlt években elhangzottak alapján azt gondolom, hogy már íródnak azok a könyvek, melyek a lehetséges gyilkosokat leplezik le, de mivel ilyenek még nincsenek, ezért ezekről még nem tudunk beszélni.
Azt tudjuk, hogy egy Heinrich Albertall nevű ember 1896 óta dolgozott a Monarchia nagykövetségén. Az illető törökországi híreket küldött a külügyminisztériumba, nem egyszer kiderült, hogy katonai szakember volt. Természetesen keresték azt, hogy szerepel-e a végzett diplomaták vagy katonatisztek között ilyen nevű ember, de nem akadtak a nyomára. Vagyis ez tényleg egy álnév volt. Gondolom nem nehéz összerakni azt, hogy kik készítenek elemzéseket és napi sajtóhírekből összefoglalókat egy nagykövetségen, ráadásul álnéven...
Egyébként annyira nagyon nem kell találgatnunk, hiszen akkor is ott dolgozott a követségen, amikor az örmény népírtás időszaka volt. A Monarchia akkori nagykövetét (Pallavicini Jánost) vádolták is az erőtlen fellépése miatt, így előkerült Heinrich Albertall egy-egy jelentése. Ezekben az örmény népírtással kapcsolatos értesüléseit ismertetve... az informátorára hivatkozik.
Heinrich Albertall a diplomáciai testületben végzett munkája közben informátorokat használt
(a kép forrása: journal21 - szerkesztett kép)
Ebből az információhalmazból kínálkozik a megoldás: a Heinrich Albertall néven ismert úr valamilyen katonai hírszerző volt, még akkor is, ha nem tudjuk azonosítani a valódi foglalkoztatóját.
Érdekes az is, hogy volt egy utazása a Monarchia területére, melyhez nagyon sok konkrét adatot kerítettek elő:
- indulás: 1914. augusztus 4.
- Isztambulból ment Triesztbe, a "Braganza" nevű hajóval;
- 1914. augusztus 12-én a bécsi „Zu Ungarische Krone” szállodában tartózkodott;
- gyalogsági altisztként szolgált a temesvári 61-es tartalék zászlóaljban;
- megsebesült és Debrecenben kapott kórházi ellátást;
- 1914. november 18-án visszaérkezett Isztambulba;
- 1914. decemberében ismét Temesváron tartózkodott, de 1915. január 22-én már nincs ott (oda küldték az új útlevelét, de azt visszaküldték, mert már elutazott Törökországba);
- 1915-től ismét az isztambuli nagykövetségen dolgozott, a fizetésén felül a háborús részvételért is kapott apanázst.
A fentieket én is próbáltam ellenőrizni, de sok sikerrel nem jártam. A katonai alakulat egyébként valószínűleg a 61. sz. gyalogezred lehetett. Azért gondolom, mert ott szerepel egy ilyen nevű ember a sebesültek között:
Heinrich Albertall 1914-ben valóban megsérült
(a kép forrása: Veszteséglajtsrom 1914. november 1. 5. oldal)
A probléma a fentiekkel viszont az, hogy Heinrich Albertallt nem találtam a tisztek vagy az altisztek között. Az ezrednek van fényképes nyilvántartása, így egy rá hasonlító embert is felismertem volna (gondolom). Ez a valaki tehát nem altiszt volt, hanem valamilyen alacsonyabb rendfokozatban szolgált. Annak tükrében, hogy milyen komoly katonai szakírónak számított, meglepő az alacsony rendfokozat!
Azt nem tudni mennyi ideig dolgozott Heinrich Albertall a nagykövetségen, de nem lepne meg, ha 1918-ig maradt volna, majd az új szervezet működését segítette volna még egy ideig. Ausztriának és Magyarországnak is fontos volt a török képviselet és az ottani tevékenység annyira, hogy egy 20+ évet szolgált ember tudását nem tették volna félre.
Egyetlen állomáshelyen dolgozni két évtizedet, önmagában is komoly befolyást teremt az illetőnek. Pláne akkor, ha egy olyan nagy állam nevében ténykedik, amilyen a Monarchia volt. Ez nagyon sok mindent önmagában is megmagyaráz (ezért számított az, ha Heinrich Albertall ajánlólevelet írt, ezért volt kapcsolata diplomatákkal és így tovább). Azt is tudni lehet, hogy volt egy "megbízólevele", amit mindig magánál tartott. Akik látták, azok szerint Ferenc József által aláírt meghatalmazás volt, ami talán még egy ideig sokat ért.
El tudom képzelni róla, hogy az útlevelébe írt 1858-as születési dátum elindította a fantáziáját. Főleg akkor, ha valamilyen rokoni kapcsolat is fűzte Ferenc Józsefhez. Akkor is, ha ő "csak" egy diplomatának vagy tudósítónak álcázott hírszerző volt, a saját gondolataiban megnőtt a saját maga fontosságába vetett hite. Így magába tudta hipnotizálni azt is, hogy ő egy Habsburg, vagy akár azt is, hogy ő maga Rudolf volt.
Tény, hogy a nyugdíjazása után nem tért vissza Ausztriába, megmaradt az álnevénél. Az, hogy nem akart a "régi életéhez" visszatérni, elgondolkodtató. Lehet erre a magyarázat az is, hogy nem volt személyes magánélete, amihez vissza lehetett volna térni. Valamint az is belefér, hogy az egyetlen valóban eltűnt Habsburg volt Heinrich Albertall.
Koporsók nyílnak... vagy nem - avagy János Szalvátor
Az 1892-ben a semmiből előkerült katonai szakember, aki a Heinrich Albertall nevet használta, egyre többször utalt magára Habsburgként. Ebben az a meglepő, hogy valóban volt egy Habsburg, aki egyébként katonai szakember volt, a kora is nagyjából stimmel, ráadásul kicsivel 1892 előtt tűnt el.
Ő János Szalvátor főherceg (1852-1890), aki Mayerling után lemondott a dinasztián belüli címeiről, majd Johann Ort néven élte az életét. Nem tudni mi köze volt Mayerlinghez, de valami nagyon zavarta őt. Végül az utókorra nem hagyott semmit, mivel eltűnt. Csak évtizedekkel később minősítették elhunytnak, ráadásul azért 1890-es dátummal, mert akkor látták utoljára.
Rudolf nagyapja és János Szalvátor apja unokatestvérek voltak
János Szalvátor a toszkán nagyherceg fia volt, de nem a legidősebb gyermeke. A toszkán trón a születése után már elveszett, bár neki később felkínálták a bolgár trónt. János Szalvátort viszont jobban érdekelték a művészetek, ám katonai pályára kényszerítették. Katonai szakembernek kiváló volt, tábornoki rendfokozatot is elért. Amikor Mayerling miatt kilépett a dinasztiából, lemondott a katonai rendfokozatáról is.
Nagyon nehezen sem tudtam komoly érveket felkutatni arra vonatkozóan, hogy János Szalvátor ne lehetett volna Heinrich Albertall. Teljesen jól beleillik a róla alkotott képbe a törökországi állomáshely és a hírszerző munka is. Valójában csak egyetlen alkalommal került veszélybe ez a verzió.
János Szalvátor folytatta volna az életét Heinrich Albertall néven?
(a kép forrása: geneee.com)
Az 1945-ben Norvégiában elhunyt Alexander Hugo Köhlernek az utódai előálltak azzal, hogy a felmenőjük maga volt János Szalvátor főherceg. A történetük viszonylag kerek egész, legalábbis annyira, hogy nagyon hihetőnek tűnjön.
A sajtóban megjelent hírekkel szemben 2009. január 26-án megtörtént Köhler úr sírhelyének a felnyitása, majd a genetikai minta levétele. Ezen mintavétel után lépett vissza a Habsburgok részéről a kapcsolattartó, majd idővel a néhai Köhler úr rokonai is elálltak az DNS-vizsgálatoktól. A genetikai vizsgálatért felelős személynek volt egy blogja is az ügyről, de ma már alig érhető el rajta információ. E miatt nem derült ki, hogy Köhler azonos volt-e János Szalvátorral, így Heinrich Albertall továbbra is a jelöltek között maradt.
A Habsburgok egyébként azért léptek vissza, mert a Köhler-hagyaték irataiban megjelölt dátumok és helyszínek kizárták Köhler úr saját változatát a múltjáról. Ez nagyon közvetett módon megerősíti annak a lehetőségét, hogy János Szalvátor legyen a megoldás Heinrich Albertall talányára, amit talán a fotók is megerősítenek. Ugyanakkor így még inkább megáll a fentebb leírt lehetőség, miszerint Heinrich Albertall egy hírszerző volt, aki nem akart visszatérni Ausztriába a civil életéhez - hiszen nem volt mihez visszatérnie.
A magam részéről ennyit tudtam összeszedni, nagy érdeklődéssel várom a reakciókat!
Források
Családi Kör, 2009. január 29. 22. és 23. oldalak
Hacer Topaktas Üstüner: 180 Lat Historii Polonezköy
Jerzy S. Latka: Oskarżam arcyksięcia Rudolfa (Krajowa Agencja Wydawnicza, Krakkó, 1983)
Klikk.no cikke a Köhler-ügyről
Mayerling kolostorának honlapja
Mexikói Habsburgok közleménye a DNS-vizsgálatokról
Nachrichten archív híre Szalvátor főherceg utódjairól
Veszteséglajtsrom 1914. november 1.
Csattanós maszlag 2023.08.12. 17:30:39
1. Ha már mindenáron Habsburgot akarunk látni Heinrich Albertallba, akkor már inkább János Szalvátorra szavaznék, aki már fiatal korában is írt katonai témájú cikkeket.
2. Rudolf tehetséges amatőr ornitológus volt, Albertall madártani érdeklődése viszont nem volt látványos, bár vadászni állítólag szeretett. Ha tényleg Rudolf volt Albertall, akkor miért nem engedte meg magának, hogy a hobbijával foglalkozzon?
3. Amennyire tudom, Rudolf nem nagyon szerette a lovakat. Tudott lovagolni, de - mivel a katonai kiképzéshez is kellett és anyjának is meg akartak felelni a nevelői - túl kicsi volt, amikor először nyeregbe ültették, ezért sokáig félt a lovaktól. Mivel kifejezetten neurotikus alkat volt, nem csodálnám, ha ez a félelem még felnőtt korában is ott bujkált volna benne. Azt meg pláne nem gondolnám, hogy hajlandó lett volna csutakolni meg abrakolni, márpedig Nemere szerint Albertall ezt megtette.
4. Rudolf kifejezetten élénk szexuális életet élt. Még akkor is rendszeresen létesített nemi kapcsolatokat, amikor a gonorrhoea miatt fájdalmas volt számára a közösülés. Mivel Polonezköybe már a kankó gyógymódjának felfedezése után került, elvileg kaphatott antibiotikumot és ki is gyógyulhatott. Az nyilvánvaló, hogy nem egyszerű csajozni egy katolikusok lakta faluban, de simán meg is házasodhatott volna, ha akart volna.
5. János Szalvátor polonezköyi tartózkodása ellen az szól, hogy komoly művészi hajlamai voltak, több zeneművet is szerzett. Albertall mégsem kápráztatta el zenei hozzáértésével a falu lakóit. Állítólag voltak tanítványai, de azokat német nyelvre tanította.
Amit viszont igazán furcsálltam Nemere könyvében az az, hogy sajnálkozik amiatt, hogy Rudolfot nem lehet exhumálni, de eszébe sem jut, hogy Albertallt viszont lehetne...és akkor legalább az kiderülhetne, hogy ki NEM volt.
noblesseoblige · http://fratrescalendarum.blog.hu 2023.08.12. 20:22:16
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2023.08.13. 09:54:03
Amiket említettél, azok nagyon erős ellenérvek mindkét személy ellen.
Az is érdekes, hogy Nemerét olvasva az látszódik, hogy Albertall nem dolgozott és csak úgy kapta a pénzt. Ezt talán valahol ki is jelenti, de nem pontosak az emlékeim. Ugyanakkor a lengyel szövegekben teljesen egyértelműen benne van az, hogy a bécsi külügy fizette a munkáját, valamint a katonai szolgálatáért is kapott rendszeres ellátást.
gigabursch 2023.08.13. 09:55:39
Érdekes.
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2023.08.13. 09:59:02
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2023.08.13. 10:04:06
noblesseoblige · http://fratrescalendarum.blog.hu 2023.08.13. 11:40:26
Az idézett sebesült jegyzékben az Inft. jelentése gyalogos. Azaz semmilyen rendfokozatot nem viselt.
noblesseoblige · http://fratrescalendarum.blog.hu 2023.08.13. 12:03:22
books.google.hu/books?id=maBFz_o3glIC&pg=PR6&dq=%22h.+albertall%22&hl=hu&newbks=1&newbks_redir=0&source=gb_mobile_search&sa=X&ved=2ahUKEwiTs5-wsNmAAxW3g_0HHUo6B_c4FBDoAXoECAMQAw#v=onepage&q=%22h.%20albertall%22&f=false
noblesseoblige · http://fratrescalendarum.blog.hu 2023.08.13. 17:50:23
Egyébként szerintem az ilyen meghalt/eltűnt, de biztos még él valahol sztorik az egyszerű korabeli magyarázata a nehezebben elfogadható ténynek, hogy meghalt az illető. Utólag meg sok mindenki, főleg zavaros hátterű alakok azt állítanak, amit akarnak. Főleg ha nem is ők állítják, hanem a haláluk után mások.
Orth esetén egyáltalán nem látom miért kellett volna eltűnnie a világ elől. Azért nem volt ő annyira elsővonalas Habsburg. Számos eset volt a 19.században mikor egy főherceg kilépett a dinasztiából és élt szépen úgy ahogy akart.
Az, hogy a trónörökös megrendezett öngyilkossággal eltűnjön kb esélytelen. Nem csak, amit említesz, hogy rég kiderült volna, hanem az apja sem engedte volna, az udvar sem engedte volna. Ráadásul pont egy török faluba...
Egyébként szerintem Albertall megkeresztelkedett osztrák szolgálatban álló török volt, ezért sem igen van róla korábbi adat, mint a cikkei.
noblesseoblige · http://fratrescalendarum.blog.hu 2023.08.13. 18:15:34
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2023.08.14. 00:54:21
Köszönöm, ezen most el kell gondolkodni
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2023.08.14. 01:00:39
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2023.08.14. 01:11:49
A szövegalkotás egyedi jellemzőjének a bizonyító erejében kételkedem. Mai napig értetlenül állok egyébként azelőtt, hogy a magyar bírósági gyakorlat ilyen jellegű szakértői véleményt elfogad bizonyítéknak.
Vannak például olyan közösségi oldalak, ahol minden regisztráló beleegyezését adja a "forgalomgeneráló profilok" alkalmazásába. Ez kb. azt jelenti, hogy nem a regisztráló belefuthat olyan profilba, amely mögött egy profilokat működtető csoport áll. Ma már szinte akárkit alkalmaznak ilyen munkára, de régen volt rá képzés. Azon azt kellett megtanítani, hogy milyen egyedi jellemzők vannak, amivel akár 4-5 ember is tud úgy levelezni egy profil mögül ugyanazzal emberrel, miközben az alany észre sem veszi az üzenetíró személyének a cseréjét.
Ez a "tudás" elég régi, a XX. század elején már egyetemeken oktatták is. Nem ritkán előfordul azóta is, hogy egy ember nevében (és helyett) írtak cikkeket, de akár könyveket is (ez is a mai napig szokás).
gigabursch 2023.08.14. 10:17:04
A hazai konteózás kidomborítója @[tiboru] talán tudna erre a kérdésre válaszolni. Ő amúgy is dolgozott fedett nyomozóként, s a könyvei alapján (pl: Kémek Krémje) alighanem van rálátása arra, amire választ keresel.
Van nálam egy régi e-mail címe, ha gondolod, akkor megküldöm neked privát üzenetben.
Bennem csak az merült fel, hogy az álneves, fontos emberek sokszor a saját nevezik anagrammáiba rejtik el a valódi nevüket.
Most direkt egy mesepéldát mondok, a Harry Potterből Voldemort neve az rémlik talán.
Nos, ehhez azért kellően jól kéne tudni németül is meg latinul is, hogy ezzel a névvel el lehessen játszani.
Csattanós maszlag 2023.08.14. 18:48:03
Csattanós maszlag 2023.08.14. 18:56:04
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2023.08.15. 12:58:04
Így most már megvan, hogy Heinrich Albertall munkáltatója a Császári és Királyi Távirati és Levelező Iroda volt, ami egy hírügynökség volt (mint az MTI).
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2023.08.15. 12:59:34
Csattanós maszlag 2023.08.19. 12:44:18
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2023.08.23. 14:15:32
Annak ellenére, hogy nem mindegy mennyire érdemtelenül vagy jogosan kapott pénzt Albertall, nem hibáztatom Nemerét. A magyar tévés műfajban is szokás ez, de az írott sajtóban is nagyon elterjedt és általános dolog sok helyen. Mindez már a 80-as években is ment.
Bennem erős gyanú él, hogy a kiadó szólt bele a szövegbe. Magam is rengetegszer szembesültem ilyesféle átdolgozásokkal. Amikor jeleztem ezeket, akkor mindig választás elé állítottak: "vagy így jelenik meg vagy sehogyan". Aki a kiadásból él vagy valamiért nagyon fontos neki a megjelenés, azt sajnos ezzel sarokba lehet szorítani.
Az is ide tartozik, hogy idővel rá tud szokni az ember. Átáll arra a gondolkodása, hogy a megélhetése miatt így KELL fogalmaznia, máskülönben új megélhetési forrást kell keresnie, ami nagyon nem könnyű. Nem lep meg, hogy általában milyen döntés születik az ilyen helyzetekben. Van olyan, aki ebből felállt, de ez nem a többség. Nagyon nem mindegy, hogy valaki az írásból él vagy egy gyártósor mellett dolgozik, mintha satupad lenne.
leslaw 2023.09.14. 16:28:57
Szerintem mivel az osztrákok féltek a lengyel kettős ügynököktől, minden információ fontos volt számukra és így nem kérdezték ki honnan jött. Ezt szerintem Rudolf is tudhatta, hiszen járt Isztambulban.
A másik pedig, amivel nem foglalkozik senki pontosan Rudolf és a lengyel főnemesség nagyon szoros kapcsolatával, pedig Rudolf halála után Stefánia is sűrűn látogatta a Potocki grófok birtokait. Tudni kell a Potocki család nagy szolgálatot tett I. Ferenc József császárnak a Habsburg Birodalom egybentartására.
A másik Rudolf lánya Erzsébet, aki nem tudta elfogadni, hogy anyja Stefánia 1901-ben újra férjhez ment, de nem csak ő, de apja II. Lipót sem. Ki adott feloldozást az özvegysége alól, talán Ferenc József, de miért mikor felesége csak néhány éve halt meg.
A könyv említ egy európai női látogatót Albertallnál 1900-as évek fordulóján. Talán Stefánia az??? Engedélyt kér??? A látogató jó lovas volt írják, erre Stefánia megrögzötten jó lovas volt! A látogató feketében volt! Talán ez a látogatás kellett, hogy elengedje az özvegyi fágylat???
Mit adhatott Albertallnak cserébe a látogató???
Lónyay szerepét vizsgálta valaki, mert az ő szerepe Stefánia életében elég furcsa. Elég feminim, úgymond jó álca!
Stefánia miért kérte egy ismeretlen külföldi eltemetését Pannonhalmán Kelemen Krizosztom főapáttól 1941-ben? Talán a hallgatásért a teljes örökséget a bencésekre hagyta.
Albertall sírja üres???
Csattanós maszlag 2023.09.16. 12:12:30
Lónyai gróf női szemmel nézve egyáltalán nem néz ki rosszul, főleg a díszmagyaros képén. Az ő diplomata- és politikuskarrierjének kifejezetten jót tett a belga királylánnyal kötött házasság. Stefániának pedig mindenképpen férjhez kellett mennie, egyrészt azért, mert egész Bécs rajta köszörülte a nyelvét, másrészt hogy megszabaduljon a rideg II. Lipót és Ferenc József különféle házassági ötleteitől. El lehet képzelni, hogy mennyire fontos lehetett ez neki, ha megrögzött katolikus létére képes volt egy protestáns (evangélikus? református?) férfihez hozzámenni. Persze Lónyai valószínűleg áttért Stefánia kedvéért...nem tudom.
Végrendeletében Rudolf az apját tette meg Erzsébet gondviselőjének. Mivel Rudolf halála után Stefániát még el lehetett küldözgetni reprezentációs feladatokra, a kislány nevelését az udvar vette át. Az nyílt titok volt, hogy a császári család elsősorban Stefániát okolta Rudolf végzetéért, hamar sikerült is a naiv kislányt az anyja ellen fordítani. Ez odáig ment, hogy Stefánia végül kitagadta az örökségből egyetlen lányát.
Azt nem tudom, hogy ha Rudolf mindenféle jogi szempontból halott volt, miért kellett volna engedélyt kérni tőle az újraházasodáshoz. Azt sem tudom, mennyire volt jó lovas Stefánia, de úgy vélem, hogy ha olyan jó lovas lett volna, akkor az anyósa talán nem utálta volna annyira. Ám Sisi gyűlölte Stefániát. Mondjuk, a fiát se szerette annyira.
Nemere vélekedése szerint Rudolf lánya lehetett a titokzatos női látogató. Erzsébet azonban öntörvényű, zsarnoki természetű, bár értelmes nő volt, személy szerint nem vagyok benne biztos, hogy ilyen horderejű titkot (ha volt ilyen titok egyáltalán) rá lehetett bízni.
Akkoriban az utazó (és a lovagló) ruhák is sötét színűek voltak.
De ha már konteó, akkor dobjunk rá még egy lapáttal. Mi van, ha a titokzatos nő Larisch grófné volt, Rudolf unokatestvére? Miután kitiltották a császári udvarból, sokfelé járt, még Amerikában is élt. Ráadásul szintén kitűnő lovas volt és járhatott feketében is, mivel a második férje és több gyermeke is fiatalon meghalt.
Tényleg temettek el egy ismeretlen külföldit Stefánia kérésére Pannonhalmán? Hol lehet ennek utánanézni? Viszont ha így történt, akkor sajnos a katolikus egyházat nem nagyon lehetne rávenni a sírja felnyitására. Úgyhogy még mindig egyszerűbb lenne a polonezköyi temetőben kutakodni.
leslaw 2023.09.16. 15:23:04
Artur Potocki Stefániát halálakor unokaöccsére Roman Alfred Potocki grófra bízta, aki nagyon jó homorú és jókedélyű ember volt, de legfőképpen művelt és nagyon hasonlított Artur Potockira. Roman Potocki Stefánia miatt távolodott el és később vált el feleségétől Elizabeth Radziwill hercegnőtől, mivel az nem nézte jószemmel Stefánia állandó és hosszú látogatásait férje társaságában. Erről a lengyelek regényt írhatnálak, bár fia Alfréd Potocki sok követ megmozgatott apja múltjának eltakarítására. Sokan nem tudják, de a Osztrák Magyar Monarchia két legfontosabb kémfőnőkke Alfred Redl és August Urbanski von Ostromiecz, mind Potocki által patronált személy volt, így mondhatjuk, hogy ő tartotta kézben az orosz és a balkáni kapcsolatokat. Sajnos ez csak öccse Mikolaj Potocki halálához vezetett, mert ő előbb halt meg 1915-ben.
Alfred Redl személyét nem kell bemutatni, hiszen egy lembergi vasúti főtiszt fiából a Birodalom legfontosabb orosz és balkáni kérdésekkel foglalkozó kéme lett. Sajnos rajta uszott el az I. világháború első évei osztrák szemmel, hísz kettős ügynök volt. De tudni kell volt egy nagyobb titka, több törvénytelen gyermeket is elrejtett a kárpátok északi erdeiben, nevelőszülőknél, mivel félig rutén volt.
Visszatérve Larisch grófnőre, igen lehetett ő is, de mivel megbízhatatlan volt és fiatalon nagynégyje mellett töltött idő alatt szerelmes lett Rudolfba, igazán rossz döntés lett volna.
A Polonezköy-i sírt 1943-ban feltáratta német követség és a sírt üresnek találta. Erről a lengyelek tudnak, csak én sem értem mért nem beszéltek róla.
Stefánia titokzatos idegenének temetése, úgymond szóbeszéd volt a 1950 körül Pannonhalmán, de ezt a mindenkori főapát kategorikusan megtiltotta, hogy erről bárki beszéljen. Sajnos ma már kevesen mernék ezt kutatni.
Amúgy Lónyay diplomata volt és ami árulkodó jel róla és nemi identitásáról, hogy II. Miklós orosz cár koronázására ő kísérte el Lajos Viktor főherceget, aki tudjuk egy nyíltan saját neméhez vonzódó ember volt és elég agresszív ilyen téren. A diplomáciában így csak megfelelő ember kísérhette őt, hogy ne legyen botrány. Kérdezzem én ki erre a megfelelő ember?
Csattanós maszlag 2023.09.16. 17:16:45
Larisch grófnő sok követ megmozgatott, hogy tisztázza magát. A különféle négerekkel megíratott memoárjai alapján nem állapítható meg, hogy ténylegesen milyen információk voltak a birtokában, de annyira nem tartották szavahihetőnek, hogy olykor még a történészek is meglepődtek, amikor kiderült, hogy néhány általa említett esemény valóban úgy történt, ahogy említette. A legtöbb igazság az utolsó, kéziratos emlékirataiban lehetett, ami a halála után a németekhez került. Még azt is el tudom képzelni, hogy annak alapján mentek Polonezköybe ásni...;)
Amúgy nem sokra ment a nagy szerelmével szegény. Rudolf nem szerette viszont, sőt féltékeny volt rá az anyja figyelméért. Állítólag a viszonzatlan szerelem és a Larisch gróffal rákényszerített házasság miatt akart bosszút állni a császári családon...de ha így volt, akkor nemcsak a helyzetértékelése ment nagyon félre, de igencsak mellé is nyúlt a szerencsétlen.
Furcsállom, hogy ha a lengyelek tudtak arról, hogy a törökországi sír üres, erről miért nem tájékoztatták Łatkát? Vagy tájékoztatták és a kéziratba még be is került, de a nyomdába már nem...
Lónyay ügyben tényleg sok a furcsaság. 1. Állítólag az egyik rokona megírta a saját verzióját a mayerlingi tragédiáról, amibe olyan egyének is belekerültek, akik a hivatalos verzióban nem szerepeltek. Vajon honnan szedte az információkat? És ez a verzió állítólag nyomtatásban jelent meg Angliában. Jó lenne beleolvasni valahogy.
2. Már az fura, hogy Lajos Viktort is elküldték a cár koronázására. Emlékeim szerint hivatalosan Ottó főherceg képviselte a császári családot, Ferenc Ferdinánd ki is volt akadva emiatt. Mivel Lajos Viktor főherceggel történészek nem nagyon foglalkoztak, a kapcsolatairól sincs sok adat. Amennyit én erről olvastam, az alapján Lucivucinak - jó Habsburghoz méltón - az egyenruhát viselők voltak a zsánerei. Azokból se az arisztokrata származásúak...talán, hogy könnyebb legyen elhallgattatni őket. Lónyay viszont nem volt katona. Az oké, hogy elküldtek Lajos Viktorral egy jóképű gardedámot Oroszországba, nehogy a helyi lakosok között keressen magának ágymelegítőt (pedig a cári udvarban is akadt néhány hasonló érdeklődésű úr), de ha féltek a botránytól, akkor miért nem tartották inkább otthon Lucivucit?
3. A házasság Stefániával. Állítólag nagy szerelem volt és boldogok is voltak együtt, mégis van valami megfoghatatlan az egészben...Az biztos, hogy kapóra jöttek egymásnak. Az egyiknek a nyugodt, konszolidált, rangbeli életvitel udvari kötelezettségek nélkül, a másiknak karrier, vagyon és rangemelkedés...Az egyik nemi beteg és meddő, a másik nemisége (állítólag) nem szokványos. Szépen egymásra találtak ők ketten, az biztos. Azt nem tudom, hogy Lónyay mit tudott, de nem gondolnám, hogy azért kapta a hercegi rangot az utolsó császártól, hogy Stefánia jobban érezze magát.
Fura dolog, amit írtál az ifjabb Potocki és Stefánia kapcsolatáról. Vajon mennyit tudhatott Stefánia a Potockik titkosszolgálati tevékenységéről? Még az is előfordulhat, hogy valamilyen módon részt is vett benne? Az mindenesetre érdekes, hogy Stefánia emlékiratai csak a Rudolffal kapcsolatos dolgokra szorítkoznak (értem, hogy önigazolást keresett, de akkor is) és be is fejeződnek annak halála után, pedig Stefániára még várt egy hosszú élet, benne jó néhány megpróbáltatás, amit szintén érdemes lett volna megírni és az utókorra hagyni.
Régebben voltam párszor Pannonhalmán, úgy tudom, Stefánia sírját meg lehet látogatni. Egyre inkább érlelődik bennem a gondolat, hogy megint el kéne menni oda...és jó alaposan körülnézni...Hátha...
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2023.09.17. 09:17:57
leslaw 2023.09.17. 11:36:15
Ő személyesen Joachim von Ribbentrop külügyminiszter engedélyét szerezte meg. Ekkor a németeknek még semmi információjuk nem volt, valószínűleg egy sima ügyként kezelték. Annyi biztos, hogy Horthy-féle államapparátus engedélyét is meg kellett szerezni, ami azért kell, mivel egy külföldit csak engedéllyel lehetett eltemetni a Magyar Királyság területén.
Minderről az isztambuli német követségi iratokban is kell legyen forrás.
Sajnos a Potocki levéltár nem teljes és az örökös Stanislaw Potocki 200halála még messzebb tolta a feltérképezhető iratok lehetőségét.
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2023.09.17. 12:25:26
leslaw 2023.09.18. 10:34:12
Nagyapám egy orosz főnemes és egy lengyel nő gyermeke, aki Szentpéterváron született 1894-ben, ezt sikerült eddig kideríteni, mivel papiron 1900.01.01. dátum és ellengyelesedett rutén származású nevelőszőlök vannak a képben. Bár arra figyeltek, hogy görögkatolikus neveltetést kapjon, így ószlávul és oroszul tudott írni, olvasni. A ő személyében való intézkedés sorozat (csecsemőgondozás, elhelyezés nevelőszülőknél, tanítatás, stb.) a cári titkosrendőrség és az osztrák titkosszolgálat közös műve. Sajnos a nyomok szinte felderíthetetlenek!
Nagyanyám viszont egy osztrák főrend és egy belga-német származású (ezt csak a furcsa távoli rokonok felbukanása adta) nő gyermeke, az ő születése Bécs vagy valamelyik csehországi kastély, dátum 1897-1902 között. Papiron egy halott lengyel lány adataival 1907. március 21. Przemysl, akinek a keresztelési okiratok alapján az apja K.u.K. katonai irnok és egy rutén származású nő volt. Az ő esetében futottam bele Alfred III Potocki személyébe, akinek apja Roman Potocki családi végrehajtója egy bizonyos Pantheleon Meszko (a keresztelésnél szereplő rutén nő első férje), majd annak halála 1902 után Anton Beskid, aki egy eperjesi és jaroslaw-i ügyvédi irodával is rendelkező ügyvéd, Szántó Zsigmonddal dolgozott együtt, akik együtt jutattak a nevelőszülőknek házat és földet erdőkkel szinlelt adásvételi szerződéssel a lengyel hegyekben a San folyó mellett.
Aki nem tudja Anton Beskid a Monarchia idején a rutén föld (Sáros vármegye), Magyar Országgyűlés Alsóházában, országgyülési képviselője volt az I. világháboró végéig. Majd a Csehszlovákia létrejöttének atyja, hiszen így akart a ruténeknek saját országot. Ezt kicsiben meg is kapta, hiszen 1921-től 1935-ig Csehszlovákia Kárpátalja nevű területének kormányzója is volt, de legfőképpen Alfred III Potocki rutén ügyekkel foglalkozó legfőbb összekötője.
Csak ennyit arról, hogy mi ment itt a 1900-as évek fordulóján és még mi mindent tudhatott az öngyilkosságba űzött Alfred Redl és mi minden vitt a sírba August Urbanski von Ostrymiecz, aki Graz mellett halt meg a II. világháboró után és van saját visszaemlékezése, de természetesen jól megrostálva.
Illetve mért volt minden főrend szeretője pont erről a vidékről elszármazott művelt jól felkészített lengyel nő. Pl.: Leopold Ferdinánd toszkán főherceg - Wilhelmine Adamowicz; Leolpold Clement saxon-coburg-gotha-i herceg - Camilla Rybicka;
Én ezért sem híszek a teljesen légből kapottnak titulált történetek elutasításában, csak hát az idő folyik és a tárgyi bizonyíték fogy.
Csattanós maszlag 2023.09.18. 11:22:33
gigabursch 2023.09.18. 12:30:10
Szerintem nem tényként írta le, hanem úgy, hogy idáig jutott nyomozásban és nem tudja teljesen alátámasztani.
Legalábbis én így olvastam.
Persze, ha kiderülne, hogy kétszeresen is balkézi, amit ma már DNS vizsgálatokkal igazolni nem egy lehetetlen küldetés, kifejezetten érdekesebbé teszi a történetet, de ettől még aligha számíthat arra, hogy holnapután ő lenne a bármelyik trónnak/vagyonnak is az örököse, csak maga a tény, hogy ő van, és ennyi.
Én drukkolok, hogy sikerüljön kikaparni a feledés homályából a tényeket és válaszoljon arra, vagy igen, vagy nem, de az legalább legyen biztos...
Mindenesetre érdekes a történet és jó róla olvasni.
leslaw 2023.09.18. 12:31:27
De ha már itt bármit lehet: a családomban a női ágon örökölhető pajzsmirigy rendelenesség, ami meddőséget, vagy legalábbis nehéz teherbeesést jelent jelen van. Valamint az öröklőtt epilepszia is, igaz ez némi szellemi/idegi alulfejlettséggel együtt. Illetve az öröklődő (hagyományos orvoslás által nem kezelhető) köszvény, mint hajlam (ezt bármilyen nagyfokú stressz helyzet (autóbaleset, szülés, stb.) előhozhatja). Ja és a középkorú férfiaknál felépő genetikailag öröklőtt vesegyulladás, ami halált okozott régen (két nagybátyám is ebbe halt bele egyik 55, másik 58 évesen), ma csak elhozzódó szenvedést.
Sajnos nehéz ma olyan pontos információkat összegyűjteni, ami alátámaszt. A mai genetikai y-dns és mt-dns kutatás egyszer csak előhoz majd valamit, de addig csak marad a homályban tapogatozás. Amúgy egy unokatestvérem y-dns kutatásai alapján a nagyapám apai felmenőit tekintve a Wettin-ház tagja volt (genetikailag ez csak annyit jelent, hogy az orosz apa német arisztokrata felmenőkkel rendelkezett), valamint a nagyanyámról pedig anyai ági felmenőit tekintva szinte a teljes német-római birodalom összes kis és nagyobb hercegségét felölelő anyai leszármazással bír (itt a bőség zavara a probléma!).
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2023.09.18. 20:16:04
Később alkalmam volt olyan irattárakban kutatni, amelyekhez kevesen férhettek hozzá. Rengeteg olyan információ volt ott olvasható, amire a történések idejében csak legyintettek, hogy nem több egy ötletes mesénél. Ma már ezeknek nincs súlya, de akkor senki sem hitte el.
Aztán nem egyszer eredtem hihetetlen történetek nyomába és kiderült, hogy amit mesének hittek, az mégsem annyira kitaláció. Sokszor meglepő helyeken lehet nyomokat találni. csak ehhez oda kell menni és tudni kell normálisan beszélgetni a helyiekkel. Erre meglepően kevesen hajlandók (vagy éppenséggel nem is képesek).
Az általad is írt családi viszonyoknál időnként vannak meglepő fordulatok. Nekem az egyik dédnagyapám elvileg ismeretlen. Nagyapám születési anyakönyvében nincs feltüntetve az apa, mert az édesanyja férje nem ismerte el a sajátjának. Volt is rá oka, mivel mindenki tudhatta is ki volt a vér szerinti apja. Már csak azért is, mert istápolta a nagyapám, fizette a tanulmányait, meg nem egyszer megtérítette az általa okozott károkat.
Valamikor a rendszerváltás idején megpróbáltam a családdal kapcsolatba lépni, de elzárkóztak, nehogy az ő képviselőjükként tűnjek fel. Akkor le is zártam az egészet, nem foglalkoztam az egésszel. Aztán eltelt azóta 30 év és ők jelentkeztek, hogy belemegyek-e egy DNS-vizsgálatba. Történt ugyanis náluk egy olyan esemény, ami miatt hirtelen kellene nekik egy olyan rokonság, ahol vannak fiatalabb nemzedékek. Sok család vészesen fogyatkozik és nem akarják veszni hagyni amijük van.
Csattanós maszlag 2023.09.19. 11:54:45
Amennyire én tudom, a Wettin, a szász királyi ház, a katolikus uralkodóházak táborát erősítette, bár ismertek olyan házak, amelyeknek voltak katolikus és protestáns ágai is. Ha az ükapa orosz főnemes volt, ez valószínűleg azt jelentette, hogy a Wettin ükanyának át kellett térnie a pravoszláv hitre az esküvő előtt... Vagyis egyházi okiratokban lehet nyoma az újrakeresztelésnek (vagy miafrancot szoktak ilyenkor csinálni). Viszont ha nem tette, ez udvari körökben mindenképpen akkora pletykahullámokat vethetett, hogy maradhatott írott nyoma is valahol. De elképzelhető egy orosz földre házasodott és eloroszosodott Wettin herceg is. Lehetett ilyen? Kár, hogy Oroszországgal perpillanat elég nehézkes az információcsere!
Ami a lengyel nőket illeti...Kamionsofőr ismerősöm szerint a lengyel nők a legszebbek Európában. :)
A belga-német dédanya már érdekesebb. Igazából csak három osztrák főrendet tudok elképzelni, akinek a leszármazottja miatt ennyi mindent megmozgattak...Az egyik maga a császár (de neki ott volt Schratt Katalin). A másik Ferenc Ferdinánd főherceg, de ő a kalandos ifjúság után mintaférj lett. A harmadik Ottó főherceg, Ferdinánd öccse. Neki aztán tényleg szép gyűjteménye volt törvénytelen gyerekekből, de ő viszont nem csinált belőlük titkot. Néhányat közülük hivatalosan is elismert. Tehát elképzelhető, hogy itt a belga-német dédanya személye legalább olyan fontos volt (vagy fontosabb), mint a dédapáé.
Ami a betegségeket illeti: az epilepszia rég jelen volt a Habsburg vérvonalban, de érdekes módon Ferenc Ferdinánd és Ottó génjeiben anyai részről is megjelent, mert édesanyjuk, Mária Annunciáta Bourbon-szicíliai hercegnő szintén epilepsziás volt.
Ezek azonban csak spekulációk. Remélhetőleg lesznek még újabb nyomok!
leslaw 2023.09.19. 13:09:19
Először talán Przemysl védelmének elővéd harcaiban vesz részt, valószínűleg itt sérül meg valahol a San folyó forrásvidékén Stryjtől nyugatra. És akkor a dokumentumok szerint Debrecenbe kerül kórházba, majd visszatér a 61. gyalogezred Belgrád felszabadításában való részvételekor. Majd egyszer csak eltűnik, leszerelik, valószínű a parancsnokai engedélyével.
Itt hívnám fel a figyelmet Frank Ritter von Liboriusz gyalogsági tábornokra, aki nagyon fontos katonai stratéga volt az akkori Monarchia vezérkarában. Valamint Rudolf főherceg által nagyra becsült katonai statégia oktató professzor a bécsi katonai akadémián az 1880 és 1890 közötti időben.
Érdekesség, hogy pont Liboriusz tábornok egészségügyi nyugállományba vonulásakor 2015. január elején tűnik el Albertall. Talán lehet vele való kapcsolata baráti lehetett, ami nagyban befolyásolta Albertall inkognitoját? Ez nem lenne csoda? És itt cáfolná a katonai tudás esetleges hiányát Rudolf és Albertall viszonylatban.
leslaw 2023.09.19. 13:12:38
leslaw 2023.09.19. 14:05:40
Az előbbiekben leírtak alapján újra felhívnám a figyelmet, hogy nagyapám apai vonala származik a Wettin-házból, itt nem a női vonalról van szó. Itt nagyapám fia a dns alany. Amúgy nagyapám dns-e nélkül ez nem is menne, mivel csak ő rendelkezett az anyja mt-dns anyai vonalával kapcsolatos információkkal és ezt nem örökíti tovább, direkt. Az autosomal dns csak akkor ér valamit, ha van kontroll család, de ez természetesen ebben a társadalmi rétegben nagyon korlátozott, elzárkozás miatt.
Nagyanyám egy furcsa anyai származást valószínűsít, ami az ókori Bretagne-ból indul, a kora középkori karoling területen (mai dél-belgium, lotharingia, normandia) keresztül, majd a keresztes háborúk időszakába a Bizánci birodalomba tölt némi egy évszázados időt és onnan érkezik a német területekre. Itt veszik nyoma. Eddig vannak értékelhető mt-dns nyomok és ezt alátámasztó autosomal dns rokonság.
Az epilepszia az egész eddigi életemet végigkisérte, sajnos ennek is sok fajtája van.
Keresztapám például csak szimplán csökkent szellemi képességű, viszont rohamai kora gyermek korra óta jelen vannak. Az ő esetében nem súlyos. Őt a szülei egyfajta elszigeteltségben nevelték, mivel az állami gondozás súlyosbította volna az állapotát.
Egyik nagybátyám szintén epilepsziás volt, de őnála ezt csak a II. világháborúban látott borzalmak idegeire mért terhelése súlyosbitotta el. Őt sajnos súlyos rohamok kísérték idősebb korában haláláig.
De van rokonom, aki az minimális epilepsziás tüneteit no stressz terápiával egész jól kezeli.
És akkor még nem beszéltünk a nemi identitás súlyos zavaráról, ezt nálunk a papi hivatás vagy a mértéktelen pénz- és munkamánia, mint elfedés jellemzi.
Különben Rudolf is enyhe epilepsziában szenvedett talán, de az csak úgy látszik súlyos idegi megterhelésnél jelentkezett. Vannak beszámolók, amik arról írnak milyen volt ha ilyen dühkitőrései voltak. Ezt mindenki a nemi betegsége körüli depresszióra fogta. Amúgy van egy rokona aki szintén ilyen volt mint ő, ez pedig tesvére lánya Auguszta bajor hercegnő, akinek József Ágost főherceg kellt védelmére és simitotta el ügyeit, de udvarhölgyei leveleikben sok mindent az utókorra hagytak dükkitőréseiről.
Csattanós maszlag 2023.09.19. 18:24:40
Sajnos a világ még nem érett meg arra, hogy a nem hagyományos nemiséggel rendelkezőket hagyja élni és boldognak lenni egymással. Pedig ez lenne a természetes, a normális és a fejlődés ebbe az irányba kellene, hogy haladjon! Igaz, halad is...de rohadt lassan!
Amilyen élete volt szerencsétlen Rudolfnak, szerintem az volt a csoda, hogy 31 éves koráig is bírta. A vége felé állítólag morfinista volt. Azon kívül meleg barátságot ápolt az alkohollal is. Ő maga is tisztában volt a függőségével. És ha nem tudta időben megszúrni magát, az simán kiválthatta nála a dühkitörést. Rudolfnak amúgy már a nemi betegsége előtt is voltak depressziós időszakai és a halála előtt pár hónappal még fejsérülést is szenvedett, amikor leesett a lováról, ami miatt egy darabig erősen fájt a feje és fáradékony volt.
Amúgy örülök, hogy visszatértünk a poszthoz. ;) Szerintem Rudolfnak annyi problémája volt, amik miatt nehezen tudom elképzelni, hogy ha sikeresen ki is szabadult az udvarból, képes volt a normális életvitelhez visszatérni és ilyen állapotban magas kort megérni...akár egy idilli török-lengyel falucskában is.
Ami Auguszta hercegnőt illeti: biztosan részesült az örökletes családi terheltségből, ami az édesanyjánál sikeresen átugrott egy generációt, de lehettek más problémái is. Állítólag nagyon csúnya volt szegény és azt pletykálták, hogy a leendő férjét csak egy magas állami kitüntetés adományozásával lehetett rávenni a házasságra (lehetett ott valami suskus, mert akkoriban a lányokat általában születési sorrendben adták férjhez, de Auguszta mégis előbb kötött házasságot, mint a nővére...aki aztán megszökött egy báróval ;) ). Simán el tudom képzelni, hogy volt egy jó adag kisebbrendűségi komplexusa is, ami adott esetben előhozta belőle a sárkányt. Amúgy Sisi nővéréről, a majdnem császárnévá lett Helenáról is jegyeztek fel hisztérikus rohamokat. Terheltségben a Wittelsbachok semmiben sem maradtak el a Habsburgoktól. 1. Sisi nagyapjáról, a remetévé lett Pius hercegről csak annyit tudni, hogy szélsőségesen antiszociális és agresszív volt. 2. Sisi legidősebb bátyjáról, Lajosról (aki rangon alul nősült) azt rebesgették, hogy a rigolyái kibírhatatlanok voltak...most talán azt mondanánk rá, hogy autizmus spektrumzavarban szenvedett. 3. És akkor ott volt még a két királyi unokafivér II. Lajos és öccse, Ottó, akiken felnőtt korukban tört ki a skizofrénia.
Ferenc József híres pedantériája és kőbe vésett napirendje is felvet némi autizmus-gyanút.
És van még egy fura ötletem. Rudolf immunrendszere híresen gyenge volt. Sokat betegeskedett, hörghurutja szinte állandó volt, aztán a gonorrhoea teljesen elhatalmasodott a szervezetén és a tünetmentes időszakokat mindig követte a betegség újabb fellángolása...a kór folyamatosan támadta a szemét, a fülét, az ízületeit.
A főherceg a sok alkalmi kapcsolat mellett sokáig állandó partnerként tekintett Mizzi Kasparra, a bécsi félvilági hölgyre, akinek házat vett és először megkért, hogy menjenek együtt a halálba. Nos Mizziről tudható, bár nem verték nagydobra, hogy szifilisze volt. Az orvostudomány jelenlegi állása szerint a kezeletlen vérbajos a fertőződés után évekkel már nem képes fertőzni. De mi van, ha Rudolf valahogy mégis elkapta a vérbajt Mizzitől? A főherceg más egyéb lelki bajai mellett hipochondriától is szenvedett és abban az időben már lehetett tudni, hogy mivel jár a luesz végső stádiuma. Elképzelhetőnek tartom, hogy az intellektust mindenek fölött fontosnak tartó, amúgy is neurotikus és depressziós főherceg pánikba esett a neuroszifilisz lehetőségétől (ami végül Mizzi halálát is okozta napra pontosan 18 évvel Rudolf halála után) és mivel amúgy sem hitt a saját jövőjében, egy okkal többet talált, hogy a halálba meneküljön előle.
És a még hülyébb ötlet: Rudolfnak híresen élénk volt a fantáziája és már a Gondrecourt-féle agybaj előtt is érték traumák. Viszont a nevelésével megbízottak hozzáértő emberek voltak, akik valóban szerették őt. Tehát nem gondolnám, hogy kísértethistóriákkal riogatták a kicsit. Rudolf ennek ellenére rettegett a szellemektől, félt a sötétben és a sötétségre csak utaló szavak hallatán is elsápadt és reszketni kezdett. Sisi egy időben rendszeresen foglalkozott spiritizmussal és akkoriban gyakran emlegette elhunytakkal való találkozásait + a bajor királyi család is tartalmazott egy-két szellemlátót. Mi van, ha Rudolfban is voltak médiumi képességek és néha tényleg látott dolgokat?
gigabursch 2023.09.19. 19:27:43
Múltkor belinkelem a főhercegnős-bálos cikk alá, de ide is illik:
youtu.be/HPUkY38lZrA?si=k3GbcaQbg8tE-4vE
Csattanós maszlag 2023.09.19. 19:47:04
leslaw 2023.09.22. 09:49:19
Kik lehetek a címzettek: 1. Stefánia, hisz élt és a felesége volt; 2. Lánya Erzsébet, hiszen élt és mégis csak az utóda;
De ki lehetett a harmadik, hiszen apja, anyja és két lánytestvére már nem élt, sőt már volt szeretői sem. Itt jegyzem meg búcsúlevelet nem ír másnak az ember csak a közvetlen családtagjainak, szereteinek.
Nekem van egy hajmeresztő ötletem, mi van ha volt még egy gyermeke, akit sajátjaként szeretet (talán talákoztak is?) és aki még élt. Azt hiszem ez még nagyobb titok, mint az hogy eltűnt a világ elől. De ha létezett is a gyerek, ki volt az anyja, talán a rejtélyes női látogatója, vagy esetleg Vetsera Mária, vagy a meddőnek titulált Stefánia.
Vetsera Mária nem hiszem, hiszen ez csak egy futó kaland volt és ha igaz, hogy Rudolf nem halt meg 1889. január végén, akkor inkább csak fedő személy volt.
Stefánia már más kérdés, az ő személye minimum gyanús, főként Lónyay-val kötött fedő házasság miatt.
Vagy egy ismeretlen személy, aki talán egy az elrejtőzésében segített neki és így függő kappcsolatba kerültek.
Vagy akár ez a fedő személy Stefánia maga. De ki hiszi el, hogy Stefánia minderre képes volt. II. Lipót személyiségét és kapcsolatrendszerét ismerve én simán elhíszem róla. Nem volt ő annyira gyámoltalan, mint gondolnánk.
Itt jegyzem meg, hogy minden fiú anyját ismétlő nővel köti össze az életét, hiszen ő legföbb szeretet személy, így egy fiúnál őt kell pótolnia egy feleségnek, hisz egy anya megnyugtat, utat mutat, de legfőképpen teljes mértékben befolyásolja fia döntéseit, ha kell irányít helyette is.
leslaw 2023.09.22. 10:59:42
Hiszen tényként kezeled az információk alapján, hogy Sissi is miszticizmusban hitt, hiszen ez a Wittelsbachokra jelemző, de egy kicsit kizárod a koporsót a nappalijában tartó Albertallról, hogy ő Rudolf. Pedig ateista és nagyon zárkozott.
Valamint irod, hogy a Wittelsbachok skizofreniában is szenvedtek, mi van ha Rudolf is skizofrén volt és csak 30 éves kora után kezdet ez nála előjönni. A skizofrénia az emberi kapcsolatok hiányában befeléfordulást okoz, ami hullámokban tör a skizofrén személyre, ez Albertallra teljesen igaz lehet.
Rudolf mint skizofrén simán ölhetet és még csaj bűntudata sincs, hiszen egy rejtett személyiség cselekszik, amikor rohama van.
A morfin és az alkohol a skizofrén személy esetén nem okoz annyira függőséget. Hiszen tudata a tiszta és a módosult állapot között váltakozik, így egy kivőlálló símán látja morfinistának.
Egy skizofrén képes teljes cselekmény sort véghezvinni, akár milyen brutális is a cselekménysor.
Én egyszer egy idegenlégióstól halottam, hogy a katonatársai között sok skizofrén volt, ők voltak a legbrutálisabbak és legjobban összeszedettek egy sokszor morálisan vállalhatalan bevetésnél. Persze ha bekattantak és egységűk ellen fordultak, azonnal agyonlőtték öket.
Sokat szerint leghiresebb skizofrén Hasfelmetsző Jack volt.
Gondoljunk csak bele II. Lajos is simán agyonütötte az orvosát a végzetes tavi halálakor. Itt jegyzem meg a hasonlóságot Vetsera Maria és II. Lajos orvosának halála között, mindkettőt megfolyzották és bántalmazták. Csak az egyik esetben a skizofrén elkövető is meghalt.
Csattanós maszlag 2023.09.22. 11:26:20
1. A tartós kapcsolatokból származó utódok. Az ilyeneknek elég sok segítség járt. Néha az anyának kerestek módos férjet, máskor nagyobb összeget vagy havi apanázst juttattak nekik, finanszírozták a taníttatásukat, egyengették a karrierjüket. Mint pl. Schratt Katalin kisfiánál, aki pedig nem is volt törvénytelen gyerek, de a császár igyekezett a férjet minél messzebb tudni a birodalomtól különféle nagykövetségi állások segítségével. Kiss Antal hogylétéről a császár, sőt a császárné is rendszeresen érdeklődött, gyakran küldtek neki ajándékokat és amikor elérte a megfelelő kort, a legmenőbb diplomataképzőben tanulhatott. Vagy ott volt Ferenc Szalvátor törvénytelen kisfia. Az ő édesanyjának (aki ráadásul zsidó volt) hercegi férjet szereztek, aki elismerte magáénak a gyermeket és ráhagyta a vagyonát. Nyilván jó oka volt erre.
2. Az alkalmi kapcsolatok gyümölcsei. Ha az alacsony származású anya be tudta bizonyítani az apaságot, akkor kapott egy nem túl izmos összeget, aztán szevasz.
3. Az arisztokrata származású szeretőknél rendszerint a saját családjuk intézkedett. Ha a nő férjezett volt, a család felnevelte a kakukkfiókát, mint sajátot. Ha hajadon volt, akkor jött a "nagy utazás". Egy hosszabb út külföldre, ami alatt a nő kihordta, megszülte és örökbe adta a gyermeket. Ezzel kapcsolatban érdekes, hogy Mary Vetsera is részt vett egy hosszabb utazáson Angliában, még Rudolf előtt. A megbízhatatlan Larisch grófné szerint Egyiptomban elcsábította Maryt egy angol katonatiszt...talán nem eredménytelenül. További érdekesség, hogy Bécsben nagyon tartotta magát a pletyka, hogy Mary terhes lett Rudolftól és az egyik változat szerint az abortuszba halt bele, a másik változat szerint Larisch grófnénak és egy Theresa Miller/Müller nevű bábaasszonynak kellett volna őt elkísérni a "nagy utazásra". Viszont az egzaltált Mary inkább a golyót választotta.
Ami Stefániát illeti:
1. Nem szerette Rudolfot. A fertőzés, a meddőség és a sok megaláztatás nem sok pozitív érzést hagyott benne iránta, szerintem az egyetlen, amit akart vele kapcsolatban: minél tökéletesebben elfelejteni az együtt töltött éveket.
2. Azt sem gondolnám, hogy férjhez ment volna, ha tudomására jut, hogy Rudolf él - ahhoz nagyon bigott katolikus volt.
3. Ha történt bármi titkos, az csak a Potockiak vagy Lónyayék segítségével történhetett. II. Lipót - miután Stefánia nem volt hajlandó újabb dinasztikus házasságot kötni - kitagadta a lányát. Az édesanyja temetésén kizavarta a templomból. Az örökségből a köteles részért is annyit kellett pereskedniük (Stefániának és nővérének, Lujzának), hogy mire lezárult a per, a pénzből alig maradt valami. Kizártnak tartom, hogy II. Lipót és Stefánia bármiben együttműködtek, főleg miután Stefánia újra férjhez ment.
4. Rudolf államérdekből vette feleségül Stefániát. Nem azért választott anyját ismétlő nőt, mert lelki igénye volt rá, hanem mert nem volt más, akit választhatott volna. Stefánia kialakulatlan személyiség volt, amikor megesküdtek, de az egyik legkeményebb hercegnői kiképzést kapta a belga királyi udvarban. Volt ott minden, lelki terror, gyermekbántalmazás, éheztetés. Ráadásul a szülei gyűlölték egymást, főleg miután egyetlen fiuk meghalt. Stefánia annak ellenére volt képes meleg és meghitt otthont biztosítani Rudolfnak, hogy semmi pozitív példa nem volt előtte. Házasságuk elromlásának annyi oka volt, hogy az lett volna a csoda, ha képesek lettek volna hosszabb ideig harmóniában élni.
És még néhány történet vélelmezett csemetékről. Bécsben beszélték, hogy Rudolf Aglaia Auersperg hercegnőnek is csinált egy törvénytelen gyereket és az eset miatt párbajoznia kellett volna a család képviselőjével. Nos, ilyen párbajról nem tudni, de a gyerek attól még igaz lehet.
A másik roppant furcsa sztori, mely szerint Rudolf még Stefánia előtt feleségül vette az egyik unokatestvérét, Habsburg-Toscana Mária Antóniát. A házasságból egy kisfiú született, akit örökbe adtak egy Pachmann nevű fickónak...A hölgy kolostorba vonult, aztán gyorsan elhunyt tüdőbajban.
Ha ez így volt, akkor a házasság elvileg rangbélinek tekinthető...miért kellett akkor Stefánia? Később állítólag ezt a Pachmann gyereket valakik még Magyarország trónjával is megkínálták...
És ami Albertall leveleit illeti: Nemere szerint a bőrzacskóban végrendeletek voltak. Nos, Nemerét ismerve azt el tudom képzelni, hogy ez nem volt igaz.
A skizofréniára a hajlam örökölhető, de Rudolf ezt nem örökölhette a bajor rokonságtól, mert Miksa József király felesége révén kerültek ezek a gének a családba. Rudolf nagyanyja, Ludovika, meg Miksa József testvére volt.
A koporsó, a fentebbi kommentek fényében érdekes. Talán pont ezt a koporsót kellett Stefániának Pannonhalmára hozatnia. Amennyi kém volt érdekelt az ügyben, nem lepne meg, ha tetem nem is lett volna benne.
leslaw 2023.09.22. 12:29:04
A második részre reagálva én nem láttom Rudolf és Stefánia kapcsolatát ilyen rossznak, hiszen még idős korában is csak Rudolffal és trónörökösné léttel foglalkozott visszaemlékezésében, ami nagyfokú ragaszkodást mutat.
A bigott katolikusság szerintem csak egy másodlagos elsajátított életút élmény. Én is nagyon vallásos cxsaládban nöttem fel, de ez nem jelentette soha, hogy a bigott dolgokat, mégha gyakoroltam is felnőtt fejjel teljesen egyéniségem, hittem részévé vált volna. Ezt csak az értheti, aki ilyen környezetben nő fel, ezt nem lehet átadni a szavak szintjén. Ha valaki igazán bigott családban nő fel és őis teljes klényéből az, akkor az Krisztusnak szenteli az életét (pap, apáca, stb.).
A férjhez menetel sem probléma, hisz egy pápa választotta el őket egymástól, azzal, hogy kimondta képviselője útján, hogy férje hallott. Így ha bigott is vagyok a szégyen nagyobb félelem, mint a fedő házasság, természetesen el nem hálva, hiszen a második férj nem igazán nőket szerető férfi, így erre igénye sincs.
Auersperg hercegnő esete számomra is érkekes, hiszen ez a család már a nagy ős Lotharingiai I. Ferenc szeretőjének esetében is segített már, így ők nagyon megbízhatóak.
Maria Antonnietta Leopolda ... Amalia ... toszkán hercegnő esete nagyon szomorú, de én erre nam vennék mérget, mivel itt egy fiúról írsz. De a levéltári adatok alapján és Potocki grófok esetében egy törvénytelen lány szerepel csak a képben, aki 1876. december 15-én született, de csak Lembergben 1878. április 28-án kereszteltek Leopoldina (jelentése: kicsi Leopolda) néven és az anyja neveként Amalia Pachmann van a keresztelő könyvben feltüntettve. Ez a város Potocki család nagyvárosi székhelye és itt van palotájuk is. Talán a Pachmann név e szerint igaz.
A skizofréniára csak annyit irnák, hogy Rudolf dédapja Piusz szerintem slkizofrén lehetett, így viszont megvan a vérségi kapcsolat. Sissi apját szó szerint kimentettét apja mellől, hogy normális ember váljon belőle.
Az kizártnak tartanám, hogy ha a koporsót Stefánia Pannonhalmára vittette, abba ne lett volna benne Albertall.
Csattanós maszlag 2023.09.22. 17:27:18
Stefánia mélyen vallásos volt. Ez tény. Ha Rudolf valóban túlélte Mayerlinget, akkor is jóhiszeműen ment férjhez újra. Pláne úgy, hogy tíz év telt el a halálesettől a következő esküvőig. Azt nem gondolnám, hogy a császár rábízta volna ezt a titkot. Ha valaha meg is tudta, azt aligha köszönhette a Habsburgoknak.
Nem vagyok neurológus, Pius hercegről meg alighanem minden terhelő bizonyítékot begyűjtött a családja, így megállapítani, hogy mi baja volt, lehetetlen. Állítólag élete utolsó éveiben önként vonult remeteségbe, de ezt is csak a család állítja...Lehet, hogy csak jól bezárták valahová a szerencsétlent.
Rudolf skizofréniájára nincsenek bizonyítékok. Pius dédpapa óta némileg felhígulhatott a génanyag. Ha alapnak vesszük, hogy a skizofréniának vannak negatív (érzelmi sivárság, szociális élet beszűkülése, motiválatlanság) és pozitív (hallucináció, téveszmék, viselkedési zavarok), akkor bizonyítékok csak a negatív tünetekre vannak - amiket viszont gyakran össze lehet téveszteni a depresszióval. Rudolf - trónörökös lévén - szinte állandóan szem előtt volt. Csak feltűnt volna valakinek, ha hangokat hall, festményekkel társalog vagy ijesztően viselkedik.
Én a könyvben fiúról olvastam. Elő is ástam a kedvedért. A gyermek neve Robert Pachmann, de később Károly Rudolf Szalvátornak nevezte magát és 1883. március 7-én született. Azt nem tudni hol...a hercegnő élt Salzburgban, Prágában és élete utolsó napjait a Riviérán töltötte. Rudolf állítólag 1880. januárjában vette feleségül. A házasságkötésben amúgy erősen kételkedem...ha a csóka trónkövetelő akart volna lenni, nem mondhatta, hogy balkézről fogant. Amúgy a dátumokat nézve Leopoldine és Robert akár édestestvérek is lehettek volna.
Szerintem egy koporsó kiválóan alkalmas bárminek a csempészésére. Főleg, ha a kísérő papírokon hullát is megjelölnek a tartalmául. Egyrészt a lezárásra szigorú szabályok vonatkoztak, tehát alapból nem lehetett csak úgy nyitogatni. + Az akkori higiéniás és egészségügyi viszonyok között nem hinném, hogy akadt olyan vámtisztviselő, aki bele akart volna nézni. ;)
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2023.09.23. 07:49:50
Nekem volt olyan munkaköröm, amelyiknek részét alkotta a testek szállításának az ellenőrzése. A lezárás előtt legalább három helyről minimum négy fő volt jelen. Abban a pillanatban amikor csak akarták, felnyithatták ezeket és nem egyszer sor is került rá. Én ugyan nem bírtam sokáig csinálni, alig 1 hónapot voltam ott, de másoknak ezzel nem volt bajuk, teljesen hozzá lehet szokni.
Többször akadt olyan, hogy bejelentettek ezt-azt, ami miatt az egyetlen logikus lépés a szállítmány felnyitása volt. Az olyan esetekben magát a felnyitást egy egyébként is helyszínelést végző csoport végezte, akiknek ez a munkájuk része volt. Hozzá voltak szokva a gyilkossági helyszínekhez, a halálesetekhez, legalábbis ez látszott rajtuk.
Őket az hajtotta, hogy minden precízen dokumentálva legyen, így az esetleges bírósági tárgyalás során majd mindenki kétely nélkül el tudja dönteni azt, ami a gyanú lényege volt. Amikor volt valami anomália, akkor is ez volt nekik az elsődleges. Ebbe teljesen bele voltak feledkezve. Tudnék írni részleteket, de nem szeretném senkinek sem elrontani a napját. Az újságokban elég részletesen írtak akkoriban ezen esetek némelyikéről.
Amennyiben jól emlékszem az olvasmányaimból, akkoriban nem idegenkedtek annyira a felnyitásoktól. Ha volt gyanú vagy csak ellenőrizni akartak, akkor sokkal hamarabb és egyszerűbben nyitottak, mint ma.
Csattanós maszlag 2023.09.23. 11:05:27
1. Ha egy koporsót több országon keresztül szállítanak, akkor a feladó vagy a címzett ország szabályzata szerint járnak el a lezáráskor? + Nyilván egy kiló dokumentum társaságában történik az utazás, ha esetleg a közbülső országokban akarna érdeklődni valaki...
2. Azóta eltelt több, mint száz év. A szabályozás nyilván megváltozott.
3. Abban az időben sok mindentől nem idegenkedtek. A kenőpénztől se...meg a hamisítástól se...E tekintetben nem változott semmi, csak a módszerek lettek kifinomultabbak. ;)
4. És ha minden a lehető legszabályosabb, akkor nincs ok a gyanakvásra sem...Igaz? :)
Érdekes meló lehetett...de ehhez tényleg strapabíró gyomor kellett! És hogy mennyire strapabíró egy gyomor, az csak éles helyzetben derül ki. Volt egy osztálytársam, aki mindenáron boncolást akart nézni (OKJ-s tanfolyam, boncolás nézése nem volt része a képzésnek), aztán a gyakorlaton rosszul lett egy pár "paprika" (gyógyszerrel átitatott, feltekert gézcsík, sebkezelési módszer volt vagy negyven éve, szerintem már rég nem használják) alkalmazásának a látványától is...
leslaw 2023.09.23. 13:38:37
A koporsó Jugoszlávián biztos nem ment át, inkább Törökország-Bulgária-Románia-Magyarország-Ausztria a valószínű az útvonal. Bécsből Pannonhalmára pedig valószínű Oroszvár (Lónyay-kastély) érintésével teherautóval (a vasúti szállítás itt már veszélyes és nagy a lebukás veszélye) érkezett Pannonhalmára.
leslaw 2023.09.23. 14:49:57
Amúgy 1906-ban anyja neveként Maria Schmiedt nevet adta meg, ami azért furcsa mert Maria Schmiedt Potrnóapátiban (Pernau) született német családban, apja pedig a Habsburg, majd Wittelsbach uradalomnak dolgozott. Testvérre leszármazottai ma is itt élnek családjaikkal. Tehát itt inkább a Habsburg-Estei ág és a Wittelsbach III. Lajos és családja érintett.
Ezen adatok fényében valami köze volt családjának a Habsburg-Estei családhoz, de valószínűbb a Wittelsbach dolog. Vagy az anyja volt Habsburg és innen a késztetés.
Csattanós maszlag 2023.09.23. 19:40:13
Pachmann úr története érdekes, de hogy igaz-e?
1. Abban az évben született, amikor Erzsébet főhercegnő, de fél évvel előbb...viszont így is bőven Rudolf és Stefánia házasságkötése utánra datálható a fogantatása. Azt tudjuk, hogy Rudolf nem volt mintaférj, de kezdetben állítólag szerették egymást Stefániával.
2. Rudolf és Stefánia házasságuk kezdetén a Hradzsinban laktak, csak a szülésre költöztek vissza Laxenburgba.
3. Mária Antónia Prágában élt a Szent Teréz apácarendnél, ami - mit tesz Isten - állítólag szintén a Hradzsinban van/volt. Ez kifejezetten nemesi hölgyek számára létrehozott kolostor volt, de annyira nem lehetett szigorú a regula, mert a későbbi főnökasszony, Mária Annunciáta, Károly Lajos főherceg lánya is utazgatott olykor.
4. A forrás szerint Mária Antónia nem sokkal a halála előtt szült, de a Riviérán halt meg. Elvileg a gyerek születhetett Cannes-ban.
5. Vagyis ha igaz a sztori, akkor a kapcsolat Prágában zajlott.
6. Lehetséges, hogy Mária Antóniának pont azért kellett a Riviérára menni, mert ez volt a "nagy utazás" ahol meg kellett szabadulni a gyermektől? Aztán a szülés annyira megviselhette a tüdőbeteg nőt, hogy nem is tudott hazautazni és ott halt meg még abban az évben.
III. Lajos édesanyja, Habsburg-Toscanai Auguszta Ferdinanda főhercegnő volt, II. Lipót német-római császár dédunokája (és Johann Orth féltestvére). Úgyhogy volt ott egy kevés Habsburg vér is.
Fura ez a könyv, ahonnan az infó van. Egyedül ebben olvastam arról, hogy Rudolfban annyira dolgoztak a hormonok, hogy állítólag már kamaszkorában is fizetett a szexért. Ennek alapján simán kinézem belőle, hogy megpróbált elcsábítani egy apácát...
leslaw 2023.09.25. 09:33:51
Tehát ez is csak egy jó nagy kamu volt és alátámasztja az általad felvázoltakat, hogy ha született is gyermek az a családon belül helyezték volna el.
Az eddigi adatok és következeteségi okok miatt, úgy gondolom, hogy Rudolf volt Albertall és Stefánia is járt nála.
Rudolf pedig szerintem egy maga mondján konzervatív ember volt, hiszen soha sem tett olyat, ami neveltetése alapján súlyos hiba lenne. A szeretők a neveltetésében a bocsánatos bűn jelzőt kapták. Ha őlt, azt is csak a vadászat miatt tette, egyéb esetben nem várt események hatására követhetett el halált okozó sérülést (skizofrénia vagy más roham, esetleg véletlen peches cselekménysor).
A legfurcsább szerintebb inkább az, hogy Rudolf miért választotta az Albertall által élt életet?
Sajnos ezt is csak az értheti, aki már volt olyan reflektor fényben élt kivételes élethelyzetben, mint ő. Ahogy írod Stefánia vágyott rá, Rudolf nem.
A hormonokra csak annyit reagálnék, ha neked mindent lehet és mindenki alárendelt személy körülötted, miért fizetnél, hiszen ők nem a te szinted, így csak a pillanatnyi öröm okozta ösztönös cselekedett fontos, nem a személy.
Én egy végletekig leegyszerűsített világot látok Rudolf életében, amiben egy férfi szempontjából a szeretőkkel töltött idő csak az általa fontos cselekedetek közötti idő eltöltésére szolgál, egyfajta belső erőt adó önbizalom nővelés.
Erről a nagy hatalommal rendelkező milliárdos cégvezetők tudnának mesélni (Epstein, Bill Gates, Elon Musk, stb.)
Amúgy a sok nővel való kapcsolat egyfajta érzelmileg bezárkozó személyiséget eredményez, aki folyó életéből akár egy pillanat alatt is kizárja magát és szigeteli el magát a környezetétől vagy furdul teljes dekadenciába és rövid idő alatt leépülésbe.
Rudolf búcsúlevelei grafológia szempontból teljesen kiegyensúlyozott és magát elvek mentén határozott lépéseket tevő személyt mutat, ezt nem lehet elcsalni, ez olyan mint a ujjlenyomat. Tehát, az az útkeresés, ami nem a további élet felé vezető kutatást jelenti csak az alakított események vakon elfogadása.
Csattanós maszlag 2023.09.25. 19:36:40
Igen. Rudolf csak a politikában gondolkodott liberálisan, a családi életében pont olyan konzervatív volt, mint megannyi kortársa. Csodálatos, bár kissé utópisztikus elképzelései voltak a jövőről, de a női emancipáció már nem fért bele az értékrendjébe. Stefániára is szinte ráerőszakolta a liberális gondolatokat, aki - a kezdeti kritikátlan lángolás után pontosan azt tette, mint bárki más, akire valamit ráerőltetnek - fokozatosan elutasította a férje világnézetét.
Mivel sok nő tálcán kínálta fel neki magát, Rudolfnak sosem kellett udvarolnia, egy csettintésre megkapott bárkit, ezért a nőket egy idő után tárgyiasította...és lenézte.
Amúgy a könyv szerint tilosban járt. Ez a viselkedés (kurvákra költjük a zsebpénzünket) még ma sem elfogadott egy tizennégy éves kamasztól. John T. Salvendy könyvében van pár rajza ebből a korból, ami túlfűtött erotikát sugall...és nem kizárólag nőket ábrázol. Bár én a nem kifejezetten nőnek látszó rajzokat inkább androgünnek láttam, mint férfinak...Állítólag Rudolftól a lánya is örökölte a nagy szexuális étvágyat.
Rudolf egy csomó búcsúlevelet előre megírt. A Mizzi Kasparnak szánt levél az előző nyáron íródott, de több búcsúlevél volt a Hofburgbéli török szobában is. Ráadásul ott volt vele Mary, aki helyeselte azt, amit tenni készültek és érzelmileg támogatta...persze, hogy határozottak voltak a tollvonásai. Nem tudni, milyen levelek kerültek volna ki Rudolf kezéből, miután Mary már vérbe fagyva feküdt az ágyon. A főherceg legkésőbb ekkorra jött rá, hogy nincs visszaút, mert ezt a gyilkosságot eltussolni nem lehet (a lelőtt hajtót meg a császár mellett megsebesült fickót még sikerült). Ugyanez a helyzet, ha Mary az abortusz szövődményébe halt bele, ami akkor bűncselekménynek számított. Rudolfnak annyi ellensége volt Bécsben, hogy még apai segítséggel sem tudta volna mindet elhallgattatni. Előállt az a szomorú helyzet, hogy a trónörökös élete kevésbé volt fontos, mint a róla alkotott vélemény.
Levélügyben amúgy is van pár érdekes dolog.
1. A ránk maradt búcsúlevelekben (Sisiét valószínűleg Ferenczy Ida semmisítette meg, Mária Valériáé meg remélhetőleg ott van, ahol a naplói...ha megvan még egyáltalán), Rudolf se meg nem magyarázta a tettét, se bocsánatot nem kért a fájdalomért, amit okozni fog.
2. Senki nem kapott levelet, akit szeretett...kivéve Mizzit, de ugye az a levél egy másik szituációhoz készült. Nem kapott levelet Gizella, Erzsébet és Latour. Nem kapott Moritz Szeps. Bombelles se kapott, pedig ő az udvarmestere volt, neki elvileg kellett volna pár utasítást adni.
3. A császár sem kapott búcsúlevelet, de állítólag Rudolf ezt bosszúként szánta a rettegve tisztelt apának.
4. Ezzel szemben sokan kaptak levelet, akiket nem szeretett annyira. Stefánia...mondjuk, neki muszáj volt írni, de az a levél is elég lelketlen. Mária Valéria, akire féltékeny volt, Loschek, a komornyik, Szőgyény-Marich a minisztériumi összekötő (aki állítólag a poroszoknak jelentett Rudolfról). És kapott Sisi, de a levél eltűnése azt sejteti, hogy lehettek benne olyan mondatok, amikkel Rudolf kifejezetten fájdalmat akart okozni az anyjának.
Ha azt gondolod, hogy ez a sok papírmunka egyfajta elterelő hadművelet...Nos, én is ezt gondolom. Ha csak ezt nézzük, Rudolf valóban túlélhette.
Ha én öngyilkos akarnék lenni az tuti, hogy én nem körmölnék ennyit. Írok egy búcsúlevelet, felteszem a Facebookra, aztán azt ossza be mindenki magának. Pont.
De továbbra sem értek két dolgot.
1. Ha Heinrich Albertall Rudolf volt, miért nem foglalkozott ornitológiával Polonezköyben?
2. Ha Heinrich Albertall Rudolf volt, miért ment háborúba 56 évesen és közlegényként? Ne mondd, hogy azért, mert gyalogsági főfelügyelő volt! :)
Hány Heinrich Albertall volt tulajdonképpen?
leslaw 2023.09.26. 09:01:56
1. Rudolfnak Albertallként az ornitológiától távol kellett tartania magát, mivel szinte minden valamire való európai ornitológus ismerte munkáit és túl sok emberrel levelezet ezen témában, így bármennyire is fájlalhatta ezzel fel kellett hagynia. Maximum magának rajzolgathatott, de erről sajnos, ahogy a többi személyes holmijáról nem sok minden maradhatott, hiszen még ő maga is nagyrész elégette a 1930-as években a teljes iratanyagát, addigi munkáit. Szerintem ez nem jelenti azt, hogy ne ő lett volna Rudolf.
2. Az I. világháborúban a K.u.K. hadseregébe is a lebukás veszélye miatt vonult be az álnév által feltüntetett Torontál vármegyei születési helye miatt, ahonnan a temesvári 61. gyalogezredbe sorozták be, aminek ezredtulajdonosa, példaképe Frank Ritter von Liboriusz gyalogsági tábornok volt. Torontál vármegyében sok német és németajkú zsidó élt és könnyű volt ott ál vagy másodlagosan felvett személyazonosságot intézni. Tudni kell, hogy Moritz Szeps kiterjedt kapcsolatokkal rendelkezett a Torontál vármegyei bányák tulajdonosai között és talán volt is ott érdekeltsége, de az újonnan az arisztokráciába (ritter-lovag és freiherr-báró) felemelkedett németek közül is sok a Torontál vagy Temes vármegyei kötödésű.
Érdekességként az Albertal családinév elterjedt zsidó családnév Belgiumban és Brandenburgban, ami felveti annak esélyét, hogy Szeps volt aki segített. Tudni kell a történelemben volt több példa is arra, hogy nagyon fontos személyek vesztek el és bújtak el zsidó álnevek mögé.
Csattanós maszlag 2023.09.26. 19:05:34
Ráadásul nem kellett volna ahhoz pintyeket boncolnia, hogy a falusiak lássák, mennyire szereti a madarakat. Elég lett volna pár madáretető. De arról se tudni. Amúgy azt el tudom képzelni, hogy az ornitológia egyfajta lázadás volt Rudolf részéről az apja által ráerőltetett tanulmányok ellen...és a dolog elvesztette a fontosságát, miután már nem volt ki ellen lázadni.
Rudolf a Hradzsinban állítólag kutyákat is tenyésztett. Ezt a hobbiját se mentette át Törökországba.
Viszont katonai dolgokkal meg foglalkozott, holott tudható, hogy azt tényleg nem szerette...és feszt küldözgette a cikkeket mindenféle military szaklapokba. A taktikáról meg a stratégiáról nyilván mindent megtanult, amit megtanulhatott, de akkora hadi géniusz mégsem lehetett, ha tudták nélkülözni + valódi harctéri tapasztalata sem volt. A terepasztalon való győzelemhez nem kell Napóleonnak lenni.
Albertallt behívták???
Ezt nem értem...Álnéven élt száműzetésben, erre a névre kapta az ellátmányát, tehát, aki fizetett neki, az minimum tudni vélte, hogy kicsoda és mit keres ott. Ennek ellenére az álneve lajstromozva volt a hadkötelesek között? Azt mondták, hogy a cikkei nagy tárgyi tudásról árulkodtak, azok alapján valószínűleg tiszti rendfokozata lehetett, mégis közlegényként zupált be. Még altisztnek se volt jó? Érdekes...
Ráadásul a Latka könyvben egy szó sem esik róla, hogy Albertall halaszthatatlan háborúzhatnék miatt elugrott pár hónapra Európába. A könyv szerint megérkezett Adampolba pár évvel Mayerling után és haláláig még a városba se utazott be. Ha Latka interjúalanyai említették volna, hogy Albertall kimozdult időnként és ez a könyvbe is bekerült volna, akkor abba Nemere biztosan belekapaszkodott volna.
Ha az Albertall név gyakoribb Németországban és Belgiumban, akkor miért nem keresték Albertall katonai szaktudásának eredetét az ottani katonai akadémiák és hadseregek nyilvántartásában? Azért, mert a Monarchiában nem avattak ilyen nevű tisztet, attól Belgiumban vagy Poroszországban még avathattak.
És ha valóban belga volt, ez is magyarázhatja Stefánia érdeklődését iránta. Lehetett akár egy törvénytelen féltestvér is.
És akkor még nem beszéltünk a tripperről, kéremalássan! A gonorrhoea bakteriális fertőzés eredménye, a tudomány jelenlegi állása szerint antibiotikum nélkül kigyógyulni belőle nem lehet (készül a védőoltás, de még csak egereken tesztelték). Ha a betegség krónikussá válik, a fertőzés más szerveket is megbetegíthet (prosztata, szem, ízületek, szív). Rudolfról leírták, hogy miután nagyjából tünetmentes lett, a lovaglás akkor is sok fájdalmat okozott neki. A célzott antibiotikus kezelés csak a kórokozót pusztítja el, az addig kialakult szervi károsodásokat nem gyógyítja. Rudolfnak fájtak az ízületei és a prosztatájával is gondok lehettek...de azért 56 évesen beállt közlegénynek a fiatal bakák közé...Hát, nem tudom...
Tehát minimum kettő darab Heinrich Albertallnak kellett lennie. Az egyik részt vett az I. világháborúban és megsebesült. A másik meg békésen morzsolgatta a napjait egy Isten háta mögötti, lengyel katolikusok lakta török falucskában.
Neked van jobb ötleted? :)
leslaw 2023.09.27. 12:54:30
Az ornitológia egy érdeklődés volt, szerintem, ami legfőképpen a vadászatokból indult ki. Tehát itt csak arról beszélhetünk, mivel nem volt más dolga (hiszen a tényleges kormányzásból kizárták) hobbijának élhetett, de én nem gondolnám, hogy ez volt az élete célja, inkább csak a legjobb és legtájékozottabb akart lenni e téren.
Én egy polihisztort látok Rudolf személyében, aki mindent egy folyamatos tapasztalatnak és ételmezésnek élt meg.
Amúgy Leonardo is pont ilyen volt, hiszen ma festészetéről és anatómiai ismereteiről ismerjük, de valójában hadászati művei és érdeklődése volt számára a legfontosabb.
Szerintem Rudolf esetében is ez volt, számára mint egy birodalom leendő irányítója a legfontosabb a stratégiai hadászat és taktikai előrelátás volt fontos.
Albertallként élve csak így a katonai cíkkeken keresztül befolyásolhatta a világ folyását, azt aminek akár irányítója lehetett volna.
A betegségét illetően szerintem 1889-től kezdve egy jó pár évig azt kezeltette és csak teljesen gyogyultan telepedett le Polonezköyben. Nem hinném, hogy a betegség nagy önuralom és folyamatos célzott kezelés mellett ne lett volna kezelhető, főleg hogy csak nyugati orvoslásról beszélünk, pedig a nemi nyavalyákat keleten tán még jobban ismerték és gyogyították. Valamint egészségét is helyrehozhatták, hiszen semmi visszafordítható nyavalyában nem szenvedett. De természetesen ha valaki nem veszi komolyan és elhanyagolja az úgye bele is halhat, mint például "szép" Ottó főherceg.
A katonai behívó pedig szerintem kikerülhetetlen volt, hiszen az isztambuli osztrák követségen keresztül is dolgozott, így a fedőszemélynek a hivatalos nyílvántartásban is szerepelnie kellett.
A két személy esete, amúgy pont a hivatalos nyílvántartás szerint kizárható, hiszen az csak feltűnt volna a hivataloknak, hogy két azonos adatokkal rendelkező személy él a Monarchiában vagy annak polgáraként. Mindenképpen nagyon megnehezítette volna a hivatalos papírok pótlását is.
Azt nem zárom, viszont ki, hogy a hivatalos iratokban szereplő nevet és adatokat egy megszületett, de csecsemő vagy fiatal korában elhunyt személy adta. Ha jó kém vagy erre biztos figyelsz egy fontos fedőszemélyiség készítésekor, sőt még alátámasztó dokumentumokat is bejutatsz a születési hely szerinti hatósághoz és egyházhoz, effektíve hivatalnoki és egyházi korrupcióval.
Albertall az I. világháborúig jó egészségben volt és rendszeresen mozgott, valami a sérülése után történt, mivel az követően változott meg a napi rutinja és zárkozott be még jobban. Ami a dokumentumai és irásai elégetéséhez vezetett.
A I. világháború ébresztette rá Albertall-t az irásai utópisztikus mivoltára és a valódi általános helyzetre.
A gyalogság és vele együtt a katonai rangnélküliség szerintem illeszkedik Rudolf korábbi a szegény, átlagos emberek világában való látogatósaira, ahol elsőkézből akarta megtapasztalni a való állapotokat. Gondoljunk csak rá, hogy katonaként a Przemysl, mint erőd elesténél folytatott harcokban vesz rész. Abban a harcban, ami a katonailag giga erődé fejlesztett Przemysl csúfós elvesztéséhez vezetett. Minden, amit addig katonai stratégiaként tanult hitt, a szeme előtt hullt szét és lett egy szétlőtt romhalmaz. Valamint ott érthette meg a katonai arrogancia milyen károkat okoz, ha a terület, amit birtokolsz népességét tekintve egy álszent közeg, ami csak megszabadulni akar a nagy Szent Birodalomtól. Mindenki tudja, hogy a Przemysl eleste adta a szláv népekben (lengyelek, rutének, szlovákok, ukránok, stb.) azt a lökést, ami elhitette velük itt saját független államuk lehet, hiszen a jól megtervezett, szint bevehetetlen Przemysl is elesett.
Na itt utalnék vissza Alfred Redl-re, aki pont ezt, Przemysl, mint erőd és védelmével összefüggő hadműveletek dolgaiban adott sorsdöntő dokumentumokat, adatokat az oroszoknak, aki ezért jól megfizették és jőn újra Roman Potocki gróf esete, aki Przemysl eleste után halt meg, hiszen pontosan tudta miben vett részt és hogy családja csak halálával mentesül az esetleges elszámoltatás alól, míg testvére Mikolaj Potocki gyermekei ezzel egyidőben kaptak hatalmas birtokokat Kijev mellett az II. Miklós orosz cártól.
Csattanós maszlag 2023.09.27. 20:17:56
Nem gondolnám, hogy pl. a török hadászatról szóló cikkek annyira befolyásolták volna a világ folyását...de minden megtörténhetett...Még ez is...
A lényeg inkább azokban az írásokban lehetett, amikből egy gyenge (vagy erős?) pillanatában máglyát rakott az udvaron. Łatka interjúalanyai szerint a Nobel-díjra pályázott és az érdektelenség szegte a kedvét végül. Az külön érdekes, hogy mit kezdett volna a világhírrel, ha megkapja...
Rudolf komoly ízületi fájdalmaktól szenvedett. Az antibiotikus kezelés még senki kopott porcait nem építette vissza. A kopott porcok csak akkor épülnek vissza, ha a gyulladást valóban sikerül leküzdeni, de még egy csomó más is kell (sok kollagén például).
Ottó nem hanyagolta el a betegségét. Állítólag a kezelőorvosát megijesztette a kór agresszív/progresszív lefolyása. Talán volt valami olyan betegsége (pl. leukémia), ami eleve tönkrevágta az immunrendszerét még a szifilisz előtt...
Akkoriban még nem volt felhőalapú szolgáltatás meg központi nyilvántartás. Simán előfordulhatott, hogy ugyanazokkal az adatokkal többen is élhettek birodalomszerte...A hamisítás is egy elég virágzó iparág volt. Nem is kellett hozzá sok minden, csak némi kenőpénzért megszerezni egy csecsemőkorban elhunyt alattvaló születési bizonyítványát/keresztlevelét. Ráadásul abban az időben gyakran előfordult, hogy az újszülött az elhunyt testvér keresztnevét kapta (Mária Teréziának két Erzsébet és három Karolina nevű lánya volt). Tehát ha valamely hivatal rá is jöhetett, hogy egy adott állampolgárból perpillanat kettő van, ahhoz vagy évek/évtizedek kellettek vagy a vakvéletlen - ordas nagy pech kombó.
Ami a szegény átlagemberek között való látogatást illeti: lényegi különbség van, a kopott felöltőben sramlizenére éneklés meg a kopott katonakabátban lövészárokban futkosás között. Ha valóban Rudolf volt Albertall, akkor aligha azért akart "meghalni" a világ számára, hogy tényleg feldobja a pacskert. Arról nem beszélve, hogy 56 éves korára rég túlléphetett a nosztalgián, leginkább azért, mert évtizedek óta a házból sem kellett kilépnie ahhoz, hogy egy szegény átlagember életét élje...
Azt viszont el tudom képzelni, annyira unta már magát, hogy az esetleges ólommérgezés kockázatát is vállalta a kaland izgalmáért.
Végezetül: a kiábránduláshoz nem kellett neki a saját szemével látnia Przemysl elestét. Ő már rég keservesen kiábrándult...azért ment Mayerlingbe.
leslaw 2023.09.28. 11:52:23
Amúgy az általad leírtam csak még jobban alátámasztják, mi volt a számára remélt újra visszatérés reménye, talán a Nobel-díj, de szerencsétlenségére pont történészeknek (beleértve a hadtörténészeket) és potilógusoknak nem adnak ilyen díjat. A könyvégetés pont kifejezi az egykor nagy hatalommal rendelkező embernek hatalmi háttér nélküli kapálózásaira adott reakciók és azok hiányára reflektáló mérhetetlen csalódását.
Én első kézből elmondhatom, milyen egy genetíkailag öröklődő autoimmun sokizűleti gyulladást okozó állapot. Nagyrészt ezt az orvosok is elismerik, nem tudják miért alakul ki és miként öröklödik, csak sőtétben tapogatóznak és ágyúval lőnek verébre.
Ma egy biológiai terápiának nevezett kezeléssel tünetmentességet lehet elérni, de ez egy ördögi kör, hiszen megfelelő készítménnyel a paszív állapot az életed végéig tart.
Vagy pedig mivel egy összefüggő korképről beszélünk megpróbálsz másként felállni, ami nem egyszerű, de nem is lehetetlen.
"Szép" Ottó főhercegnek is lehetett ilyen autoimmun betegsége, ami a szifilisznek nyított ajtót mutatott a szervezet tönkretétele felé vezető úton.
Itt jegyzem meg ez Rudolfnál is fennállhatott, hiszen lehet ezért volt olyan súlyos a gonorrhea fertőzése, híszen talán a szervezete nem reagált elég hatékonyan ellene, valamint a korábban álltalad említett gyenge egészsége is származhatott a virusokkal és baktériumokkal kapcsolatos immunválaszának gyengeségére.
Amúgy ezt a genetikai hibát egy egyszerű DNS mintavételi és elemzési módszerrel ki lehet mutatni, hiszen tudják mely gének hibája okozza. Általában különben a két szülőben egyszerre meglévő passzív génhiba a gyermekben történő aktívizálodása okozza, ami az uralkodó családokban valószínűleg elég nagy valószínűséggel fordul elő. Ez olyan mint az orosz rulett egy Habsburg, Wittelsbach, Wettin, stb. házakban.
Az I. világháborúban való részvételt én nem egyszerűsíteném le, arra hogy mit keres egy trónörökös kopott katonaruhában dolog abszurdítására. Itt többről van szó mint egy kis ólommérgezés kockáztatása, itt célzott személyekkel kapcsolatos találkozás is felmerül, hiszen a 2014. decemberi újralátogatássa a Monarchia területén a sebesülésből felépülve, kifejezetten célzott utazást sejtett. Azt kellene valahogy feltárni, kivel volt ekkor kapcsolatban és kik voltak akik vele egyidőben egy helyen voltak vele. Itt akkor a kora, az 56 év nem egy fontos téma.
Felvetem, hogy az ekkor már idős császár apa, aki azért érezte a véget, mit gondolt a jővőről, főként Ferenc Ferdinánd halála után. Jó lenne az ő idejét, mozgását és cselekedeteit feltérképezni, valamint azt hogy milyen világpolitikai játszma indult meg, ami miatt Albertall (Rudolf) kimozdult.
Én borítékolom a franciákat, hiszen Moritz Szeps vője Paul Clemanceau, aki a francia miniszterelnök George Clemanceau testvére. Sőt azt sem zárom ki, hogy már az eltünésében is szerepe lehetett a francia szálnak, amit Zita királyné is említ.
Kis adalék, hogy Zita királyné által emlegetett gyilkosság, valószínűleg részben megtörtént, hiszen Mary Vetsera bárónő halála és egy sérülésekkel eltorzított fejű fedőszemély halála minimum megtörténhetett. Itt Georges Clemanceau, mint irányító személy nem kizárható, hiszen ekkor 1889-ben elég közel volt a titkosszolgálati ügyekhez.
Csattanós maszlag 2023.09.28. 18:35:03
Nem tudjuk, mit írt az elégetett papírokra. Azt sem tudjuk, miket küldözgetett Stockholmba. Szerinted lehet nekik erről nyilvántartásuk? Én inkább valami filozófiai témájú műre tippelnék, ami annyival túlmutathatott az akkori politikai-társadalmi-gazdasági viszonyokon, hogy ha megértették is , akkor is túl utópisztikusnak találhatták.
Autoimmun betegségre apai és anyai részről egyaránt van hajlamom (édesanyám PCP-s volt) az autoimmun betegség az öcsémen már kijött (igaz, ő cukorbeteg lett), engem meg még senki nem vizsgált ebből a szempontból. Majd egyszer...
Valóban abszurd a katonakabátos hasonlatom, de ezzel csak arra akartam utalni, hogy a nosztalgiafaktor ebben az esetben aligha játszott szerepet. Az egyik szituációban egy fiatal férfi ereszti ki a gőzt viszonylagos biztonságban - a másikban egy középkorú úr veszélyes terepen próbálja elérni ismeretlen célját.
A szép Ottó édesanyja a tüdőbajos és epilepsziás Mária Annunciáta volt. Ottó immunrendszere már alapból nem lehetett túl jó.
Bart István könyvében (A boldogtalan sorsú Rudolf trónörökös) olvastam a következő legendát: Miután kitört a háború, Rudolf Amerikából táviratozott az apjának, hogy kell-e a segítsége. A császár visszatáviratozott, hogy "megleszünk nélküled, de ha akarsz, hát gyere..." Rudolf persze nem jött. Vagy mégis?
Ferenc József sejthette birodalma sorsát. Állítólag egyszer a következőképpen utalt rá: "engem még kiszolgál..."
Rudolf - Szeps révén - jó kapcsolatokat ápolt a franciákkal. Én a magam részéről furcsának találom, hogy pont az ő kezük lett volna benne a halálában. Mi volt nekik ebben a bóni? Ha Rudolf trónra kerülhetett volna, biztosan javított volna a két állam kapcsolatán. Ráadásul szerintem Trianont Rudolffal se úsztuk volna meg.
Szerintem inkább a poroszok voltak. Vagy az oroszok és a poroszok közösen. Őket tartotta Rudolf Ausztria legnagyobb ellenségeinek. Ferenc József nem mert fellépni ellenük, de Rudolf - angol és francia segítséggel - dacolhatott volna velük és felbonthatta volna a szövetségüket.
Zita királyné keze sok mindenben benne volt. Rátermettebb és ambiciózusabb volt a férjénél, de Mayerling idején ő még kislány volt. Nem gondolnám, hogy össze tudott szedni annyi információt a dologról....a császár gondoskodott róla, hogy homályban maradjon a történet. Talán voltak információtöredékei és azokból próbált összerakni valami értelmeset. De olyan dolgokkal próbálta hitelesíteni a mondókáját, amik inkább hiteltelenné tették. Én a magam részéről kizártnak tartom, hogy a nőket nem túl okosnak tartó + lovagias Ferenc József a rokonai feleségeit is beavatta a mayerlingi titokba. Márpedig Zita szerint ez történt. Lehet, hogy készpénznek vette a hölgyek feltételezéseit.
leslaw 2023.09.29. 09:55:24
A csehekre, morvákra és szlovénokra az osztrákok, úgy tekintettetek mint az osztrák tartományok lakóira, de semmi többre. Nem tartották őket külön nemzetnek, csak egy népességre, aki mindig velük együtt éltek és kultúrájuk a német kultúra nélkül nem is létezne. Rudolf is így gondolhatta, ezt tanították neki, hiszen oktatói mind a nagy Szent Birodalom eszméjét súlykolták bele a kis fejecskéjébe fiatalon.
A zsidókat pedig a rendszer részének tekintette, akik nélkül nem működne. Ebben is naív volt, hiszen a zsidóság az évszázadok során megtanulta, hogy csak akkor van létbiztonságban, ha az erős hatalmat támogatja, de pillanatok alatt váltottak, ha úgy látták a jővő a kisebb nemzetek felé indult meg. Talán ezért is nem számoltak egységes német antiszemitizmussal, hiszen a Szent Birodalom egy egység volt kis államokkal, egy korona alatt és nem mérték fel mi van ha egy erős, de egységes Német Birodalom jön létre.
Én is látok fantáziát abban, hogy Ferenc József magához kérette elveszett fiát, így a halál felé vezető úton. De valószínű, ha volt is találkozó, az a beszélgetés csak ott folytatodott, ahol 1889-ben abbamaradt. Sőt talán az emlékezett fontosabb volt a császárnak, mint a birodalom jővője.
Érdekes, hogy szinte minden régi harcostárs, akik a I. világháború kitörésekor ott álltak a kezdeti katonai lépéseknél, hirtelen nagyrészt nyugállományba vonultak 1915-ben. Ez is azt látattja, hogy Ferenc József 1915-ben elvesztette az irányítást és már csak a látszatra adva volt ő a császár.
Kérdés, hogy Zita királyné miért nem tudott mindent? Talán mert a gyermekszülések közben nem volt ideje erre. Egy biztos Albertall-ról biztos nem tudott.
Egy volt tanárom talákozott többször vele és több alakalommal is meginterjúvolta, bár ezek csak bizalmas beszélgetések voltak a külvilág kizárásával. Egyszer volt tanárommal beszélgetünk és furcsamód ő említette a Stefánia által intézett pannonhalmi temetést is és azt is, hogy Zita királyné 1917. év elején a frissen megkoronázott, de a napi ügyekbe már mélyen belelátó kétségbeesett férje helyett, annak gyerekkori barátja gróf Erdődy Tamás segítségével Sixtus testvérén keresztül próbált megegyezni az angolokkal, a franciákkal és az olaszokkal, de Erdődy-t a franciák inaktíválták (egy francia börtönben volt fogvatartva a háború végéig), így az ügy elveszett, és ennek következménye Isonzo vérpokla.
Sajnos itt gondolom, hogy a franciák csak Albertall (Rudolf) személyén keresztül akarták a megegyezést, de a IV. Károly király és Zita királyné nem volt a információ birtokában, azt Ferenc József a sírba vitte.
Abban tehát, hogy Albertall (Rudolf) tudott volna a történelem menetén változtatni biztos vagyok. Inkább talán az történhetett, hogy egy francia báb osztrák császár nem kellett az antantnak és talán nem is volt már érdekes. Én itt látom Albertall (Rudolf) második elbukását, elbukott az utópia amiben évtizedeken keresztül hitt.
Stefániát, ezzel egyidőben pedig Lónyay hercegi címével kárpotolták.
Klára Mészáros 2023.09.29. 19:57:56
Igen! Zita elsősorban anya volt és csak utána császárné. De jó anyja lett volna Ausztriának is.
Sajnos úgy tűnik, hogy az antantnak jobban kellettek az Ausztriától elcsatolható területek (amikkel a szövetségeseit fizette ki), mint egy fura, instabil, soknemzetiségű birodalom Európa közepére... Zita próbálkozása jó lett volna, de valószínűleg nem volt elég határozott... És a román királyné (aki angol hercegnő volt), szépen kikaparta a gesztenyét Romániának.
Tehát eljutottunk oda, hogy Albertall Rudolf lehetett...
Akkor viszont van egy komoly erkölcsi problémám a koronaherceggel.
A dolog ott kezdődik, hogy Rudolftól meg kellett szabadulni, de az apja határozott kívánsága volt, hogy ne öljék meg. Mit lehetett ilyenkor tenni? Erkölcsileg lejáratni nem lehetett, egyrészt, mert bizonyos körökben amúgy is lejáratta már magát, másrészt mert akkor a tiszti becsület kívánta volna meg, hogy főbe lője magát...és ugye a császár azt nem akarta.
Betegségben nem halhatott meg, mert olyat nem tudtak találni, ami a fiatal korához képest kellő gyorsasággal volt elég halálos, ráadásul túl sok orvosnak kellett volna így vagy úgy befogni a száját (így is voltak problémák a boncolási jegyzőkönyvvel...pl., hogy kétféle is volt belőle).
A vadász- lovas- és egyéb balesetet nem merték megkockáztatni, mert egy csomóan egyből Poroszországra mutogattak volna, ...és attól is féltek.
Végül valami okos kitalálta, hogy szerelmi öngyilkosság avagy "vérnász". De ahhoz meg kellett ölni még valakit...
És itt jön az én erkölcsi problémám Rudolffal. Ugyanis, ha ez ennyire előre meg volt tervezve, akkor Rudolf hónapokig előre megfontolt gonosz szándékkal manipulálta a szerelmes baronesszt, hogy menjen vele a halálba + szabad akaratából gyártson le neki bizonyítékokat búcsúlevelek formájában. Ahogy simán megtették, hogy Rudolf helyett egy rá hasonlító fiatal férfit öltek meg, úgy kereshettek volna a vérnászhoz egy fiatal, félvilági nőt is, aki senkinek sem hiányzott volna (mondjuk, találtak is, csak Mizzi nem állt kötélnek). De végül egyszerűbb volt azt megölni, akiről amúgy is egész Bécs pletykált.
Most mondhatod, hogy minek volt a sok cécó, hiszen a császár amúgy is hírzárlatot rendelt el. Mary nevét a Monarchia bukásáig kimondani sem volt szabad Ausztriában. A szervező viszont jó pszichológus lehetett, mert úgy okoskodott, hogy ha a titkot titokba csomagolják, akkor nagyobb eséllyel hiszik el azt, amit a csomagolás levétele után találnak. Főleg, ha minden más bizonyítékot eltüntetnek. Ezért nincsenek meg Rudolf levelei, amiket Maryhez írt...Larisch grófné elszedte őket Marytől és visszajuttatta Rudolfnak. Mary Rudolfhoz írt leveleit viszont megtalálták és az abban található információk súlyosan kompromittálták Larisch grófnét, akinek többé nem hitt senki.
Az viszont biztos, hogy ezt a császár nem tudta volna megszervezni. De akkor vajon ki szervezte meg?
leslaw 2023.09.30. 14:48:20
A kulcs szerintem Polenezköy, mert ha nem lenne kötödése az eseménysor megszervezőjének a településhez és annak népességéhez vajmi kicsi eséllyel kerül ide a védett személy.
Szerintem a szervező biztos, hogy lengyel és a nagyon közeli, talán kizárólagos bizalmi kapcsolata volt Ferenc Józseffel.
Én Alfred Josef Potocki grófra gondolok, aki volt miniszterelnök is és a fiára Roman Alfred Potockira. Az ő unokaöccsére Artur Potockira volt bízva Stefánia.
Szerintem mindenben ők intézkedtek és az ő hatásukra lett aztán később szinte minden K.u.K. kém lengyel származású, mint Alfred Redl és August Urbanski. Hiszen a császár és a Potockik kapcsolata a legnagyobb titok elintézése után kizárólagossá vált. Ők voltak a Monarchia valódi háttér-politikai irányítói.
Rudolf szerepe az eseményekben egyértelműen számító, kitervelt. Pontosan kihasználta Maryt és Larisch grófnőt, de talán még a saját környezetét is. Pontosan tudta mi fog történni.
III. Sándor cár elleni 1888-ban történt vasúti merénylet (balesetnek volt beállítva) után, biztos volt, hogy a németek mindenképpen intézkednek, ha valaki kicsit is nem úgy viselkedik, ahogy ők elvárták.
Csattanós maszlag 2023.10.02. 17:29:27
leslaw 2023.10.03. 09:06:46
Stefániát, így maga vette át és ennek meg is lett a következménye, hiszen a Auguszta német császárnéhoz baráti szálakkal kötödő felesége Elisabeth Radziwill hercegnő el is hagyta férjét két fiával (Alfred Antoni Potocki és Jerzy Józef Henryk Potocki), miután Stefániának gyereket is csinált a szeretet férj. Bár egyesek szerint nem csak neki! Igazi bonviván volt.
Ennek következtében lett fia Alfred Antoni Potocki Berlinben nevelkedve olyan erősen német barát és később ezért tudta Stefániának elintézni Albertall (Rudolf) koporsójának hazahozatalát Ribbentropp-nál, valamint a II. világháború után ezért vetült rá a náci barátság bélyege.
A második kérdést nem értem, hiszen Artur Wladyslaw Potocki felesége már 1881-ben meghalt, így özvegy ember volt. Míg Roman Alfred Potocki csak 1890-ben bekövetkezett halála után vált Stefánia titkos segítőjévé.
Amúgy Roman Alfred Potocki egy nagyon művelt és világlátott ember volt, így valószínűleg felnyította Stefánia előtt a világot (amit Rudolfnak nem sikerült, neki igen, ezt Stefánia fényképein keresztül is lehet érzékelni 1890-es évek közepén). Szinte minden művészt és fontosabb embert ismert és kiterjedt erős kapcsolatai kellő hátteret biztosítottak. Válása feleségével és Stefániával való kapcsolata miatt kellett intézkedni egy férjről, amire Lónyay Elemért szemelték ki. Ugyanis a volt feleség barátnője Auguszta német császárné férjén keresztül megfenyegette (erről valószínűleg Ferenc József császár is tudott), ha nem számolja fel a kapcsolatot Stefániával, úgy tönkreteszik és satöbbi.
Érdekes, hogy fia Alfred Antoni Potocki, bár anyja apja 1915-ben bekövetkezett haláláig nem tért vissza Łancutba és Lembergbe, mégis mindenben végrehajtotta Stefániával kapcsolatos, rábizott feladatot.
Csattanós maszlag 2023.10.03. 18:51:57
Radziwill hercegnő esetére gondoltam.
leslaw 2023.10.04. 09:28:39
De egy feleség csak egy félrelépésért és némi kalandért nem válik ilyen főnemesi kőzegben, ahhoz általában gyerekügy kell csatlakozzon, hiszen ez egy nőt teljes nőiségében aláz meg és híre megy, még ha el is tussolják.
Meg kell jegyeznem, hogy Ferenc József és Alfred Jozef Potocki között legendás bizalmi viszony volt, valamint Rudolf és Roman Alfred Potocki között szintén. Azt is itt nem veséztük ki, hogy Mayerlingbe ott voltak a Potockik, sőt 1888 őszén Stryj (Kelet-Galicia, ma Ukrajna) környékén vadászaton vett rész Rudolf velük.
Én ügy értékelem, hogy 1888 őszén megtartott vadászat alatt lett pontosítva a terv, de ehhez Rudolf Mary-vel kapcsolatos cselekedetei kellettek, így a tervezett esemény 1889. január végén megszervezett vadászatra tolódott, így nem volt feltünő az érintett személyek mozgássa. Közben Artur Wladyslaw Potocki volt megbízva Stefániát az eseménysortól távol tartani.
Azt, hogy Ferenc József császár és Roman Alfred Potocki közötti bizalmi viszonyt érzékeltessem egy újságcikkre hívom fel a figyelmet, ami beszámol egy kártyavesztességről (Roman Alfred Potocki volt a vesztes, súlyos pénzben) , aminek hirét a császár személyes sértésnek vélte és azonnal intézkedett a kártyajátékben résztvett személyek letartóztatása felöl. Késöbb kiderült, hogy Potocki nem játszott csak a játékban résztvevő egyik játékosnak adott pénzt, aki vesztett.
Azonban jól érzékelteti, hogy milyen fontos személy is volt Roman Alfred Potocki a császárnak, sőt egyes beszámolok szerint fiaként kezelte és a házassága miatti botrányt (amiben a II. Vilmos német császár is részt vett a feleség oldalán) is az ő parancsára oldották meg Lónyay-val. És mennyire lesúlytotta Roman Alfred Potocki 1915-ben történt halála és haláláig nem hitte el, hogy a Potockik elárulták a Birodalmát. Alfred Redl, mint kém és ügynök esetét 1913-ban is azért oldották meg öngyilkossággal, mert Roman Alfred Potocki volt a testvérén Jozef Mikolaj Potockin keresztül az oroszok felé történő árulás kulcsfigurája. Ekkor már minden nagyobb vagyonuk Párizsban és Angliában volt.
Csattanós maszlag 2023.10.04. 18:08:15
II. Vilmos nem volt egy észlény, cserébe viszont meggondolatlan, lobbanékony és agresszív volt, egy kellően rafinált manipulátor bárkire ráuszíthatta.
Stefánia még Rudolf életében rengeteg kellemes utazást köszönhetett annak, hogy a császár reménykedett egy fiú utódban, ezért ritkán emelt kifogást, ha Stefánia "fürdőre" akart utazni. Ha sikerült volna egészséges gyermeket világra hoznia - bárki volt is az apja - akkor valamilyen úton-módon, de biztosan megtartotta volna a babát...akit Lónyay gróf természetesen a nevére vett volna...Stefánia kitagadta Erzsébetet és nem volt örököse (azt nem tudom, hogy szerencsétlen unokáira hagyott-e valamit).
Elvileg elképzelhető, hogy Stefánia terhes lett, de ha így történt is, vagy elvetélt vagy beteg, esetleg halott gyermeket hozott a világra. Mellesleg ezt Galíciánál kellemesebb környezetben is megtehette...pláne télen...
Mit csináltak a Potockik Mayerlingben? A hivatalos verzió nem említi a nevüket.
leslaw 2023.10.05. 20:18:57
Viszont én nem hiszek a véletlenekben.
1889. január 29-én a legenda szerint Mary Vetsera bárónő egy fiút szült Rudolfnak és halt bele a koraszülésbe.
Erre itt egy Roman Potocki, akinek a második fia épp 1889. január 29-én születik Bécsben. Ilyen nincs, vagy mégis van.
Jerzy Jozef Potockiról a kortársai is feljegyezték, hogy egy délies, olaszos temperamatumú ember volt és nehezen viselte anyja poroszos nevelését, így házasságot is szerelemből anyja elvárasai ellenére kötött egy chilei diploma lányával, Susanita Yterregiu-tal. Megjelenésében királyi volt, így aki találkozott vele csak úgy egy áradozott műveltségéről és hihetetlen ember empátiájáról.
Na kiről is írtak épp hasonlót, talán épp Rudolfról?
Na most, ha ez igaz, akkor Rudolf mégsem olyan kegyetlen, csupán elkövette azt, amit egy trónörökös nem tehet meg, nem lehet egy első faggyú fia, főleg nem egy arisztokrata nőtől, akiről mindenki tud.
Lehet ez vezetett az eltűnéséhez és végül ezt Ferenc József és Rudolf közös bizalmi emberei a Potockik oldották meg. Szerintem erről még Stefánia sem tudott.
Pesti Hírlap 1889. január 31-ei szám 9. oldalán ezt közli tényként: "A mayerlingi kastély két év óta van a trónörökös birtokában. Öt külön épületből áll, melyek a kastély különböző építési korszakára mutatnak. A főépület hajdan kolostor volt, aminek még most is megmaradt nyoma. Az utóbbi két esztendőben igenszívesen időzött itt a trónörökös. A tavaszszal hoszszabb ideig tartózkodott benne nejével és leányával. Mióta télre a Burgba költözött, gyakran vitt magával kisebb vadásztársaságokat, melyben Hoyos és Potocki grófok majd mindig ott voltak. A vadászat fáradalmait este a kastélyban pihente ki a társaság."
Ezután gondolom nem kell indokolni, hogy Potocki grófok ott voltak és hivatalos verzióból a császár parancsára hagyták ki őket.
Csattanós maszlag 2023.10.06. 18:47:50
Akkor a történetet úgy kell érteni, hogy Jerzy Jozef Potocki Rudolf és Mary szerelemgyereke?
Minden megtörténhet...Még ez is...
Viszont van pár furcsaság. Mary és Rudolf utolsó nyilvánosság előtti találkozása Reuss herceg, a német nagykövet bálján volt, amelyet II. Vilmos születésnapjának tiszteletére rendezett a saját palotájában.
Abban gondolom egyetérthetünk, hogy egy hét hónaposnál fiatalabb magzat életben maradási esélyei abban a korban nagyon csekélyek voltak, tehát Marynek minimum hét hónapos terhesnek kellett lennie. Mivel állítólag a tavaszi lóversenyek idején mutatták be Rudolfnak, a fogantatás simán megtörténhetett azon a nyáron, valamikor júliusban.
Egy hét hónapos terhesség viszont már látszik. Természetesen be lehet fűzni a kismamát, de szinte biztos, hogy rosszul lesz. Ráadásul Mary mindig is a dundi bakfisok táborát erősítette, befűzve se volt igazán vékony, terhesség nélkül se. Vagyis annak a terhességnek bizony báli ruhában is látszania kellett, ha annyi idős volt.
Viszont állítólag nem is kellett sokáig ott maradnia a bálban, mert okozott egy kisebbfajta botrányt, amikor nem volt hajlandó pukedlizni Stefániának, ezért a mamája a taktikai visszavonulás mellett döntött.
Csakhogy Helena Vetsera már kinézte a lányának a megfelelő férjet. Ha Mary terhes lett volna...és valóban 1888. nyarán esett teherbe, akkor azon a bálon már részt vennie sem lett volna szabad, mert legkésőbb karácsony óta külföldön kellett volna lennie, hogy megszülje a gyereket, aztán megszabaduljon tőle...Hogy aztán Bécsbe visszatérve hótisztán nyújtsa a kezét Braganza Miguelnek.
És ha Rudolf tudta volna, hogy képes egészséges fiút nemzeni, talán emiatt eltűnni se akart volna...
leslaw 2023.10.08. 14:26:21
Reuss estélye 1889. január 26-án volt, tehát ekkor már látni kellett valamit, így hát a Stefánia előtti pukedli nem is tudott megtörténni, ha Mary terhes volt, hiszen az már nem ment neki. Itt nem volt másról szó csak egyszerű "nem tudom megtenni" szituációról.
Amúgy a saját ismeretségi körömben is volt egy kolléganőm, aki 7 hónapos terhesen csak egy kis (más nőknél úszóguminak tűnt volna) pocakkal rendelkezett, ami nagyon sokak szerint is furcsa volt. De az orvostudomány szerint a belső szervek rugalmassága és a genetika okozza ezt.
Nem biztos, hogy Rudolf tudott a fiú további sorsáról, hísz akkor biztos ahogy írod fontos lett volna neki a fiú. A bába és a segítő személyzet sem biztos tudta, hogy a gyerek túlélte.
De mivel a patológia legnagyobb koponyája Dr. Eduard Hoffmann is feltűnik a történetben (ő írta a egyik boncolási jegyzőkönyvet), aki pedig pont arról írt szakmai anyagot miképpen lehet egy újszülöttet, akkor is életben tartani, ha még nem elég fejlett. Hát ha más nem, ő tudott segíteni, még ha kísérleti jelleggel is.
Ez egy furcsa történet csupa valószínűtlen fordulattal.
Én tovább ezen a történeten már nem tudok segíteni!
leslaw 2023.10.17. 15:48:56
Minő meglepetés, Rudolf inasa történetesen lengyel, méghozzá eredeti neve Jan Łoszek.
Az igazi meglepetés viszont nem ez, hanem az hogy unokabátyja Piotr Łoszek a Sanguszko hercegek inasa, majd Alfred Jozef Potocki feleségének Maria Klementyna Sanguszko hercegnőnek a személyes inasa.
Na ez nem véletlen. Igy már biztosra vehető a lengyel szál a Heinrich Albertall a polonezköy-i remete esetében.
Kijelenthető Rudolfnak minden a rendelkezésére állt a további életre, méghozzá a legmegbizhatóbb emberek által.
Csattanós maszlag 2023.10.22. 11:45:10
És az is ő volt, aki udvariasan kimentette magát, amikor a trónörökös 1889. januárjának végén vadászatra hívta Mayerlingbe. Vajon miért nem akart belekeveredni?
Az ilyen belső szolgálattevő állás nagyon bizalmi munka volt. Komoly ajánlólevelek nélkül nem lehetett bekerülni egy arisztokrata háztartásába. A Loschek család tagjai nyilván generációk óta jelen voltak már a főrendek palotáiban. Loschek vastagon meghálálta a trónörökös bizalmát...és nagyon szép meséket költött a vizsgálóknak Rudolf utolsó óráiról.
Stanisław Motycki 2024.01.09. 00:27:38
Jestem prawnukiem arcyksięcia Rudolfa v. Habsburg-Lothringen. Zagadka kamuflażu jest rozwiązana. Nie wszyscy znają genealogiczne pochodzenie i pokrewieństwa rodu Habsburg, nazwisko Albertall to imie przodków Albert a all oznacza wszystkkich. Rudolf ma pochodzenie też Polskie dlatego ukrył się w Polskiej wsi, dwoje dzieci ukrył w Polsce pod nazwiskiem kuzynów potomków Alberta II von Askanier a protoplastą jest syn Rudolf I von Askanier, który był wnukiem Króla Niemiec Rudolfa I von Habsburg. Zdięcie wykonane metodą cyfrową Rudolfa i moje zdjęcie, obecnie przez 30 osób na Facebook jest pozytywnie oceniane.
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2024.01.09. 13:10:25
Mi az ami a véleményed szerint sértő volt? Mire utalsz, mint ellenőrizetlen információk? Mely adatok azok, amelyekről azt gondolod, hogy nem lettek ellenőrizve vagy szerinted valótlanok?
Természetesen minden ilyen jelzést komolyan veszek, csak világosíts fel kérlek, hogy mire gondolsz.
A többi részt illetően nem tudom mit reagáljak. Elfogadom azt, hogy te így gondolod.
Stanisław Motycki 2024.01.10. 23:59:41
Co według Ciebie było obraźliwe?
Określanie że miał rzeżączkę.
Co nazywasz niepotwierdzonymi informacjami?
Nieprawdziwa informacja, to zdarzenie w Mayerling, jeżeli ja jestem prawnukiem to jak mogło dojść do samobójstwa czy morderstwa ?
Jakie informacje uważasz za niepotwierdzone lub nieprawdziwe?
Pisanie że pradziadek Rudolf był chory psychicznie, nie znam żadnego dokumentu lekarskiego.
Oczywiście traktuję wszystkie tego typu wskazówki poważnie, proszę tylko wyjaśnić, co masz na myśli.
Tego nie rozumiem.
Nie wiem, co powiedzieć o pozostałych częściach. Akceptuję, że tak myślisz.
Prawdy niechcą akceptować ludzie którzy byli wychowani w kłamstwie.
Wystąpiłem o obywatelstwo Austrii lecz urzędnicy chwilowo blokują sprawę, powołuje swoje badania DNA i wykona je też jeden z potomków prapradziadka Franciszka Józefa I.
Mój Facebook : www.facebook.com/stanislaw.motycki.habsburg.lo
Stanisław Motycki 2024.01.11. 00:05:28
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2024.01.11. 01:50:03
Wierzę w tę książkę o zdrowiu Rudolfa:
www.amazon.com/Royal-Rebel-Psychological-Portrait-Austria-Hungary/dp/0819166758?ref_=ast_author_dp
Przykro mi, ale nie wiem, kim naprawdę jesteś.
Może być też tak, że jestem Rudolfem.
Na pewno się nie zgodzimy.
Stanisław Motycki 2024.01.11. 04:29:15
gigabursch 2024.01.11. 09:26:52
Nem fogok megsértődni, ha az eredeti lengyel szöveg mellé odateszed a legalább a google translate fordítást is.
Sőt!
Kifejezetten hálás is lennék érte!
Előre is köszönöm!
Stanisław Motycki 2024.01.11. 10:47:44
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2024.01.11. 14:46:45
Ez egy magyar nyelvű blog, tehát nyugodtan hagyd figyelmen kívül azt, aki nem magyar nyelven kíván kommunikálni a blog felületének ezen a részén. Amikor mi megyünk más nyelvű internetes felületre, akkor mindig alkalmazkodunk és azon a nyelven kommunikálunk, ami az ott használt nyelv. Ha én vagyok a vendég, mindig alkalmazkodom - szerintem ez a normális.
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2024.01.11. 14:49:04
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2024.01.11. 15:06:34
Szerinte minden olyan állítás, ami szerint Rudolf mentálisan nem volt ép vagy az, hogy nemi betegsége volt, nem hiteles és sértő. Amikor hivatkoztam arra a könyvre, amely a Rudolf által írt leveleiből dolgozott, akkor szerinte nem tettem mást, mint kétes információkat ismételtem meg. Azt nem tudtam meg, hogy Rudolf saját maga által adott leírása önmaga állapotáról milyen okok miatt vonható kétségbe.
Nagyjából itt tartunk, de ahogy fentebb is írtam, nyugodtan kommunikáljunk vele magyarul. Neki is megírtam, hogy a blog magyar nyelvű, itt ezen a nyelven kommunikálunk.
gigabursch 2024.01.11. 15:52:48
Még nem döntöttem el, hogy barát, vagy egy ide küldött provokátor.
Félek, hogy az utóbbi.
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2024.01.11. 22:25:28
Egyébként lengyel hazafinak tartja magát és az interneten harcol az általa károsnak vélt jelenségek ellen.
Stanisław Motycki 2024.01.12. 00:15:28
gigabursch 2024.01.12. 08:36:46
Ja, akkor így már értem.
A hapszbúh degeneráltság nála így ütközik ki. Most már biztos vagyok benne, hogy tényleg van valami balkézi beütés benne....
Ebben az esetben sajnálom, hogy nem jöhet hozzánk az OPNI-ba, pedig Lipót-mezőn (vicces, hogy az egyik legdegeneráltabb hapszbúhról elnevezett mezőn építették fel az elmegyógyintézetet - méghogy nincs fanyar humora az életnek...) kiváló elmeorvosok voltak egykoron (meg ÁVH-s aljadékok...)
Stanisław Motycki 2024.01.12. 13:43:00
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2024.01.12. 14:41:52
Amúgy az nem csak az ÁVH-nak adott szakértői segítséget, hanem minden utódszervezetének. Az út másik oldalán nem akármi volt, csak mivel annyira kieső részen helyezkedett el, nem érdekelt senkit.
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2024.01.12. 14:42:41
gigabursch 2024.01.12. 16:31:52
A bloggerrel ellentétben nekem megvan az a lehetőségem, hogy kiteszlek szűrőre.
Úgyhogy innentől nem fogom látni a hozzászólásaidat.
Ergo: azt írsz amit akarsz.
A blogger helyzete nehezebb, mert sokkal erősebb eszközök állnak csak a rendelkezésére. Azaz kitilt, ha úgy gondolja.
Amúgy ritka primitív a viselkedésed.
Csók!
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2024.01.12. 18:16:02
Egyébként amit most neked írt, abban minden szót értek, de nem tudom mit akar vele mondani, teljesen értelmetlen. Lehet, hogy van valami értelme, csak nem ismerve a lengyel szlenget és egyebeket ezt nem tudom kikódolni. Nincs amúgy az rendjén, hogy ezen másnak kelljen gondolkodni, ha már ide tévedt, akkor neki kellene tepernie az érthetőségért. Például azzal, hogy megpróbál magyarul írni. Ha pedig nem tud rendesen értelmezni egy magyar szöveget (egy kommentet sem), akkor meg nem tudom mit szeretne. Mármint azon túl, hogy a vélt sérelmeinek hangot ad itt is.
Azért engedtem eddig őt, mert az Albertall = Rudolf egy lengyel könyvből ered, arra keresve jutott el a blogra. Azt hittem lesz majd valami hasznosítható információja, de inkább egy visszafogott ámokfutásnak kezdem érezni azt amit művel.
Stanisław Motycki 2024.01.13. 11:42:13
Deak Tamas · http://valtozomult.blog.hu 2024.07.06. 17:03:07
Nemere az Új Titkok könyvében írva erről, előkerül még néhány érdekes dolog, minden információt most feltételezzünk igaznak. A német követség 1938 után folyósította ugyanazt az apanázst, amit a Monarchia, majd Ausztria küldött Albertallnak. Ez több mint szokatlan.
Ki kellene találni, ki volt az a hölgy, aki egy ízben meglátogatta Albertallt, Seebert néven.
Fontos epizód volt Albertall rosszlléte ahol azt mondta volna a "cseh nyelvre emlékeztető szláv nyelvén" hogy ja zsijú. Ez stimmelhet a cseh nyelvre is, viszont ha nagyon hangsúlyos az E1 személyű ú, az inkább valami keleti szláv nyelv.
Arról is szó volt, hogy az illetékes követségek még évtizedekkel később is megtagadták az információ kiadását Albertall-lal kapcsolatban. Valahol olvastam - csak épp fogalmam sincs már hol - hogy ugyan a polonezköyi sír nem volt felnyitva, de végeztek Albertall használati tárgyain DNS-tesztet, az alapján pedig nem stimmel a Habsburg vonal.
Fontos lenne letisztázni, mikor is érkezett Polonezköybe, Nemere 1900-at írja, az itteni cikkbeli citátum 1911 előttet. Nem lenne mindegy. Én azt gyanítom, hogy a veszteséglistában meg az utazási listában szereplő Heinrich nem azonos a mienkkel, előbbi verw. tehát eltűnt, ez azért érdekes így. "H. von Albertall" már 1890-től van.
anno.onb.ac.at/anno-suche/simple?query=%22albertall%22&from=1&sort=date%20asc
Rudolf trónörökös szerintem sem volt olyan értelemben mentális beteg, hogy az kizárta volna a tudományos munkásságot. Ady Rudolfnál sokkal rosszabb testi állapotban is technikaliag készen volt szellemi munkára, sőt.
Szalvátor János eltűnése azért érdekes, mert elméletileg ő celebként hajózott, a maga korában ismert emberek voltak vele. Ha legalább egyvalaki, jelen esetben a főherceg megmenekült, igazán rossz véletlen lenne, ha senki más, pláne nem ismert ember nem éli túl az esetet.
Én foglalkozom családkutatással és ebből kifolyólag felhasználói szinten arcfelismeréssel, kézírásfelismeréssel, szövegfelismeréssel is. Ma már teljesen ingyenesen beszerezhetőek ilyen szoftverek. Ez talán meglepő, de pl. az arcfelismerő szoftverek esetlben nem ez a buli, hanem a kamerás hardver (az arcanumon levő arcfelismerő is hasonló szoftver.). Annyit tudok mondani többezer elvégzett összehasonlítás után, hogy a legviccesebb konteókat lepipáló dolgok derülnek ki. Itt is jó lenne, ha lenne egy eredeti, jobb felbontású képünk, noha ez sem rossz, ami itt a blogon van, noha ott az arcba bezavar a kerítésbozót. Egyébként van egy olyan testrészünk, ami ha látszódik a képen, egészen rendkívüli azonosításokra képes, ez pedig a fül. Ahogy a Dózsa László-Pruck Pál történetet is ez döntötte el.
Az Albertall amúgy a leggyakrabban Svájcban előforduló családnév .......
Deak Tamas · http://valtozomult.blog.hu 2024.07.06. 17:06:37
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2024.07.11. 10:47:39
Ez a téma nekem is az egyik kedvencem, de több szála is van, amiben súlyosan le vagyok maradva és nem tudtam követni a fejleményeket.
Az utóbbi időben Heinrich Albertall előéletét kutatjuk, hátha abban valami előkerül. Az eltelt 11 hónap alatt nem került elő semmi.
A legutolsó gondolatodra reagálva, miszerint a Habsburgoknak bármi új információ ártani tudna, nos, ebben kételkedem. Utalnék a mostani vezetőre, Károly főhercegre, aki eddig mindent megúszott. A magyarországinak nevezett Habsburgok körül is hiába vannak ügyek, senki nem foglalkozik ezekkel. Nem csupán Magyarországon, hanem a nyugati média sem. Annyira nem állnak az érdeklődés középpontjában, hogy még a lényeges ügyeikről (például Károly főherceg mostani esküvője) sem írnak.
Ettől függetlenül igaz, hogy ők valószínűleg nem így érzik. Éppen mostanában jelent meg erről egy könyv, hogy Károly anno megígérte a mayerlingi-ügy tisztázását, aztán mégsem tette meg,
Engem érdekelne bármilyen szoftveres ellenőrzés Albertall és Rudolf között, de amit eddig láttam, azok nem győztek meg. Érdekelne ez a füles azonosítás is, eddig ezt nem mondta senki sem.
Írtad a DNS-vizsgálatot. Szerintem a megmaradt csontokból kellene dolgozni, de eddig nem akadt olyan, aki vállalná a költségeket. Úgy tudom, hogy ennyi év távlatából már csak csontmaradványokból lehet jó eredményekhez jutni. Lehet, hogy rosszul értelmeztem.
leslaw 2024.07.11. 23:26:11
Deak Tamas · http://valtozomult.blog.hu 2024.07.12. 12:48:10
www.britannica.com/topic/The-Phantom-of-the-Opera-film-1925
photos.com/featured/lon-chaney-in-makeup-for-laugh-clown-bettmann.html
rengetegszer segített ez már azonosításban. Itt van pl. Horthy Jenő, aki simán lehetne Heinrich Albertall, dehát még sem ő az, pedig még a barázda is stimmel az arcán.
www.facebook.com/nimrodvadaszujsag/photos/a.226212044188197/2265630383579676/?locale=hu_HU
Nemere könyvéből nekem az jött le, hogy Albertall pipázott, meg nyilván voltak használati tárgyai, amelyek megmaradtak nagy valószínűséggel hiszen mégsem hülye amerikaiak kezébe kerültek felhetetőleg, akik kidobják mint D.B. Cooper Raleigh-cigicsikkjeit.
A Habsburg-balhék pedig nem is feltétlenül közvetlen a családnak kellemetlenek, hanem a királyság intézményének, ami épp Belgiumban is permanens tűz alatt van, nekik hat lépéssel előbbre kell látni. Példával élve, gondoltuk volna idén januárban a testileg mennyire tökéletes Magyar Péter színrelépését?
A szoftveres azonosítás saját tapasztalataim szerint elképesztő dolgokra képes, csak akik ezzel foglalkoznak, nem verik nagydobra, nem azért, mert ez valami mágikus varázslóarcot adna nekünk, hanem mert sok a hülye ráérő jogász. A totál világos törvényi szabályozás ellenére is itt lihegnek és okoskodnak, saját sajnálatos tapasztalat.
Nekem a legdöbbenetesebb az volt, hogy megmaradt nagyapám képei között egy csajszi képe, aki feltehetően az akkori barátnője volt, Siófok környékéről bizonyosan. Lekerestettem egy kétmilliós mintából, és a legelső kép, amit kiadott, egy balatonvilágosi hölgy képe volt vagy 30 évvel későbbről. (Kétmilliós mintából !) Sajna a kép készítője nem lett meg.
És még ennél hússzor viccesebb tapasztalataim is voltak ....
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2024.07.13. 05:21:38
Értem amit a Habsburgokról mondasz, így csak zárójelben jegyzem meg, hogy Magyar Péter terveiről már ősz óta lehetett tudni, de ettől függetlenül értem mire utalsz. Ahogy az időm engedi, majd erre a Károly-féle ígéretre egyszer majd külön kitérek, hogy pontosan mire vonatkozott és mikor hangzott el.
Deak Tamas · http://valtozomult.blog.hu 2024.07.15. 12:52:12
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2024.07.16. 08:06:09
Deak Tamas · http://valtozomult.blog.hu 2024.07.16. 11:42:52
Azt lenne tényleg érdekes tudni, hogy most pontosan mikortól élt Polonezköyben.
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2024.07.20. 14:51:54
Nemere azt írja, hogy 1900 után, akik szintén ugyanezt állítják, azok rá hivatkoznak. A lengyel cikkek 1890 és 1900 közöttre helyezik a költözés dátumát, de nem találtam e mellett sem semmilyen érvelést, csak így leírják.
Deak Tamas · http://valtozomult.blog.hu 2024.07.21. 10:00:21
Dehát a legeredményesebb nyilván az lenne, ha Polonezköybe lemehetnénk, és kutathatnánk a cuccai között :)
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2024.07.24. 17:21:15
A törököknél nem volt olyan, mint az USA-ban Ellis Island.
Az útlevelek mai jellegű használata az I. világháború után indult el. Ettől függetlenül neki volt útlevele és a bécsi levéltárakban talán lehetne is találni valamit. Annak idején rengeteg fényképes katonai nyilvántartást átnéztünk, de nem találtuk meg sehol, de ez nem jelent semmit.
Deak Tamas · http://valtozomult.blog.hu 2024.07.31. 10:03:01
nayzoli · https://monarchy.blog.hu 2024.08.03. 07:16:43